Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak nebýt unavená? Známe 7 zásad, s kterými budete fit jako nikdy předtím

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 9. 2016

Čím jsme starší, tím víc povinností na nás život nakládá, a tak se není co divit, že někdy máme pocit, že to zkrátka nezvládáme. Cítíte se stále unavená, i když spíte 8 hodin denně? Stačí dodržovat pár pravidel, s kterými budete mít tolik energie, jako nikdy předtím!

1. Jak nebýt unavená – sportujte

Pokud máte často velký problém jenom s tím, vylézt z postele, paradoxně vám pomůže, pokud do svého denního programu zařadíte nějakou fyzickou aktivitu. Příliš nezáleží na tom, jaký sport zvolíte, můžete chodit do posilovny, plavat, běhat, anebo třeba jen na procházky. Pohyb zvýší vaši tělesnou teplotu, čímž vám zajistí hlubší a vydatnější spánek.

2. Jak nebýt unavená – pijte vodu

Toto není nijak objevná věc, ale naše tělo vodu zkrátka potřebuje dostatek tekutin. Proto rady o dodržování pitného režimu neberte na lehkou váhu a snažte se vypít alespoň dva litry denně – čisté vody bez bublinek či neslazených čajů.

3. Jak nebýt unavená – vyhněte alkoholu

Alkohol vám mnohdy pomůže rychleji usnout, ovšem stávání druhý den nikdy není nic moc – jednak proto, že tělo dehydratuje, jednak proto, že snižuje účinky hlubších fází spánku, který je pak méně kvalitní. Pokud si přeci jen pár skleniček rádi dáte, nedávejte si je těsně před spaním a snažte se k nim vypít dostatek čisté vody.

4. Jak nebýt unavená – kofein jen dopoledne

O účincích kofeinu na náš organismus se stále vedou diskuze, ovšem obecně platí, že čím pozdější fáze dne, tím méně jsou nápoje s kofeinem vhodné. Ranní kávičku si tak odpírat nemusíte, ovšem pít po večerech litry kafe při dohánění restů není to pravé ořechové.

5. Jak nebýt unavená – pozor na povzbuzováky

Stejně to platí i o různých energy drincích, na které byste měli sahat jen v případě nouze. Kromě kofeinu totiž obsahují i další povzbudivé látky, které vás sice rychle nabudí, ovšem jejich účinek se rychle rozplyne, a vy jste unavenější než předtím. Místo kávy či energy drinku můžete vyzkoušet kvalitní čaje, jejichž účinky přichází pozvolněji a vydrží déle.

6. Jak nebýt unavená – spěte správnou dobu

Možná máte pocit, že čím déle spíte, tím více jste unavení. A může to být pravda – nedostatek spánku, ale i jeho přemíra způsobuje snížení energie, neschopnost soustředit se, malátnost a podrážděnost. Většina lidí potřebuje zhruba 8 hodin, ovšem každý sám pocítí, kolik hodin mu stačí. Důležité je ovšem chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu, a to i o víkendech – zkrátka udržovat pravidelný biorytmus.

7. Jak nebýt unavená – spěte ve správné poloze

Možná vám to bude připadat divné, ale i na poloze, ve které spíte, záleží. Ideální je spát na zádech, případně na boku. Naopak se nedoporučuje spát na břichu, jelikož dochází k tlaku na vnitřní orgány, čímž je pro tělo obtížnější dosahovat kvalitního odpočinku a vy tak musíte spát déle.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak nebýt unavená? Známe 7 zásad, s kterými budete fit jako nikdy předtím