Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak na kvalitní spánek

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 11. 2021

Spánek je důležitou součástí našeho života a jeho kvalita výrazně ovlivňuje naše zdraví. Během spánku se uvolníme, odpočineme si a zregenerujeme síly. Jestliže se chceme skutečně probouzet svěží a odpočatí, měli bychom dodržovat pár zásad.

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a cvičení

Pravidelné cvičení zajistí kvalitnější spánek. Přidejte sporty podporující odolnost. Plavání vás zocelí vůči chladné vodě. Vhodný je i běh, jízda na kole i rychlá chůze propojená s pobytem na čerstvém vzduchu nehledě na počasí. V létě načerpáte sluneční paprsky, za deště, větru či mrazu zocelíte tělo a posílíte imunitu. Už 10 minut chůze prospěje lepšímu spánku. Metabolismus se dá do pohybu, tělo se prokrví a lymfatický systém se rozběhne na plné obrátky. Sportujte dopoledne a nejpozději 3 hodiny před spaním. Večer si dejte jen klidnou procházku.

Dodržujte pravidelný spací režim

Choďte spát a vstávejte denně ve stejný čas. O víkendu si dopřejte trošku delší spánek, ale nepřehánějte to. Zkuste vypozorovat, kolik hodin spánku je pro vás tak akorát, aby vás po dlouhém spánku nebolela hlava, a po krátkém jste nebyli vyčerpaní. Tuto dobu dodržujte, vytvořte si pevný spací režim a spánek se zlepší. Vyhněte se dlouhému spánku po obědě. Nepřetahujte 10 až 20 minut a jen do 15 hodin odpoledne, jinak se vám večer v posteli bude hůře usínat a moc se nevyspíte.

Skromná a vyvážená večeře bez alkoholu

Večer se stravujte střídmě. Vynechejte těžká a mastná jídla i masové pokrmy. Při trávení se zvyšuje tepová frekvence, což spánku škodí. Volte lehká jídla, jako je vařená zelenina, ryba, lehké mléčné produkty a cereálie bez cukru. Vyhněte se i nadbytku tekutin, ať v noci z postele nemusíte na toaletu. Po 17 hodině omezte konzumaci kávy, čaje, coca-coly, koření, zázvoru, nikotinu a dalších stimulantů. Jejich povzbuzující účinky zhoršují usínání. Před spaním nepijte ani alkohol. Ve větším množství působí jako stimulant a zkrátí délku hlubokého spánku.

Pozor na horkou sprchu nebo vanu a další stimulanty

Horká sprcha nebo vana uvolní tělo, sníží metabolickou aktivitu, ale zvýší teplotu těla, které pro spánek musíte zchladit na určitou teplotu. Koupel si dopřejte alespoň 2 hodiny před spaním. Když to dodržíte, pak už vám ke spánku stačí jen kvalitní postel, rošt, matrace, přikrývky a polštáře, které výrazně ovlivní kvalitu spánku. Vhodné je třeba krepové povlečení, které vám usnadní zajištění spánku v čisté posteli. Ložní prádlo se má prát nejméně každých 14 dní a krepové povlečení se nemusí žehlit.

Vytvořte si v ložnici příjemné prostředí

Ložnici si zařiďte útulně, v příjemných barvách a nepřehánějte to s dekoracemi a doplňky. Odstraňte veškerou elektroniku, která do ní nepatří. Čím větší budete mít v ložnici klid a tmu, tím lépe se vyspíte. Investujte do odhlučnění, zbavte se všech svítících displejů a diod, zatáhněte rolety, žaluzie i závěsy. Pořádně vyvětrejte, ať máte na spaní čerstvý vzduch a chladno. Ideální teplota pro spánek je 17 až 18 °C.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na kvalitní spánek