Menu
WomanOnly
Zahrada

Gazánie je skvělou volbou do slunné zahrady a na horká místa, navíc nevyžaduje zvláštní péči

Gazánie je letnička, jejíž kultivary se vyskytují v mnoha pestrých barvách. Má ráda opravdu horká léta, takže to bude skvělá květina na záhonky a betonové balkóny, kde praží celý den slunce. Nevadí jí ani sucho, zato však ji škodí dlouhé deště a vlhké počasí. Zajímavostí může být, že je ukazatelem dobrého počasí, neboť bez slunce se neotevře její květ. Jak si vypěstovat gazánii na zahradě?

Charakteristika gazánie

V našich končinách se nejvíce pěstuje kultivar gazánie zářivá. Její květy jsou v odstínech žluté a oranžové. Gazánie pochází z Jižní Afriky, takže není divu že si hoví v opravdu horkých a slunečných dnech. Někdy se jí také přezdívá africká sedmikráska. Ve svém přirozeném prostředí roste v půdách s nízkou úrodností, suchých a písčitých, nebo i na rozpálených skalách a útesech. Pokud hledáte vhodnou zeleň do měnících se klimatických podmínek, gazánie bude pravou volbou. Bude se jí taky dobře dařit ve štěrkových zahradách a hodí se též do závěsných košů.

Cínie neboli ostálka je houževnatá květina, co se týče škůdců. Vysaďte si tuto letničku!

Výsev gazánie

Letničky gazánie lze vysévat ze semen od konce zimy do jara. Jestliže budete set do sadbovače, vyberte nádobám vhodné místo – ke klíčení totiž potřebují dostatek tepla. Pro jistotu se navíc doporučuje nádoby zabalit do igelitových sáčků a umístit je na teplý parapet. Jakmile sazenice dorostou větší velikosti, můžete je přesadit do větších květináčů, nebo až přejdou poslední mrazy, vysadit rovnou ven. Pro výsadbu gazánie ven je podmínkou, aby již nehrozily jarní mrazíky a půda by měla být již dostatečně prohřátá.

Při sázení jim umožněte mezi sebou prostor alespoň 30-40 cm pro dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud je budete sázet příliš nahusto, riskujete plísňové choroby. Naopak při správné péči a prostoru pro každou rostlinu, se vám rozrostou do šířky až deseti dvaceti centimetrů.

S čím gazánii kombinovat

Gazánie se dá kombinovat s podobnými rostlinami, které mají požadavky spíše na sušší podmínky. Kombinujte tedy například s verbenou, amaratem, barvínkem či krásenkou.

Můžete je umístit například kolem chodníků, příjezdových ploch či blízko jiných rozehřátých míst, neboť jim nebude vadit sálající teplo a nespálí se jako jiné květiny. Často jsou také skvělou volbou do skalek, kde je můžete kombinovat například s azalkou a kakostem.

Další podmínky pro pěstování gazánie

Požadavky na půdu nemají gazánie zvlášť velké, postačí jim, pokud bude dobře odvodněná. Jestliže však chcete vybrat to nejlepší, nejraději má půdu písčitou a dobře propustnou.
Na co naopak mají gazánie velký požadavek, je dostatek světla, slunce a tepla. Vysaďte je proto jedině na plné slunce. Pokud budou v částečném stínu, reagují svými květy na nedostatek světla a úplně se nerozevřou. Po delší době bez plného slunce pak mohou růst spíše do výšky než aby kvetly.

S umístěním také souvisí požadavky na zalévaní. Gazánie snesou hodně sucha, už proto se doporučují do oblastí, kde je méně srážek. Mají kožovité listy, které ji chrání proti vysušení a jsou tak klíčem k její odolnosti – se zdravými listy bude odolná i samotná květina. Na co je naopak náchylná je přemokření, které může vést k uhnívání kořenů a plísním. Jestliže ji tedy budete zalévat, nechte jí čas, aby půda kolem ní dostatečně vyschla.

Hnojení není vůbec nutné, jak už jsme zmínili, gazánie pochází z horkých stepí, kde jsou půdy málo úrodné a hnojit tedy nepotřebuje, ani kompost není nutný. Prořezávání je vhodné během vegetačního období.

Šuškarda je nenáročná rostlina s netradičním květem, která svým vzhledem dozajista zaujme

Přezimování gazánie

Přezimování této africké rostliny je možné, ale v našich chladných zimách se nemusíte setkat se stoprocentním úspěchem. Často se gazánie v našem podnebném pásu pěstují jako letničky, nicméně za vhodných podmínek jsou to v podstatě trvalky. Pro přezimování musíte mít jen vhodné prostory k umístění.

Jestliže rostliny pěstujete na záhoně, stačí je vyrýt s velkým balem před prvními očekávanými mrazy a následně přesadit do nádob. Ty by měly být dostatečně velké, aby se do nich vešla gazánie i s kořeny. Nádoba by měla mít odtokový otvor, neboť gazánii budete zalévat, když bude půda příliš suchá.

Seřízněte rostlinu buď před zazimováním, nebo na jaře před vysazením do nové zeminy. Seříznutí byste měli provést přibližně o dvě třetiny.

Gazánii uchovávejte uskladněnou v chladné místnosti s teplotou do 10 °C, teplota by však neměla klesnout pod 5 °C. Místnost by také měla být dostatečně prosvětlená – při přezimování gazánii vyloženě škodí, když byste ji uschovali do temna a spíše vám tak uhnije.

Možné choroby a škůdci

Gazánie jsou takřka bezproblémové. Asi jako u všech rostlin, i gazánie mají problém hlavně s padlím, pokud jim nedáte dostatek prostoru k růstu a odvětrávání vlhkosti. Na padlí také trpí, pokud jsou nevhodně umístěné – slunné stanoviště je tak zásadou k úspěchu zdravé gazánie. Rizikem pro ně jsou vleklé deštivé dny, kdy mohou trpět houbovým a plísňovým onemocněním. Použití fungicidu je pak na místě, jestliže rostlina již začíná odumírat. Uhnívající kořeny poznáte tak, že rostlina uhnívá již na úrovni půdy. Pokud se tak stane, zlepšete odvodnění, aby se kolem nich nehromadila voda a po tuto dobu nezalévejte.

Z hmyzu jsou rostliny náchylné především na mšice – hlavně vlnatky a pak také svitlušky, většinou ale rostlinu jen esteticky poškozují. Pravidelně proto kontrolujte spodní strany listů a udržujte své rostliny na slunečním světle. Pokud chcete škůdce likvidovat, nejlépe používejte nimbový olej.

Osteospermum neboli paprskovka: Krásná rostlina, která pokvete až do října

Co je opravdovým rizikem pro gazánie, jsou plži. Ti je ožírají především v rané fázi jejich růstu. Nastražte proto pasti či je rovnou vysbírejte a odneste na kompost – tam totiž spokojeně zůstanou u své potravy a ještě vám udělají dobrou službu s ekologickým rozkladem organické hmoty.

Zdroje: gardenersworld.com, thespruce.com, nature-and-garden.com, ireceptar.cz, bunnings.com.au

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Gazánie je skvělou volbou do slunné zahrady a na horká místa, navíc nevyžaduje zvláštní péči