Menu
WomanOnly
Domácnost

Lobelka potřebuje málo péče a navíc vám udělá krásu na balkoně

Lobelka (Lobelia) je oblíbenou balkonovkou, kterou můžete ve svých truhlících a květináčích barevně kombinovat. Je nenáročná a vyžaduje pouze dostatečné zalévání. Ve volné přírodě se vyskytuje i jako planá rostlina, a rozšířena takřka po celém světě. Využívá se jako okrasná květina a některé druhy jsou důležité v bylinkové medicíně – třeba při odvykání kouření. Jiné jsou naopak jedovaté. Jak lobelku pěstovat u vás doma nebo třeba na balkoně?

Charakteristika lobelky

Lobelek je nepřeberné množství druhů. Všeobecně jsou známy jako okrasné trvalky či letničky, ale může se jednat i o vodní rostliny, keře a dokonce stromy. Asi nejoblíbenější je lobelka drobná (Lobelia erinus), která je jednoletou rostlinou. Nejčastěji je pěstovaná jako truhlíková letnička a dobře se jí bude dařit také v závěsných koších – do těch se bude hodit i další druh, lobelka převislá. Lobelie lze dostat v několika různých barvách, od bílé po červenou (lobelka šarlatová).

Petúnie zkrášlí parapet i balkon. Jak se o ně starat, aby dlouho vydržely?

Vysaďte si lobelku na dýchací potíže i na odvykání kouření

Existuje mnoho různých druhů lobelky, které se využívají v medicíně, neboť obsahují alkaloidy. Jedním z nejdůležitějších je alkaloid lobelin. Například lobelka nadmutá se v Česku využívá pro povzbuzující účinky na dýchací cesty. Listy se používají jako obklady na bolesti hlavy, rozdrcené listy pak při horečkách a nachlazení. Odvary z kořenů lobelie nadmuté se také používají při střevních parazitech a žaludečních potížích.

Jelikož lobelin působí stejně jako tabákový nikotin na nervovou soustavu, používá se lobelka i při odvykání kouření. Při požití roztoku lobelie nadmuté kuřák pociťuje ztrátu chuti na cigaretu a je proto používanou přísadou do žvýkaček pro kuřáky a nahrazuje i nikotinové žvýkačky.

Jak pěstovat lobelku

Bez ohledu na to, jaký typ lobelky pěstujete, všem druhům se nejlépe daří v dobře odvodněné, ale přesto dostatečně vlhké půdě. Lobelka má ráda plné slunce, ale nevadí ji i částečný stín. V horkém počasí však má ráda určitý stín.

Výsev lobelie

Pokud chcete doma pěstovat lobelii, nabízí se buď semena, nebo si také můžete pořídit rovnou sazenice. V kdejakém květinářství dnes seženete již vzrostlejší sazenice, které můžete následně vysadit ven či do květináče.

Semena můžeme vysévat přímo na zahradu, nebo i dovnitř pro pozdější přesazení. Vyséváme 10 až 12 týdnů před posledním mrazem. Vyberte místo, kde bude dostatek světla a tepla. Semínka rovnoměrně rozprostřete na půdu – rozhodně je nesázejte do půdy, ale jen těsně nad její povrch. Ke svému klíčení totiž semena lobelky potřebují dostatek světla. Důkladně pak výsev zalijte.

Semínka také můžete nasadit do klíčící nádoby. Tu zalijte vodou, aby semena byla lehce navlhlá a necháme opět na světelném a teplém místě klíčit. Tato varianta je podle zahrádkářů lepší, neboť zajišťuje neustálou vlhkost.

Sazeničky by se měli objevit do týdně či dvou. Po této době je můžete začít rozdělovat a přesazovat ven, nejlépe na jaře, jakmile pomine riziko mrazu. Přesazujeme do půdy, kterou máme předem zlehčenou kompostem či hnojivem, jelikož to zajišťuje odvodňování. Pokud budete přesazovat do závěsných květináčů, použijte lehčí substrát. Půdu často zaléváme, aby byla vždy vlhká.

Pěstování bylinek a květin na balkoně či parapetu: 3 kroky pro úspěšný začátek

Prostříhávání lobelky

Po prvním cyklu, kdy se vám u roční lobelky objeví květy, byste je měli lehce zastřihnout – podpoříte tak dobudoucna bohatší kvetení. Roční lobelie kvetou od začátku léta do začátku podzimu, pokud se o ně správně pečuje. Důležitá je neustále vlhká půda. Během léta může kvetení zpomalit kvůli nadměrnému horku.

Hnojení lobelky

Pokud budete mít jednoleté rostliny, přihnojujte každé tři týdny naředěným hnojivem na květiny. Trvalky přihnojte na jaře, když začne první růst.

Přezimování lobelky

Co se týče přezimování, u letniček nepřezimujeme, neboť jsou na jednu sezónu. Trvalá lobelka by měla být mrazuvzdorná, avšak záleží na konkrétním druhu. Například lobelka modrá, která se u nás používá nejčastěji, je letničkou, zatímco lobelka převislá je trvalka a je mrazuvzdorná.

Pěstování zeleniny na balkoně: Zkuste cherry rajčátka nebo papriku!

Možné problémy a škůdci

Lobelka málokdy trpí na nemoci a škůdce. Hlavním problémem pro ně mohou být letní vedra, kdy blednou. Středy rostlin mohou z přemíry tepla také odumírat, nicméně pravidelná a bohatá zálivka, popřípadě občasné pohnojení, může takovému problému předejít.

Lobelka má sice ráda vlhkou půdu, ale rozhodně je nestříkejte a nekropte jakýmkoliv zvlhčovačem. Její listy by měly zůstat suché, aby nezačaly hnít. Pokud se přece jenom něco takového stane, odstraňte poškozené listy.

Škůdcem, který má rád lobelky, jsou především slimáci. Mohou ožírat listy vytrvalých lobelií. V takovém případě se nabízejí návnady na slimáky.

Zdroje: botanic.cz, bylinkyprovsechny.cz, gardenersworld.com, gardeninknowhow.com, gardeningchannel.com, zahradnictví-spomysl.cz, bonacasa.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lobelka potřebuje málo péče a navíc vám udělá krásu na balkoně