Menu
WomanOnly
Zahrada

Azalka rozzáří zahradu, terasu i byt. Víte, jak ji správně pěstovat?

Azalka, česky též pěnišník, vědecky pak Rhododendron a dříve také Azalea. Azalky patří do stejné rodiny jako rododendrony a mají tedy podobné nároky na stanoviště, půdu a péči. Pokud jim dopřejeme vše, co potřebují, odmění nás bohatou záplavou květů v pastelových i pestrých barvách. Jak a kde azalky pěstovat, co dělat s azalkou po odkvětu a s čím tyto rostliny kombinovat, aby vynikla jejich krása?

Azalka jako venkovní i pokojová rostlina

Azalky jsou známé především jako venkovní rostliny, které se pěstují na ozdobných skalkách nebo v květináčích na balkonech a terasách. Některé méně otužilé druhy jsou však jako stvořené pro pěstování v pokojových podmínkách. Pokojové azalky jsou menší než ty venkovní, mají však stejně krásné květy, které při správné péči vydrží až dva měsíce.

Venkovní azalky jsou mnoha pěstiteli považovány za nejkrásnější zahradní rostliny vůbec. Vynikají svým bohatým květenstvím v různých barvách od bílé přes světle fialovou až po zářivě červenou, díky kterému jsou skutečným klenotem každé okrasné zahrady.

Některé druhy azalek na zimu opadávají, jiné si zachovávají listy po celý rok. Listy mohou být drobné i větší a u některých odrůd mají na spodní straně jemné chloupky. Výška venkovní azalky může být až dva metry, většina druhů však dorůstá do jednoho a půl metru. Azalky nejčastěji vykvétají v květnu a vydrží kvést až čtyři týdny.

Begonie jako pokojovka i zahradní rostlina. Jak ji vypěstovat krok za krokem?

Azalka japonská

Azalka japonská byla vyšlechtěna japonskými pěstiteli a na našich zahradách se vyskytuje velmi často. Oblíbené jsou především červené azalky japonské, jejichž sytě zbarvené květy krásně prozáří skalku, balkon i terasu, existují však také japonské azalky v bílé, červeno-fialové, světle fialové, žluté nebo růžové barvě.

Pro pěstování japonských azalek platí víceméně stejná pravidla jako pro pěstování dalších odrůd. Mají však mělčí kořenový systém, proto je potřeba více dbát na dostatečnou vlhkost půdy, a to především na jaře a v létě. Velmi dobře se japonským azalkám daří v polostínu, proto je můžeme umístit například do blízkosti vyšších stromů nebo keřů.

Jedná se o stálezelený druh, nicméně v případě dlouhé a tuhé zimy se listy mohou zbarvit dočervena. Výška japonských azalek bývá nejčastěji kolem jednoho metru, někdy však dorůstají i do výšky dvou metrů. Listy jsou poměrně velké a květy se zpravidla objevují na začátku května.

Rhododendron yakushimanum

Rhododendron yakushimanum neboli pěnišník jakušimský je další odrůdou, kterou lze vidět v mnoha zahradách. Dorůstá do výšky jednoho až jednoho a půl metru a stejně jako jiné odrůdy a kultivary má nádherné květy v pastelových i pestrých barvách.

Výhodou je jeho nižší náročnost na půdu a stanoviště a také vyšší odolnost vůči mrazu. Na rozdíl od jiných druhů azalek vydrží i silnější sluneční záření, což značně rozšiřuje možnosti jeho umístění.

Čemeřice neboli královna zimní zahrady. Jak tuto trvalku pěstovat?

Jak pěstovat azalky?

Azalky jsou známé svými vyššími nároky na stanoviště, půdu a zálivku. Pokud jim však dopřejeme péči, kterou si žádají, odmění nás překrásnými květy zvonkovitého či hvězdicového tvaru, které vydrží poměrně dlouhou dobu.

Stanoviště

Předně je důležité si zapamatovat, že azalky nepatří na přímé slunce. Ideální je takové stanoviště, na které sluneční paprsky dopadají pouze v ranních a dopoledních hodinách, odpolední slunce by azalky mohlo spálit. Na druhou stranu potřebují dostatečné množství světla, aby dobře kvetly. Můžeme je tedy umístit například na severní stranu domu nebo pod vyšší keře či stromy.

Jakmile se objeví první mrazy, je načase azalku zakrýt vrstvou mulče, chvojí nebo listí. Pokud máme venkovní azalku v květináči, můžeme ji také přenést do chladnější místnosti nebo skleníku. Je důležité pamatovat na to, že neopadavé druhy azalek vyžadují zalévání i v zimních měsících, voda však nesmí zmrznout.

Pokojovým azalkám nevyhovuje příliš teplý ani suchý vzduch, určitě bychom je tedy neměli pěstovat v blízkosti topení. I v tomto případě platí, že bychom rostlinu neměli vystavovat přímému slunečnímu záření.

Půda

Aby azalka dobře prospívala, potřebuje velmi dobře propustnou, kyselou půdu, ideálně s vysokým podílem rašeliny. Půda by měla být stále vlhká a neměli bychom zapomínat ani na pravidelné hnojení hnojivem na vřesovištní rostliny.

U pokojových azalek je také potřeba udržovat substrát vlhký, dáváme však pozor na to, abychom rostlinu nepřelili. Přílišná zálivka by mohla mát za následek hnilobu kořenů a následně i úhyn celé rostliny.

Co s odkvetlou azalkou?

Po odkvětu nastává ta správná doba pro stříhání venkovní azalky. Odstraníme všechny odkvetlé květy a rostlinu ostříháme, maximálně však k místu rozvětvení. Není bezpodmínečně nutné azalky zastřihovat, proto tak učiníme jen tehdy, když jim chceme dát lepší tvar.

Ibišek ozdobí zahradu i interiér. Jak ho pěstovat, množit a přesazovat?

S čím azalky kombinovat?

Venkovní azalky působí velmi pěkně v kombinaci s nejrůznějšími hybridy rododendronů, hortenziemi či různými druhy kapradin. Dobře se jim bude dařit také ve stínu vyšších keřů a stromů, například magnolií, dubů nebo borovic.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Azalka rozzáří zahradu, terasu i byt. Víte, jak ji správně pěstovat?