Menu
WomanOnly
Bylinky

Verbena jako léčivka i okrasná rostlina. Jaké má účinky a jak ji pěstovat?

Již ve starověku se věřilo, že má verbena příznivé účinky na lidské zdraví. Proto se tato kvetoucí vytrvalá bylina začala užívat v léčitelství, kde má své místo dodnes. Některé druhy verbeny je zase možné vysadit do záhonu a pěstovat je jako okrasné rostliny. Pojďme se na možnosti využití, zdravotní účinky a způsob pěstování verbeny podívat blíže.

Co je to verbena?

Verbena neboli sporýš je rod rostlin, který zahrnuje velké množství druhů. Patrně nejznámější je sporýš lékařský (Verbena officinalis), který je také jediným druhem rostoucím v české přírodě. Dříve mu byly připisovány různé magické i léčebné účinky, pro které se v léčitelství využívá dodnes.

Na skalkách se jako letnička nebo trvalka pěstuje například sporýš klasnatý (Verbena bonariensis), sporýš zahradní (Verbena hybrida) nebo sporýš šípovitý (Verbena hastata). I tyto druhy verbeny je možné využívat pro mírnění příznaků různých neduhů. Výhodou je jejich snadné pěstování, o kterém bude řeč níže. Verbeny jsou poměrně nenápadné a na skalce nepůsobí rušivě, proto je můžete pěstovat i v blízkosti vzhledově výraznějších květin.

Do čeledi sporýšovitých patří také verbena citronová (Aloysia triphylla), která je známá pro svou příjemně osvěžující vůni. Verbena citronová má podobu keře a využívá se v kosmetice, kuchyni i léčitelství. Také vůně verbeny officinalis je lehce citronová, nicméně více se podobá klasické vůni bylinek.

Pro sporýše, které se pěstují jako okrasné rostliny, je typická dlouhá doba kvetení. Krásnými barevnými květy se lze kochat ještě na začátku podzimu, což je také důvod, proč se sporýše skvěle hodí do skalek, okrasných zahrad a předzahrádek.

Halucinogenní blín podle Matthioliho uráží mysl. K jakým účelům se dříve využíval?

Zdravotní účinky verbeny

Jako léčivka se využívá zejména sporýš lékařský, latinsky Verbena officinalis. Jedná se také o jediný druh verbeny, který u nás roste ve volné přírodě. V současnosti je sporýš lékařský považován za ohroženou rostlinu. Zajímavostí je, že ačkoliv na našem území rostl již v 15. století, jedná se o rostlinu nepůvodní. Byla sem zřejmě zavlečena ze Středomoří s jinými rostlinami.

Podle portálu WebMD se verbena používá při mírném onemocnění dásní, zánětu nosní dutiny, depresi nebo srdečních potížích. Nutno však podotknout, že zdravotní účinky verbeny doposud nebyly vědecky prokázány.

Mezi možné účinky verbeny patří:

  • tlumí zánět (dásní, nosních dutin, abscesy)
  • pomáhá při bolesti v krku, kašli a nachlazení
  • zmírňuje astma
  • podporuje léčbu popálenin
  • zmírňuje svědění
  • tiší příznaky artritidy

Verbenu lze užívat ve formě tinktury, bylinného nálevu, masti nebo prášku. K jejich výrobě se zpravidla používá sušená nať. Mladé výhonky je rovněž možné sníst jako salát.

Na pěstování je verbena lékařská velmi nenáročná, značně se rozrůstá i bez naší péče. Preferuje však slunná a teplá místa s dobře propustnou zeminou, v přírodě bychom ji našli na sušších stanovištích, například podél cest, na pastvinách, mezích a dalších místech s nepříliš výživnou půdou.

Rostlina kvete od května do září modrými nebo fialovými drobnými kvítky, které nakvétají odspodu. Je rozvětvená, měří zhruba 30 až 60 cm a má takřka bezlistou lodyhu. Pro léčebné účely se sbírá celá nadzemní část verbeny.

Nejsou známy žádné vedlejší účinky verbeny, pro nedostatek spolehlivých informací je však doporučeno ji konzumovat jen v malém množství. Při aplikaci produktů z verbeny na kůži se může objevit alergická reakce.

Z důvodu nedostatku vědeckých důkazů se užívání verbeny nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Pěstování verbeny v záhoně

Jak jsme již zmínili, verbena je trvalka či letnička, kterou lze pěstovat také pro její okrasný efekt. Záhon může zdobit například sporýš klasnatý (Verbena bonariensis), sporýš šípovitý (Verbena hastata) nebo různé hybridní druhy. Společné mají velmi nízké nároky na pěstování, v podstatě je potřeba myslet jen na pravidelnou zálivku. Pokud však chcete podpořit kvetení a zlepšit celkový stav verbeny, čas od času ji přihnojte. Od věci není ani občasné zastřihnutí, které zamezí nadměrnému růstu rostliny a přispěje k jejímu zdraví.

Sporýš klasnatý představuje jednoletý druh s úzkými a nenápadnými listy. Květy sporýše klasnatého jsou drobné, fialové a uspořádané do hroznovitých květenství. Pěstuje se na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou a nepotřebuje v podstatě žádnou péči kromě zalévání. Skvěle doplní trvalkový i letničkový záhon.

Domovinou sporýše šípovitého je Severní Amerika, kde roste jako trvalka, nicméně u nás se častěji pěstuje jako letnička. Kvete drobnými bílými, růžovými nebo fialovými květy, které vytvářejí okolíky. Také sporýš šípovitý vypadá krásně v kombinaci s jinými letničkami nebo trvalkami. Na rozdíl od výše zmíněného sporýše klasnatého během vegetačního období vyžaduje spíše vlhká stanoviště.

Fuchsie – šťavnatá květinová ozdoba na letní zahradu i na talíř

Existuje také mnoho hybridních druhů verbeny, které jsou určené k pěstování jak na záhoncích, tak v okenních truhlících nebo venkovních květináčích. Jejich květy mohou být jednobarevné i vícebarevné (žíhané, s očky apod.). Obecně jim vyhovuje dobře propustná a výživná zemina a pravidelná, ale mírná zálivka. Dařit se jim bude jak na přímém slunci, tak v polostínu.

V záhoně jsou verbeny schopné přezimovat, je však nutná ochrana chvojím, listím nebo jinou pokrývkou. Verbeny v nádobách je na zimu vhodné přenést na chladné a dostatečně prosvětlené místo, například do nevytápěné chodby.

Zdroje: webmd.com, magazinzahrada.cz, bylinkyprovsechny.cz, botany.cz, gardeningknowhow.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Verbena jako léčivka i okrasná rostlina. Jaké má účinky a jak ji pěstovat?