×
WomanOnly

Jak na ucpaný záchod? Našich 7 rad vám pomůže

Jak na ucpaný záchod
Často při čištění záchodu pomůže trochu hrubé síly

Záchod nesplachuje a vy nevíte, co s ním? Nemusíte hned volat odborníka. Zkuste ho nejprve opravit samy.

Ucpaný záchod je běžným problémem, který se alespoň čas od času vyskytne snad v každé domácnosti. Mísa je plná páchnoucí vody s všemožnými zbytky a vám se nečistoty nedaří spláchnout do kanalizace. Co s tím? Nezoufejte a zahrajte si s našimi tipy na domácího kutila.

1. Hrubá síla a zvon

Prvním řešením, které by vás při ucpání záchodu mělo napadnout, není nalít do mísy všemožné čistící prostředky, ale použít obyčejný zvon. Do pumpování je třeba dát sílu – čím větší, tím lepší. Jedině tak se vám podaří vytvořit dostatečný tlak, který se špínou, jež odpad ucpala, hne. Platí také čím větší zvon, tím větší tlak.

2. Pár hodin počkejte

Pokud na opravu záchodu zrovna vyloženě nespěcháte, dejte mu trochu času. Tento postup je vhodný zejména v případě, že se záchod ucpal toaletním papírem. Po několika hodinách totiž obvykle dochází k jeho rozpuštění a toaleta opět začíná pořádně fungovat. Pomůže také, pokud budete záchod zkoušet průběžně splachovat.

3. Odčerpejte vodu z mísy

Mísa ucpaného záchodu je zpravidla plná nežádoucí tekutiny. Snažte se ji tedy co nejvíce odstranit. Nejelegantnějším řešením je ruční pumpička či hadička na vypouštění akvárek, tu však nemá každý po ruce. Nezbývá tak než zatnout zuby, natáhnout gumové rukavice a pustit se do eliminace přebytečné vody ručně, pomocí nějaké nádobky a kýble.

Jak vyčistit vanu. Jde to i bez chemie

4. Chemie si poradí

Jestliže v míse zůstalo jen málo vody, chemikálie mají prostor ukázat, co umí. Na ucpanou toaletu velmi dobře zabírá tzv. krtek – chemický prostředek k čištění odpadů s roztokem hydroxidu sodného. Žíravý louh obsažený v krtkovi se již o bakterie a nečistoty, které v odpadu nadělaly potíže, postará. Přípravky s roztokem louhu seženete v drogerii či v domácích potřebách.

O něco agresivnějším, a o to nebezpečnějším řešením je nasypat do záchodu samotný hydroxid sodný a přelít jej horkou vodou. Tento způsob vám však důrazně nedoporučujeme, neopatrné zacházení s louhem může vyústit v poškození čichu či zraku. Na ucpaný záchod rovněž raději nepoužívejte chemické přípravky, které k tomu nejsou určené.

5. Ocet a jedlá soda

Do záchodu také můžete zkusit nasypat balení jedlé sody a postupně jej zalévat octem. Pokud je překážka v odpadu organického původu, tato pěnící směs funguje bezvadně. Pro urychlení reakce přidejte 4 litry horké vody a následně nechte roztok působit přes noc.

6. Prošťouchnete záchod drátem

Pokud předchozí metody jak opravit záchod selhaly, můžete k uvolnění toalety použít silný ohnutý drát. Dobře poslouží například takový, z kterého jsou vyrobena ramínka na šaty.

Abyste mísu zbytečně nepoškodili, obalte konec drátu hadrem. Vylepšený konec drátu pak zasuňte do odtoku a pohybem dovnitř a zpět se snažte problematickou změť nečistot vytáhnout.

Jak levně vyčistit záchod? Ekologická a rychlá varianta!

7. Použijte péro na odpad

Moderní vychytávkou, kterou můžete použít na ucpaný záchod, je tzv. „péro na odpad“. Jedná se o ohebnou hadici, která se používá stejně jako drát. Kovové péro na odpad se však dokáže dostat hlouběji – je tedy účinnějším řešením, pokud je překážka dále než v prvních 20 centimetrech odpadu. Často ho rovněž používají i samotní instalatéři.

Jak na ucpaný záchod? Našich 7 rad vám pomůže
3.4 (67.5%) 16 hlas[ů]


6 Komentáře Jak na ucpaný záchod? Našich 7 rad vám pomůže

 1. Uz 3 dny mame ucpany zachod a nic nepomaha z tehle rad vse jsme vyzkouseli neporadi nekdo co by mohlo pomoc po pripade zakoupit nejaky pripravek ucinny?

 2. Snadná pomoc, pokud váš vysavač umí kromě sání i foukat:
  1. nachystejte si tabuli polystyrenu (či jiného měkkého těsnění) s dírou na hadici od vysavače (35 mm?),
  2. nachystejte si desku s o něco větší dírou (38 mm?),
  3. spláchněte, ať tam je hodně vody (někdy to tlak vody sám o sobě protlačí),
  4. položte polystyren a desku na záchodovou mísu a zasedněte,
  5. do díry strčte hadici vysavače a zapněte,
  6. chvilku počkejte a zkontrolujte výsledek 😉

 3. Zvon nestačí. Chce to drain buster který ale nyní není k dostání. Ten už je spolehlivý a podobný ale mnohem dražší používají instalatéři.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*