Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru

Redakce

Redakce

17. 10. 2017

Máte unavené či zarudlé oči? Víte, jak si své oči chránit, abyste předcházeli poškození zraku? Poradíme vám, jak na podrážděné oči!

Zánět a podráždění očí

Podráždění očí mohou způsobit cizí částice jako např. prach, pyly, znečištěné ovzduší. Dále může být způsobeno únavou při zvýšené námaze oka (např. při sledování obrazovky). Podrážděné oči má na svědomí také větrné počasí nebo klimatizace. Častou příčinou bývá také infekce, která může vyvolat zánět. Oko na podráždění nejčastěji reaguje slzením, roztažením cév, zčervenáním a pocitem řezání a pálení.

Záchrana pro podrážděné oči? Vsaďte na bylinky

Zarudlé jedno oko

Pokud máte zarudlé pouze jedno oko, s největší pravděpodobností se jedná o mechanické podráždění oka. Léčba spočívá v použití přípravků s dekongesčním účinkem, které stahují cévy a tím odstraňují zčervenání a pocit řezání nebo se léčí použitím dezinfekčních přípravků, které odstraní případné nečistoty.

Často se ovšem do mechanicky poškozeného oka zanese infekce. V žádném případě si proto oko nikdy nemneme rukama. Používáme vše co nejsterilnější. Pokud potřebujeme z oka odstranit nějakou nečistotu či řasu, používáme zásadně pořádně umyté ruce, příp. sterilní ubrousek.

Kapky do očí na zánět spojivek

Pokud se ovšem infekce do oka přesto dostane, je potřeba navštívit lékaře. Záněty očí vyvolané viry nebo bakteriemi se léčí pomocí antibiotických a kortikoidních léčiv (např. Tobrex, Oftalmoframykoin, Tobradex).

Podrážděné oko – léčba

Spojivka má v sobě hustou síť vlásečnic (kapilární síť), která za fyziologických okolností není krví naplněna. Proto přes průhledné stěny této kapilární sítě vidíme bílou barvu bělimy. Oko se nám jeví mimo rohovku bílé, pokud je klidné. Když se však oku cokoliv přihodí, kapilární síť spojivky se naplní. Oko nám díky červené barvě krve více nebo méně zčervená. Jasně červenou, sytou barvu krve je možno vidět také, pokud dojde ke krvácení pod spojivku. To obvykle ale člověka vystraší natolik, že vyhledá odbornou pomoc okamžitě.

Zarudlé oči – příčiny

Červené oko (naplnění vlásečnic spojivky krví) může nastat z několika důvodů. V praxi to jsou nejčastěji záněty spojivek způsobené bakteriemi, viry nebo kvasinkami, dále nejrůznější alergické reakce, případně tzv. astenopeické potíže. K těm dochází namáháním zraku např. v autě při řízení, u televize nebo u počítače v kombinaci s nekorigovanou nebo nesprávně korigovanou vadou refrakce oka (oči nemají brýle buď vůbec, anebo mají brýle nesprávné). Může se jednat také o reaktivní hyperémii. Nejčastější příčinou je únava, pláč, nošení kontaktních čoček, mráz či vítr, pobytu v zakouřené místnosti či plavání v chlórované vodě.

Umělé slzy a syndrom suchého oka

Častou příčinou zarudnutí očí je také syndrom suchého oka. Oko má porušené složení slzného filmu na svém povrchu, což vede k podráždění oka, pocitu únavy a nepohody.

První pomoc při červeném oku

Jako lék první volby můžete volit např. Oftal nebo Ocuflash, který obsahuje výtažky ze světlíku lékařského. Oční kapky, které jsou vhodné i pro novorozence, nikomu neuškodí. Mají dezinfekční, antibiotický, svíravý (adstringentní) i protizánětlivý účinek. Pokud léčba nepomůže, můžete sáhnout po silnějším Oftamoseptonexu či borové vodě.

Kdy k lékaři?

Určitě očního lékaře navštivte bez odkladu, dojde-li ke ztrátě nebo poruše zraku. Zvláště, pokud tato potíž nastala náhle. Neotálejte také s úrazem oka či bolestí v oku. Zvláště je-li spojena s bolestivostí oka při dotyku přes víčko. Prevencí je odstranění všech příčin, které ke vzniku červeného oka vedou. Máte-li oči červené, vynechejte nošení kontaktních čoček až do doby, kdy se oči zklidní.

6 způsobů, jak si poškozujeme oči každý den

Nejlepší kapky na unavené oči

Pokud máte oči unavené, můžete použít jakékoli volně prodejné kapky do očí, které koupíte v lékárně. Oblíbené jsou kapky Visine, Ocuflash, tzv. umělé slzy bez konzervantů jako Hyal-drop, Hylo-gel, ReNu nebo jiné, které vám doporučí lékárník či lékař. Kapky kapejte do postižených očí 4x až 6x denně. Jestli se obtíže nezmírní nebo úplně nevymizí do tří dnů, navštivte očního lékaře! Pokud vám lékař diagnostikoval syndrom suchého oka, kapat do očí budete dlouhodobě.

Vzhledem k tomu, že většina kapek má trvanlivost max. 4 týdny od otevření, doporučuje se poznamenat si fixou na balení datum otevření. Snažte se vůbec nedotýkat aplikátoru, aby se nekontaminoval. Některé značky vydrží díky speciálnímu řešení uzávěru vydržet až 3 měsíce.

Jak o oči pečovat?

Své oči byste si měli chránit, i když nepociťujete žádné obtíže. Samozřejmostí je preventivní prohlídka u očního lékaře. Je to jediný způsob, jak např. zjistit zelený zákal včas, dokud lze ještě zachránit, co se dá. Oční nerv může být utlačovaný díky vysokému nitroočnímu tlaku, aniž byste si toho dlouhá léta všimli.

Dále byste své oči měli chránit před zakouřeným prostředím, špatným osvětlením, přímým pohledem do slunce či jiného ostrého světelného zdroje. Očím vadí také klimatizace, špatné držení těla, alkohol, tučné jídlo nebo nadměrné solení.

Naopak jim prospívá speciální cvičení pro oči nebo dostatečný odpočinek.

V létě je nutné chránit oči před ostrým sluncem slunečními brýlemi, při koupání na koupalištích a zejména v přírodních nádržích je dobré používat brýle plavecké.

Jak očím ulevit při sledování monitoru či televize?

Při práci nebo sledování televize si dělejte přestávky. Dívejte se do zeleně. V případě dlouhého sezení u počítače se jednou za čas zadívejte do dálky a ostřete na vzdálenější předměty. Máte-li unavené oči, položte si dlaně přes otevřené oči, lokty mějte opřené o stůl a zůstaňte tak 5 minut. Opakujte 2x až 3x denně. Tma a teplo z dlaní pomáhají očím odpočívat. Když se upřeně díváte na obrazovku televize nebo počítače, nemrkáte tak často, jak byste měli. V ideálním případě by se mělo mrkat asi 1x za 10 vteřin. Když navíc sedíte v klimatizované místnosti, mrkat potřebujete více, protože klimatizace oči vysušuje.

Zánět spojivek u novorozence. Vše, co musíte vědět o léčbě

Vitamíny pro oči

Všichni dobře víme, že důležitý je vitamin A (najdete ho v ovoci, zelenině, masu, ale pozor – dá se jím předávkovat) a beta karoten (zelenina, zejména mrkev). Velice účinný je také lutein a zeaxanthin (papriky, borůvky, mango, listová zelenina). Pomáhá také vitamin C, E a antioxidanty, dále zinek a selen.

Bylinky na podrážděné oči

Lehčí podráždění očí odstraníte šetrně bylinkami. K ošetření zraku můžete použít odvary z bylinek. Je ale nezbytné vše připravovat v hygienických podmínkách, odvar vařit po dobu 10 minut, aby došlo ke zničení bakterií. Také je potřeba odvar scedit přes husté plátno nebo kávové filtry, abyste jej zbavili i nejjemnějších mechanických částeček. Odvar skladujte v čisté uzavřené nádobě a každý den připravte čerstvý. Použít ho pak můžete k omývání nebo výplachům postižených očí.

Heřmánek je jednou z nejznámějších bylinek při léčení zánětů spojivek. Používá se jako obklad, k omývání a výplachům očí.

Světlík lékařský pomáhá při zánětu spojivek, slzení očí, při léčbě ječného zrna. Zklidňuje podrážděné oči. Kromě omývání, obkladů a očních koupelí je vynikající také průběžné pití světlíkového čaje.

Obklady z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči a mají protizánětlivé účinky.

Vymývání očí antisepticky působícím odvarem z měsíčku lékařského nejenže vyléčí zánět spojivek, ale má na zrak posilující účinek a zvyšuje jeho ostrost.

Jitrocel kopinatý má hojivý a protizánětlivý účinek nejen na rány, ale také na oči.

Oční vodu vyrobíte také z omytých listů bazalky posvátné ponořených přes noc do destilované nebo zchladlé převařené vody. Ráno sceďte a používejte k omývání. Účinek posílí souběžná konzumace bazalky.

Na podrážděné a unavené oči s opuchlými víčky vyzkoušejte obklady odvarem z listů maliníku. Osvědčená je i oční koupel, zejména u hnisavých očních zánětů.

Bylinky nepůsobí tak razantně jako lékařem předepisovaná antibiotika a u silných zánětů nemusí mít patřičný účinek. Proto v případě neustupujících či dokonce zhoršujících se příznaků po 2 dnech domácí léčby vyhledejte pomoc odborníka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru