Menu
WomanOnly
Apetit

Jak nepřibrat o Vánocích? Odborníci radí jak mlsat zdravě

Redakce

Redakce

23. 12. 2013

Odborníci uvádějí, že většina z nás přibere během vánočních svátků dvě až pět kilo. I přesto existují rady, jak neubrat vánočním svátkům na pohodě a vychutnat si je včetně oblíbených a tradičních pochutin. Máme pro vás tipy, jak si neodpírat vánoční dobroty a přitom myslet na svoje zdraví a váhu.

Udělejte sladké zdravější

Pokud patříte mezi ty, kteří se i o svátcích vyloženě nesnaží pohnout ručičkou váhy směrem doleva a Vánoce si bez cukroví nedovedou představit, můžete podle výživové poradkyně Jany Uhlíkové ozdravit cukroví tím, že upravíte poměr a složení zdraví nevhodných surovin.

„Doporučuji nahradit klasickou mouku moukou špaldovou a bílý cukr třtinovým, nebo ještě lépe melasou, kterou ocení především zdatné pekařky,“ uvádí výživová poradkyně z pohybového Studia Fascinace.

Specialistka na redukční dietu Lenka Kaprhálová však dodává, že zmiňovanými záměnami surovin sice učiníme cukroví o něco zdravější, avšak pokud trpíme obezitou a svůj redukční program hodláme dodržovat i během vánočního období, uvedené úpravy při pojídání cukroví ve větším množství k redukci váhy nepostačí.

„Pokud je člověk zrovna v redukční dietě a má během svátků chuť na sladké, pak doporučuji čerstvé ovoce. Pokud však máte velkou chuť na cukroví – dejte si jej a vychutnejte si ho. Stačí opravdu 2-3 kousky. K hubnutí člověk potřebuje také psychickou pohodu, která je neodmyslitelně spjata s Vánoci,“ uvádí odbornice, která řeší hubnutí komplexně a je názoru, že hubnutí jde ruku v ruce s naší dobrou psychickou kondicí.

„Mnohem lépe udělám, když si dopřeji to, na co mám chuť a následně hormony v čele s inzulinem, který je odpovědný za ukládání cukrů do tukových zásob, uklidním pohybovou aktivitou. Pokud si po příjemném posezení s rodinou naplánuji společnou procházku, pak si mohu dopřát i oblíbený babiččin vanilkový rohlíček a žádná kila nepřiberu,“ uklidňuje Lenka Kaprhálová.

Slané, které neuškodí

Asi ve většině domácností jsou na stole brambůrky a slané tyčinky. Odborníci doporučují tyto slané pochutiny nahradit zeleninovými chipsy, oříšky nebo ještě lépe nakrájeným sýrem. Když si dáte záležet a vyberete pár oblíbených druhů, určitě to bude osvěžující změna.

„Doporučuji ořechy typu kešu či mandle. Sváteční stůl můžeme obohatit také olivami či kvalitním sýrem. Ideálně tím staršího zrání, který mívá velmi intenzivní chuť a stačí ho pár kousků. Nic nezkazíme přípravou dipu například z kombinace tvarohu, jogurtu a bylinek doplněný kousky čerstvé zeleniny jako mrkev, řapíkatý celer nebo salátová okurka,“ doporučuje Kaprhálová.

I chlebíčky nemusejí být tak kalorické

Nasnadě je také přeměna tolik oblíbených chlebíčků. Jana Uhlíková přiznává, že co se týče chuti, ty klasické se jen těžko plnohodnotně nahrazují. I zde však podle ní existují možnosti. „Klasickou veku vyměníme za cereální bagetu a pak už necháme vše, jak má být. Ale jen na oko. Šunku použijeme nejlépe od kosti, která je nejkvalitnější, vařené vejce je samozřejmostí a místo majonézy můžete použít sojanézu,“ radí odbornice.

Lenka Kaprhálová pro změnu navrhuje chlebíčky nahradit spíše jednohubkami. „Základem může být salátová okurka, žlutý meloun, nebo kousky kapií. Na ně doporučuji vrstvit samé kvalitní dobroty jako pršut, chorizo, tvrdý sýr, hroznové víno, ořechy. Jako pojítko můžeme použít třeba sýrovou pomazánku, kdy já osobně miluji tu z rokforu,“ dodává dietoložka. Jak vidno, nejvíce záleží na tom, co přijde každému po chuti a do jaké míry zvládne bojovat se svými chutěmi. A jak to máte vy?

Tipy na lehký bramborový salát a pomazánku z ředkviček.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak nepřibrat o Vánocích? Odborníci radí jak mlsat zdravě