Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak na kocovinu? Přežijte probuzení po Silvestru

Veronika Tichá

Veronika Tichá

1. 1. 2018

Pokud jste vyznavači bujarých silvestrovských oslav, při kterých alkohol teče proudem a od konzumace litrů šampaňského, míchaných nápojů a panáků vás neodradí ani „těžká rána opilcova“, přečtěte si tento článek. Když se vám podaří kocovinu záměrně či nezáměrně vyrobit, pomůžeme vám ji překonat.

Kocovina je stav, kdy dochází doslova k otrávení organismu z látek uvolňujících se z alkoholu.

Játra mění alkohol na acetaldehyd, který má za následek většině lidí důvěrně známé projevy jako bolesti a motání hlavy nebo žaludeční nevolnost nebo zvracení, při kterém se chce organismus zbavit toxinů. Nevolnosti doprovází také celkový třes a slabost, pocit žízně a sucho v ústech, oslabení, únava a citlivost na hluk a světlo. Ve skutečnosti to není nic jiného než narušení rovnováhy tekutin a minerálů v těle, kterou je opět nutné vyrovnat.

Na alko jedině nealkem

Základem tedy je dodat tělu tekutiny, o které díky konzumaci alkoholu přišlo. Jednoznačně nejlepší je čistá voda, a to opravdu ve velkém. Pokud jste jí nevypili dostatečné množství předchozí den během příjmu alkoholických nápojů a také před spaním, zkuste to dohnat ráno a v průběhu celého dne.

Dalším zdrojem tekutin je silný vývar, jehož účinky znali už naši předci. Odvážní jedinci mohou zkusit tzv. vyprošťováka, čili stejný nápoj, díky kterému je nám ráno nevalně, ale opravdu jen jednoho, pokud se nechcete dostat do začarovaného „vyprošťovacího“ kruhu. Někdo nedá dopustit na energetický nápoj pro sportovce, který rehydratuje organismus.

Jak na kocovinu? Máme 5 lehkých vyprošťováků, které vás postaví na nohy

Jídlo jako lék

Co se týče jídla, odborníci doporučují především mastné potraviny, které zpomalují absorbování alkoholu. Fungují tedy také jako prevence kocoviny, ale i její projevy dokáží zmírnit. Dalším oblíbeným vyprošťovákem jsou vajíčka, která obsahují cystein odbourávající toxiny v játrech. Záměrně jsme vynechali kyselé okurky, kyselé jídlo na překyselený žaludek už snad neprovozuje žádný „profi“ konzument alkoholu. Zkuste raději potraviny s vysokým obsahem fruktózy, například med nebo ovoce. Léčit alkohol cukry je mnohonásobně efektivnější než nalévat se lákem z nakládaček.

Sportem ku zdraví

Ověřeným lékem na následky alkoholového opojení je pohyb. Ač se vám možná jeví jako nepřekonatelný problém zvednout se z postele a přesunout se do jiné místnosti, zkuste se překonat a uvidíte, že se budete cítit o poznání lépe! Vyrazte na delší procházku, kombinace svižnější chůze a čerstvého vzduchu je přímo zázračná, pokud jste se ovšem neopili v deštných pralesech nebo uhelných dolech.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Drastičtěji se jeví sportovní výkon s vyšší tepovou frekvencí, kde ale alkohol z těla vypotíte a budete se cítit jako znovuzrození, skutečně to pomáhá! Pokud se ale přece jen nedonutíte opustit byt, léty ověřeným a nejdostupnějším lékem je také sex, o tom asi nemusíme nikoho přesvědčovat.

Na závěr rada nejúčinnější, a to prevence. Když budete pít s mírou, alkohol prokládat nealkoholickými nápoji a žaludek si zaplníte pořádnou výživnou večeří, můžete vedlejší účinky nadměrného pití alkoholu minimalizovat. Ruku na srdce, komu by se chtělo trávit večer s neartikulující, vrávorající a nepříliš libě vonící osobou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na kocovinu? Přežijte probuzení po Silvestru