Menu
WomanOnly
Domácnost

7 rad jak na ucpaný záchod bez instalatéra

Redakce

Redakce

8. 8. 2018

Ucpaný záchod je běžným problémem, který se alespoň čas od času vyskytne snad v každé domácnosti. Mísa je plná páchnoucí vody s všemožnými zbytky a vám se nečistoty nedaří spláchnout do kanalizace. Co s tím? Nezoufejte a zahrajte si s našimi tipy na domácího kutila.

1. Hrubá síla a zvon

Prvním řešením, které by vás při ucpání záchodu mělo napadnout, není nalít do mísy všemožné čistící prostředky, ale použít obyčejný záchodový zvon. Do pumpování je třeba dát sílu – čím větší, tím lepší. Jedině tak se vám podaří vytvořit dostatečný tlak, který se špínou, jež odpad ucpala, hne. Platí také čím větší zvon, tím větší tlak. Podaří se uvolnit ucpávku záchodovým zvonem? Pokud je ucpávka tvořená toaletním papírem a zároveň není hluboko v odpadu, pravděpodobně budete úspěšní. Je-li však příčinou ucpání pevný předmět, nemusí se jednat o nejúčinnější metodu.

2. Pár hodin počkejte

Pokud na opravu záchodu zrovna vyloženě nespěcháte, dejte mu trochu času. Tento postup je vhodný zejména v případě, že se záchod ucpal toaletním papírem. Po několika hodinách totiž obvykle dochází k jeho rozpuštění a toaleta opět začíná pořádně fungovat. Pomůže také, pokud budete záchod zkoušet průběžně splachovat.

3. Odčerpejte vodu z mísy

Mísa ucpaného záchodu je zpravidla plná nežádoucí tekutiny. Snažte se ji tedy co nejvíce odstranit. Nejelegantnějším řešením je ruční pumpička či hadička na vypouštění akvárek, tu však nemá každý po ruce. Nezbývá tak než zatnout zuby, natáhnout gumové rukavice a pustit se do eliminace přebytečné vody ručně, pomocí nějaké nádobky a kýble. Po odčerpání nahromaděné tekutiny z mísy následně aplikujte chemii. 

4. Chemie si poradí

Jestliže v míse zůstalo jen málo vody, chemikálie mají prostor ukázat, co umí. Na ucpanou toaletu velmi dobře zabírá tzv. krtek – chemický prostředek k čištění odpadů s roztokem hydroxidu sodného. Žíravý louh obsažený v krtkovi se již o bakterie a nečistoty, které v odpadu nadělaly potíže, postará. Přípravky s roztokem louhu seženete v drogerii či v domácích potřebách.

O něco agresivnějším, a o to nebezpečnějším řešením je nasypat do záchodu samotný hydroxid sodný a přelít jej horkou vodou. Tento způsob vám však důrazně nedoporučujeme, neopatrné zacházení s louhem může vyústit v poškození čichu či zraku. Na ucpaný záchod rovněž raději nepoužívejte chemické přípravky, které k tomu nejsou určené.

Pro použití chemie je třeba veškerou tekutinu z mísy, až k místu ucpávky, vysát (viz bod 3).

Tato metoda může fungovat, pokud odpad alespoň trochu odtéká. 

5. Ocet a jedlá soda

Do záchodu také můžete zkusit nasypat balení jedlé sody a postupně jej zalévat octem. Pokud je překážka v odpadu organického původu, tato pěnící směs funguje bezvadně. Pro urychlení reakce přidejte 4 litry horké vody a následně nechte roztok působit přes noc. Pro použití chemie je třeba veškerou tekutinu z mísy, až k místu ucpávky, vysát (viz bod 3).

6. Prošťouchnete záchod drátem

Pokud předchozí metody, jak opravit záchod selhaly, můžete k uvolnění toalety použít silný ohnutý drát. Dobře poslouží například takový, z kterého jsou vyrobena ramínka na šaty.

Abyste mísu zbytečně nepoškodili, obalte konec drátu hadrem. Vylepšený konec drátu pak zasuňte do odtoku a pohybem dovnitř a zpět se snažte problematickou změť nečistot vytáhnout.

7. Použijte péro na odpad

Moderní vychytávkou, kterou můžete použít na ucpaný záchod, je tzv. „péro na odpad“. Jedná se o ohebnou hadici, která se používá stejně jako drát. Kovové péro na odpad se však dokáže dostat hlouběji – je tedy účinnějším řešením, pokud je překážka dále než v prvních 20 centimetrech odpadu. Často ho rovněž používají i samotní instalatéři. Nicméně je třeba upozornit na fakt, že efektivita čištění instalatérským pérem se snižuje s množstvím kolen, které jsou v cestě k ucpávce.  

8. Kdy raději využít profesionální čištění?

Existují případy, kdy je lepší zavolat instalatéra rovnou, např.:

  • odpad je totálně ucpaný, 
  • ucpávka se nachází hlouběji ve zdi, nejhůř za několika koleny, 
  • nedokážete odejmout záchod, dostat se ke svodu ve zdi, abyste aplikovali instalatérské péro
  • k ucpání odpadu dochází opakovaně. 

Zde je ceník čištění odpadů jedné pražské firmy. Počítejte s tím, že méně než 1 500 Kč tento úkon stát nebude. Může vyjít i na několik tisíc korun v případě, že se nachází ucpávka ve větší hloubce odpadu.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 rad jak na ucpaný záchod bez instalatéra