Menu
WomanOnly
Zahrada

Ibišek ozdobí zahradu i interiér. Jak ho pěstovat, množit a přesazovat?

Ibišek se díky svým překrásným květům řadí mezi nejoblíbenější keře. Po dlouhou dobu, zhruba od června do prosince, může krášlit náš interiér, během letních měsíců je zase ozdobou okrasných zahrad. Jak pěstovat pokojový a jak venkovní ibišek? Jak tyto rostliny množit a na jaké škůdce si počíhat?

Jak pěstovat pokojový ibišek?

V pokojových podmínkách se pěstuje ibišek čínský, příznačně přezdívaný jako pokojový ibišek nebo také čínská růže. Jedná se o krásnou květinu s velkými květy, které mohou být bílé, červené, růžové, žluté i oranžové. Zároveň existují kultivary s jednoduchými, poloplnými i plnými květy.

Ibišek je známý tím, že jeho květ vydrží pouze jeden den. To by nás však od pěstování této skvostné pokojovky nemělo odradit, jelikož kvete takřka nepřetržitě od června do prosince a její květy se rozvíjejí postupně.

Pokojovému ibišku se daří na světlém a teplém místě. Nejlepší je květináč umístit přímo k oknu směřujícímu na jih, západ či východ. Dostatek světla potřebuje i v zimě, jinak nebude pořádně kvést. Na druhou stranu ale musíme dát pozor, aby na něj sluneční paprsky nesvítily přímo, zejména přes poledne a během léta. Jedná se sice o světlomilnou květinu, avšak přímé sluneční záření by ji mohlo spálit. Ideální teplota pro pokojový ibišek je 20–25 °C, při zazimování kolem 13 °C.

Co ibišku rozhodně nesvědčí, je studený průvan a také přemisťování. Na změnu místa může reagovat opadáváním, proto je důležité výběr stanoviště dobře promyslet předem. Od června do září lze mít ibišek na zahradě nebo na balkoně, platí však dříve zmíněné – žádné přímé sluneční záření ani průvan.

Zalévání a hnojení pokojového ibišku

Zálivka musí být přiměřená a rovnoměrná. Zaléváme tehdy, když je substrát téměř vyschlý, přibližně dvakrát týdně. Na nadměrnou i nedostatečnou zálivku ibišek zareaguje svěšením listů.

Pokud ibišek zapomenete zalít, nemusíte zoufat. Jedná se o poměrně odolnou rostlinu a po nápravě situace se obvykle vzpamatuje. Horší to je, pokud ho přelijete, v takovém případě listy většinou opadají. Přelití lze poměrně snadno předejít – 45 minut po každém zalévání zkontrolujte misku pod květináčem. Pokud je v ní voda, jednoduše ji vylijte.

Pokojový ibišek nikdy nezaléváme čerstvě natočenou vodou. Voda by měla být odstátá a mít zhruba 30 °C. Rostlině svědčí vlhký vzduch, proto ji pravidelně rosíme.

Velmi důležité je také hnojení, bez kterého ibišek nebude prospívat. Během jara a léta hnojíme jedenkrát týdně hnojivem určeným přímo pro ibišky, nebo jakýmkoliv jiným komplexním hnojivem pro pokojovky. Důležité je, aby hnojivo neobsahovalo zvýšené dávky fosforu, ten by totiž mohl zamezit růstu květů.

Cascara je něco mezi kávou a čajem. Chutná skvěle a je zdravá!

Stříhání a množení pokojového ibišku

Pokojový ibišek je potřeba pravidelně prořezávat. Ideálně koncem února rostlinu radikální prostříháme ostrými zahradnickými nůžkami, klidně na polovinu výšky. Během roku také zaštupujeme vyčuhující výhony a udržujeme tvar.

Ibišek se množí stonkovými řízky, proto můžeme zjara odstřižené výhonky použít k řízkování. Ze zhruba 10 cm dlouhých, zdravých stonkových řízků odstraníme listy, ponecháme jen ty nejvrchnější. Necháme je buď zakořenit ve vodě, nebo je zapíchneme do květináče, který následně přikryjeme plastovým sáčkem nebo sklenicí.

Přesazování pokojového ibišku

Pokojový ibišek přesazujeme brzy na jaře, než začne kvést. Nejprve jej řádně ostříháme a odstraníme poškozené kořeny. Nový květináč by měl být v průměru jen zhruba o jeden centimetr větší, jinak hrozí že substrát nestihne vysychat a kořeny začnou uhnívat. Vhodnou zeminou jsou substráty určené pro pokojové květiny.

Pěstování medvědího česneku přinese čerstvou chuť jara do vaší kuchyně

Jak pěstovat venkovní ibišek?

Ibišek je skutečnou ozdobou zahrady, přitom jeho pěstování je vcelku nenáročné. Nejvhodnějším venkovním ibiškem pro naše podmínky je ibišek syrský. Čím dál větší oblibě se těší také ibišek bahenní, který pochází ze Severní Ameriky a jehož květy dosahují úctyhodné velikosti. Z tohoto důvodu se lze setkat také s označením ibišek velkokvětý. Následující informace se týkají ibišku syrského, podmínky pro pěstování ibišku bahenního se trochu liší.

Ibišek syrský potřebuje čerstvou, ne moc suchou, proteplenou a živnou půdu. Nejlépe se mu bude dařit na slunném místě orientovaném na jih či jihozápad. Venkovní ibišek odolá mrazům, nicméně mladé rostliny je vhodné v zimě přikrýt (zahradní kúrou, chvojím apod.). Velmi efektní je živý plot z ibišku, zvláště když zkombinujeme několik barevných variant.

Venkovní ibišek kvete zhruba od června do září, přičemž jednotlivé květy většinou vydrží pouhý den dva, zato nepřetržitě rozkvétají nové a nové. Ibišky můžeme pěstovat v nádobách i zahradních záhonech, popřípadě jako již zmíněný živý plot.

Zalévání a hnojení venkovního ibišku

Ibišek pravidelně přihnojujeme od jara do podzimu. Zaléváme pravidelně, ale s rozumem, abychom ibišek nepřelili. Při přelití by mohly začít uhnívat kořeny. Pravidelně také odstraňujeme uschlé listy či květy.

Pěstování bylinek a květin na balkoně či parapetu: 3 kroky pro úspěšný začátek

Stříhání a množení venkovního ibišku

Venkovní ibišky prořezáváme v březnu či dubnu. Důkladně prostříháme především starší rostliny s hustými větvemi, jinak se dovnitř keře nedostanou sluneční paprsky. Pokud ibišek pěstujeme v nádobě, provedeme každé jaro hluboký řez, aby se zahustil a bohatě kvetl. Živý plot z ibišku tvarujeme dle potřeby.

Pokud jde o množení venkovních ibišků, máme na výběr ze tří možností. První je řízkování, kdy uřízneme nové boční výhonky. Spodní listy odstraníme a větvičky zapíchneme do zeminy určené k řízkování. Překryjeme je sáčkem, čímž vytvoříme efekt skleníku. Řízky lze nechat zakořenit také ve vodě, kterou minimálně jednou týdně vyměňujeme.

Další možností je množení pomocí hřížení. Větvičku, která je velmi blízko země, částečně zasypeme zeminou. Jakmile zapustí kořeny, tak ji odstřihneme a ještě nějakou dobu ji necháme na stejném místě. Když vidíme, že sama roste, přesadíme ji na vhodné místo.

Posledním způsobem, jak venkovní ibišek rozmnožit, je samovýsev čili množení pomocí semen. Ta necháme opadat a další rok již můžeme hledat malinké vysemeněné ibišky, které po jednom až dvou letech přesadíme na vybrané stanoviště. Množení ibišků pomocí samovýsevu je však poměrně nejisté a u některých odrůd i nemožné, proto je lepší vsadit na jednu z předchozích zmíněných možností.

Přesazování venkovního ibišku

Vhodná doba pro přesazování je v jarních měsících po řezu, aby se s keřem lépe manipulovalo. Rostlinu opatrně vyryjeme (použijeme ostrý rýč a ryjeme v dostatečné vzdálenosti od kmene) a přesadíme na vybrané stanoviště. Ibišky syrské mají poměrně mělký kořenový systém, přesto je třeba dávat pozor, abychom kořeny zbytečně nenarušili.

Choroby a škůdci ibišku

Nejčastěji ibiškům škodí mšice, molice či téměř neviditelné svilušky, které rostlinu dokážou znatelně poškodit. Se škůdci si poradí speciální postřiky, proti molicím lze případně použít také odvar z cibulových slupek. Postřiky jej vhodné střídat, aby se vůči nim ibišek nestal rezistentní.

Ibišek mohou napadnout také houbové choroby, jejichž nejčastějším projevem je hniloba kořenů. Houbové choroby podporuje přílišné zalévání, studená zálivková voda a přílišné hnojení.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ibišek ozdobí zahradu i interiér. Jak ho pěstovat, množit a přesazovat?