Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak na kocovinu? Máme 5 lehkých vyprošťováků, které vás postaví na nohy

Anna Cajthamlová

Anna Cajthamlová

31. 12. 2017

Hlava třeští, žaludek je jako na vodě a nohy vás sotva nesou, těžká jsou rána opilcova. Co dělat, když jste to s oslavováním nového roku lidově řečeno trochu přepískli? Máme pět ověřených vyprošťováků, díky nimž se budete cítit zase ve své kůži.

Zapomeňte na polykání pilulek proti bolesti, které zapijete první ranní silnou kávou. Žádné léky kocovinu nevyléčí, jen zmírní její příznaky. A po kávě budete akorát tak dehydratovaní, což vám nakonec ještě přitíží. Existuje však celá řada zdánlivě banálních vyprošťováku, které alkoholem vyčerpaný organismus nastartují a vás zase postaví na nohy. Recepty jsme se inspirovali u našich babiček.

Jak na kocovinu: Tekutiny jsou základ

Ačkoli se vám zavírají oči a únavou z opilosti sotva chodíte, zkuste vydržet vzhůru alespoň do stavu podobného střízlivosti. Když usnete, metabolismus se zpomalí a alkohol se bude pomaleji odbourávat. Ještě než usněte, povzbuďte trávení alespoň částečně sklenicí vlažné vody se šťávou z citrónu nebo limetky. Není žádnou novinkou, že citrusy obsahují velké množství vitamínu C, který je po propité noci víc než potřeba. Věřte, že ráno budete mít víc energie.

Co pomůže s kocovinou: Uvařte si vývar

Silný hovězí nebo kuřecí vývar vás postaví na nohy a spraví zkažený žaludek a chuť. Polévka dodá vyčerpanému tělu tekutiny a ionty. Za vyzkoušení stojí i klasická česnečka, kterou uděláte během pár minut. Za lžíci másla zpěňte najemno nakrájenou cibulku a česnek. Přidejte nadrobno nakrájené dvě až tři brambory, zalijte čtvrtlitrem vývaru a přiveďte k varu. Osolte a opepřete. Pokud máte chuť, přilít můžete také 100 ml mléka a 100 ml smetany, směs rozmixujte a povařte.

Zázvorem proti nevolnosti

Zázvor oceníte nejen při nachlazení, ale také při kocovině. Mírní nevolnost a zažívací potíže. Toto vynikající koření nastrouhejte, zalijte horkou vodou a nechte deset minut odstát. Sceďte a po douškách upíjejte.

Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti

Upijte kocovinu mlékem

Tento recept může někoho překvapit, nicméně funguje. Mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Umíchejte si z něho jednoduchý koktejl. Sklenici mléka rozmixujte s hrstí borůvek a lžící medu. Borůvky obsahují vitamín C, nicméně v tomto období se těžko shání, pokud nechcete mražené. Zaměnit je můžete třeba za celý banán nebo brusinky.

Recepty na netradiční vyprošťováky

Kyselé okurky, panák s pepřem, syrová vejce, worcestrová omáčka, dvojka piva, i takové mohou být vyprošťováky, které zabírají. Ovšem často jen tomu, kdo je sám vymyslel. Většinou se nedá logicky vysvětlit, proč tomu tak je.

Jaký vyprošťovák pomáhá vám? Máte nějaký zaručený recept, který vás postaví na nohy? Napište nám do diskuze nebo na Facebook. Při novoroční kocovině každý jistě vyzkouší všechno, jen aby vstoupil do nového roku s elánem a pevným krokem.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na kocovinu? Máme 5 lehkých vyprošťováků, které vás postaví na nohy