Menu
WomanOnly
Zahrada

Jak pěstovat mišpuli? Je to jednoduché, ovoce ponese i s minimem péče

Tak trochu zapomenutý strom, který nejenže krásně kvete, ale také plodí chutné a zdravé ovoce. Mišpule obecná, nazývaná také německá, je nenáročný keř, který může růst i na vaší zahradě. Podívejte se, kdy ji zasadit a jak se o ni starat.

Mišpule obecná (Mespilus germanica)

Mišpule obecná, známá také pod názvem mišpule německá, popřípadě velkoplodá, je keř spadající do čeledi růžovité. Vzhledem k tomu, že na přelomu jara a léta pěkně kvete, se pěstuje jako okrasný keř. Bonusem jsou chutné plody, které obsahují spoustu zdraví prospěšných látek a nabízejí řadu možností využití. Podobně jako plody trnky obecné však musí nejprve projít mrazem, aby ztratily svou typickou trpkost.

Byly vyšlechtěny různé odrůdy mišpule, z nichž pravděpodobně nejznámější je mišpule Nottingham, jež nese trochu menší plody, a mišpule holandská, která má plody naopak větší, a tak se někdy označuje jako velkoplodá. Mišpule jsou nenáročné dřeviny, které jsou odolné vůči škůdcům, suchu i mnoha dalším nepříznivým vlivům.

Jako ovocné dřeviny se mišpule hojně pěstovaly už ve středověku a existují také písemné zmínky o tom, že byly dobře známé již v antickém Řecku a Římě. Dnes patří spíše mezi zapomenuté ovocné keře, což je vzhledem k jejich pěknému vzezření a chutným plodům velká škoda.

Mišpule kvetou v květnu až červnu velkými bílými květy. Díky tomu, že doba kvetení nastává poměrně pozdě, nehrozí jejich poškození mrazem. Keře dorůstají do výšky zhruba 5 metrů a na zimu opadávají. Plané mišpule mají trny, zahradní kultivary nikoliv. Dovinou mišpule obecné je Malá Asie, Írán a oblast Kavkazu, u nás se v přírodě vyskytuje jen zřídka.

Plody mišpule jsou cenným zdrojem potravy pro ptactvo. Květy lákají včely, čmeláky a řadu dalších opylovačů z hmyzí říše.

Exotické ovoce. Které stojí za vyzkoušení a v čem je prospěšné?

Jak mišpuli jíst?

Chutí se mišpule podobá hruškám, nicméně s konzumací syrových plodů je nutné počkat do jara, jelikož dozrávají až po přemrznutí. Z trpkých plodů se připravují marmelády, kompoty a různé druhy dezertů.

Mišpule jsou bohaté na vlákninu, vitamín C, A, B1 a B2, hořčík, vápník, draslík, sodík, třísloviny a kyseliny. Látky obsažené v tomto ovoci jsou prospěšné pro imunitní systém a podporují funkci ledvin, svalů a mozku.

Jak pěstovat mišpuli obecnou na zahradě?

Mišpule patří mezi nenáročné dřeviny, které snášejí širokou škálu klimatických podmínek. Vyhovují jí teplá a před větrem chránění místa, nicméně na půdu žádné velké nároky nemá. Silný vítr může poškodit květy, zbytku rostliny však nijak neublíží.

Vysazujte ji v nejlepším případě na podzim, případně brzy na jaře, pokud to nestihnete. Malé keříky seženete v zahradnictví. Zasaďte je do dostatečně prostorné jámy, do které přidejte vyzrálý kompost, a vydatně je zalijte.

Plody můžete sbírat již na podzim, zhruba od konce října. Budou trpké, nicméně do marmelád, kompotů a dalších tepelně upravených pokrmů budou vynikající. Pokud však chce mišpule jíst syrové, raději počkejte, až projdou mrazem – budou sladší a chutnější. Nasbírané plody můžete případně uchovávat na tmavém a chladném místě.

Stanoviště

Najděte pro mišpuli místo s úrodnou, dobře propustnou půdou. Nezáleží na tom, zda půjde o půdu kyselou, neutrální nebo zásaditou, mišpule se uchytí téměř všude. Dává přednost chráněnému a slunnému stanovišti, lze ji však pěstovat také v polostínu.

Zálivka a hnojení

Podmínkou pro dobrý růst a bohatou úrodu je dostatečná vlhkost, která je důležitá zejména v prvních dvou až třech letech po zasazení keře. V období sucha je proto vhodné mladé mišpule pravidelně zalévat, starší rostliny snesou i dlouhodobější sucho. V prvních letech po výsadbě není od věci ani mulčování, které se provádí na jaře.

Brzy na jaře můžete mišpuli přihnojit univerzálním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Obecně však hnojení tohoto keře není nutné.

Řez

Každý rok v na přelomu zimy a jara je možné mišpuli prořezat, aby se podpořilo kvetení a tvorba plodů a zachoval se kompaktní tvar. Prořezávání však není nezbytně nutné, tudíž jeho frekvenci můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Zmlazení neboli radikální řez mišpule snáší bez problémů.

Choroby a škůdci mišpule

Mišpule nejsou k napadení škůdci či chorobami nijak zvlášť náchylné. Mohou se však objevit larvy motýla Lithocolletis blancardella, které požírají listy. Z onemocnění hrozí houbové choroby, které se v závislosti na jejich druhu projevují buď vadnutím listů, nebo uhníváním plodů.

Dřevinu může ohrozit také bakteriální spála růžovitých, což je závažná choroba projevující se odumíráním květů, spálou listů a plodů a odumíráním větví. Vzhledem k velmi rychlému postupu tohoto onemocnění je prakticky nemožné napadenou rostlinu zachránit.

Zdroje: healthbenefitstimes.com, wikipedia.org, rhs.org.uk, permaculturenews.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak pěstovat mišpuli? Je to jednoduché, ovoce ponese i s minimem péče