Menu
WomanOnly
Rodina

Jak na plánování rodičovství? Využijte zkušenosti od objevu antikoncepce

Redakce

Redakce

25. 9. 2017

Hormonální antikoncepce je vynález, který známe již několik desítek let. Dokonce dnes, 26. září, jej můžeme oslavit po celém světe prostřednictvím Mezinárodního dne antikoncepce. Tato pilulka nám především umožňuje plánovat, kdy chceme přivést na svět své potomky. Jak se ale v dané otázce rozhodovat?

Vědci se dosud neshodli, kdy je pro ženu ideální věk pro početí dítěte. Na miskách vah totiž stojí dvě strany jedné mince. Na jednu stranu můžeme hovořit o nejlepší fyzické připravenosti ženy na těhotenství, porod a samozřejmě i následnou péči o dítě, na druhou stranu je tu pak ale připravenost psychická. V dnešní době můžeme hovořit i o připravenosti materiální.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Pokud se zaměříme na připravenost fyzickou, ta je nejlepší ve věku 20 – 25 let. Bohužel právě ona připravenost materiální je naopak v tomto věku často nedostatečná. Martina Horáková z internetové seznamky Leyter.com také uvádí: „Problémem u mladých dívek bývá nerozvážnost. Velmi rychle se zamilují, cítí se euforicky a díky své nezkušenosti si myslí, že jsou připravené přivést na svět dítě. Vztah však v tomto věku často ještě nestojí na pevných základech a je velmi snadné jej zbořit. Narození potomka k tomu může snadno přispět, protože právě to je velkou zatěžkávací zkouškou pevnosti partnerského vztahu.“

Psychologové považují za ideální věk pak 30 let. Jako důvod uvádějí právě častou existenci materiálního zázemí a určité životní zkušenosti obou partnerů a z nich vyplývajíc priority, které mají v životě touto dobou obvykle již vytvořené. Právě zapojení partnera do plánování je dle nich také nezbytné.

Na druhou stranu již po třicítce se snižuje pravděpodobnost otěhotnění a i rekonvalescence po porodu probíhá déle, nehledě na zvyšující se riziko komplikací, jako jsou vrozené vývojové vady, potraty a jiné.

Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Můžeme tedy říct, že pokud si nedovedeme představit život bez dětí, nemá asi smysl rodičovství zbytečně odkládat. Ideální věk pro rodičovství je tedy vysoce individuální záležitostí, proto plánování rodičovství můžeme považovat za nezbytnou metodu pro zajištění kvality života jak nás žen, tak i našich dětí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na plánování rodičovství? Využijte zkušenosti od objevu antikoncepce