Menu
WomanOnly
Zahrada

Jak pěstovat frézie: jejich opojná vůně vás překvapí

Nádherné frézie vás překvapí opojnou vůní, která se využívá v aromaterapii i pro výrobu parfémů. Proto by tyto květy rozhodně neměly chybět ve vaší zahradě. Poradíme vám, jak si je vypěstovat!

Odkud pocházejí frézie a kdy kvetou

Frézie jsou krásné barevné květy, které voní a jsou určeny k řezu do vázy. Jsou příbuzné kosatcům a pocházejí z Afriky, kde je objevil sběratel rostlin Ecklon kolem roku 1830 a pojmenoval podle svého přítele a lékaře Friedricha Freese. Dorůstají výšky kolem třiceti centimetrů, ale i více. U nás jsou velice oblíbené jako okrasné zahradní rostliny. Pěstovat se však dají rovněž ve velkých květináčích na terasách a balkonech.

Jsou vyhledávané i jako svatební květiny. Kvetou od července do září. Vyskytují se v nejrůznějších odstínech, od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou až po nachovou. Kombinovat se mohou například s barevnými tulipány a ve váze to pak vypadá naprosto božsky.

Cínie neboli ostálka je houževnatá květina, co se týče škůdců. Vysaďte si tuto letničku!

Jak pěstovat frézie na zahradě

Frézie se sadí na jaře asi 3 až 5 cm pod zem na začátku května, ale pozor ještě na přízemní mrazíky! Ideální je vysadit je po “třech zmrzlých”. Rozestupy mohou být menší, stačí 5 až 10 cm. Vybírejte spíše světlé a slunné stanoviště, ale lehký stínek a vysoká vlhkost vzduchu jim nevadí, právě naopak. Pozor však na průvan a vítr, tyhle krásky ho nemají rády. Dají se pěstovat také ve sklenících, kde je prostředí, které jim prospívá. Potřebují pravidelnou zálivku, nejlépe odstátou nebo dešťovou vodu, která se lije přímo ke kořenům.

Na podzim je pak potřeba hlízy ze země vyrýt a nechat je přezimovat. Nejprve je nechte při teplotě kolem 20°C, pak stačí 10 až 15 °C a na jaře je znovu můžete zasadit do země.

Jak pěstovat frézie v květináči

Pěstovat frézie můžete i na terase v květináči. Do květináče můžete cibulky zasadit už během zimy v lednu a únoru. Potom vám časně vykvetou. Umístit je pak můžete do zimní zahrady nebo skleníku, pro tvorbu květu tyto rostliny potřebují mít opravdu velké teplo. Jakmile nasadí poupata, můžete je přenést do bytu, abyste z té krásy i vůně něco měli.

Gazánie je skvělou volbou do slunné zahrady a na horká místa, navíc nevyžaduje zvláštní péči

Druhy a odrůdy frézií: některé nevoní

Podle barvy a vůně se rozlišují různé druhy frézií. Vonné jsou bílé frézie alba či barevné refracta nebo jemně žluté leichtlinii. Nevoní purpurově zbarvená sparmannii nebo třeba oranžová corymbosa. Někomu třeba konkrétně vůně frézií není příjemná, proto volí pro výsadbu raději tyto nevonné druhy a kochá se pouze očima.

Řekni to květomluvou

Nádherné a voňavé frézie se využívají i pro tvorbu svatebních ozdob nebo přímo do svatební květin. Říká se, že například bílé frézie se věnují při výročí svatby, kdy symbolizují čistou a věčnou partnerskou či manželskou lásku. Frézie v květomluvě znamená naději.

Jak prodloužit životnost řezaných květin? Jen čistá voda ve váze nestačí

Vůně frézií, parfém a esenciální olej frézie

Krásně vonící frézie se často přidává do různých parfémů a také se využívá v aromaterapii. Její příjemná nasládlá květinová vůně podobná mimóze je lehká, navozuje pocity jara a léta, pohody, působí jako skvělé antidepresivum, uvolňuje a zlepšuje náladu. V parfumerii se často kombinuje s bergamotem, citrusy nebo bílým pepřem.

Zdroje: wikipedie, ireceptar.cz, zena-in.cz

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak pěstovat frézie: jejich opojná vůně vás překvapí