Menu
WomanOnly
Zahrada

Osteospermum neboli paprskovka: Krásná rostlina, která pokvete až do října

Osteospermum, česky paprskovka, popřípadě kapská kopretina nebo africká sedmikráska, je nenáročná okrasná rostlina původem z Afriky. Mezi zahrádkáři je oblíbená především díky vysoce dekorativním květům, jejichž barvy mohou být výrazné i pastelové. Co obnáší pěstování Osteosperma a jak o tuto rostlinu pečovat, aby kvetla až do podzimu?

Základní charakteristika paprskovky

Osteospermum je rod rostlin, který zahrnuje kolem 70 druhů. Jeho domovinou je jižní Afrika, kde ve volné přírodě roste převážně jako keře a polokeře a dorůstá do výšky až 100 centimetrů. U nás se Osteospermum pěstuje jako letnička, jež dosahuje výšky mezi 20 a 40 centimetry. Obecně jde o nenáročnou rostlinu, které stačí mírná zálivka a hnojení jen jednou za čas. Největší hrozbu pro ni představuje přemokření, stín a vítr – ideální je Osteospermum pěstovat na chráněném, dostatečně slunném stanovišti a se zalíváním to nepřehánět.

Nejčastěji lze v zahradách vidět druh Osteospermum ecklonis, ze kterého bylo vyšlechtěno nesčetně odrůd. Díky tomu jsou paprskovky k dostání v široké paletě pestrých i pastelových barev od bílé až po žlutou, světle a tmavě fialovou, růžovou, korálovou nebo tmavě červenou. Různě zbarvená může být také část kolem středu květu, díky čemuž lze získat rozmanité barevné kombinace. Osteospermum ecklonis kvete od června až do října. Pokud prší nebo je zataženo, květy se úplně zavřou.

V zemích s dostatkem slunečního svitu se pěstují Osteosperma s nezvykle tvarovanými okvětními lístky, nicméně u nás pro ně nejsou vhodné podmínky.

Cínie neboli ostálka je houževnatá květina, co se týče škůdců. Vysaďte si tuto letničku!

Osteospermum – základní informace:

  • Původ: jižní Afrika
  • Druh: letnička i trvalka, nemrazuvzdorná
  • Barva květu: bílá, žlutá, světle fialová, tmavě fialová, růžová, korálová, vínově červená
  • Typ listů: střední, většinou kopinaté, neopadavé
  • Doba kvetení: od června do října
  • Výška: 20–40 cm
  • Zálivka: mírná
  • Hnojení: jednou za dva až tři týdny
  • Hnojivo: s nízkým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem fosforu či draslíku
  • Substrát: dobře propustný, humózní
  • Stanoviště: přímé slunce, závětří
  • Množení: semeny, řízkováním
  • Náročnost: nízká

Je Osteospermum trvalka, nebo letnička?

Obecně je Osteospermum trvalka, nicméně u nás se pěstuje jako letnička. Důvodem je to, že v našich podmínkách zimu venku zkrátka nepřežije. Přezimování paprskovky je možné, pokud jsou zajištěny určité podmínky – teplota v rozmezí 5 až 10 °C a velmi střídmá zálivka. Většina zahrádkářů však místo přezimování volí každoroční nákup nových sazeniček.

Pokud se přece jen rozhodnete pro přezimování, nezapomeňte rostlinu hned na začátku jara seříznout na zhruba osm centimetrů. Do květináče přidejte pár hrstí kompostu a jednou měsíčně rostlině dopřejte zálivku s hnojivem.

Pěstování Osteosperma ecklonis v nádobách či na záhoně

Osteospermum ecklonis patří mezi květiny, které se hodí do truhlíků, venkovních květináčů i záhonů. V mnoha městech jej lze vidět také ve velkých květináčích nebo záhonech na náměstích, podél ulic a na dalších veřejných prostranstvích. Na pěstování je Osteospermum ecklonis velmi nenáročné, což z něj činí zástupce oblíbených záhonových a balkonových rostlin.

Při výsadbě na záhon, do okenních truhlíků i prostorných venkovních nádob lze paprskovku zkombinovat s dalšími okrasnými rostlinami. Velmi pěkně bude vypadat například v blízkosti verbeny (sporýše zahradního) či lobelky, které mají podobné nároky na pěstování.

Rostlina obvykle začíná kvést v červnu a v druhé polovině léta se kvetení může zpomalit. Jakmile se začátkem podzimu trochu ochladí, kvetení se znovu obnoví a pokračuje až do října či prvních ranních mrazů. Z krásy paprskovky se tedy můžeme těšit po skutečně dlouhou dobu. Odkvetlé květy je nutné průběžně odstraňovat, aby se nezačala tvořit semena. Tvorba semen by paprskovku zbytečně vyčerpávala, což by se mohlo negativně odrazit na jejím vzhledu.

Monarda neboli zavinutka: Léčivá a voňavá ozdoba jakékoliv zahrady

Substrát

Substrát pro paprskovky by měl být humózní a dobře propustný. Lze zvolit například rašelinový substrát pro balkonové rostliny nebo substrát pro surfinie.

Stanoviště

Při vybírání vhodného stanoviště je nutné pamatovat na to, že paprskovka potřebuje přímé slunce a je poměrně dost náchylná na průvan. Vyberte tedy dobře chráněné, slunné místo, například okenní parapet orientovaný jižním směrem. Ve stínu by Osteospermum sužovaly plísňové choroby a rostlina by kvetla buď omezeně, nebo vůbec.

Zálivka a hnojení

Na zálivku je paprskovka nenáročná, stačí ji zalévat pouze v horkých dnech. Vždy je lepší nechat substrát vyschnout, než rostlinu přelít. Přemokření by vedlo k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny.

Osteospermum, stejně jako další letničky, ocení pravidelné hnojení. Není však nutné hnojit příliš často, bohatě postačí jednou za dva až tři týdny. Ideální je hnojivo se sníženým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem fosforu nebo draslíku. Na paprskovkách je však příjemné to, že vykvetou i v nepříliš výživné půdě.

Pryskyřníky: Jak se jich zbavit na zahradě a které druhy naopak pěstovat?

Pěstování Osteosperma ze semen

Nejsnazší je pořídit sazeničky, nicméně ze semen lze Osteospermum pěstovat také. Semena je třeba zasadit asi šest až osm týdnů před koncem mrazů. K naklíčení potřebují světlo, proto je stačí nasypat na substrát a nechat je nezakryté.

Nejlepší je zasazená semínka umístit do chladnější chodby k oknu, kde budou mít dostatek světla. Teplo je v této fázi nevhodné. Zhruba do dvou týdnů začnou rostlinky vyrůstat. Jakmile dosáhnou pěti až sedmi centimetrů, je možné je přesadit do samostatných nádob.

Sazenice lze přemístit ven poté, co pominou poslední mrazíky. V případě sázení do záhonu je vhodné nechávat mezi jednotlivými rostlinami rozestupy 30 až 45 centimetrů.

Nemoci a škůdci Osteosperma

Jak již bylo řečeno, největší hrozbu představuje přemokření a následná tvorba plísní, které v krajním případě mohou rostlinu zahubit. Osteospermum také napadají různí škůdci, zejména molice a mšice. V případě výskytu parazitů je nutné zasáhnout co možná nejrychleji, protože při velkém přemnožení je jejich likvidace velmi náročná.

Zdroje: izahradkar.cz, gardenersworld.com, gardeningknowhow.com, nature-and-garden.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Osteospermum neboli paprskovka: Krásná rostlina, která pokvete až do října