Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak platit na internetu a v kamenných obchodech

Komerční sdělení

Komerční sdělení

12. 10. 2019

Nakupujete často na internetu v e-shopech nebo v kamenných obchodech? Pak asi víte, jak snadné je si naklikat nebo vybrat zboží do nákupního košíku za více peněz, než kolik máte na účtě. Co ale dělat v případě, že dané výrobky opravdu potřebujete? Vyzkoušejte nákup s odloženou platbou.

Kreditní karta

Platba kreditní kartou vám vytrhne trn v případě, že potřebujete nakoupit dnes a zaplatit až v budoucnu. Pokud stihnete peníze splatit bance v tzv. bezúročném období (většinou 30 až 55 dní), nebude vás to stát nic navíc. Pokud však svůj dluh zavčasu neuhradíte, bude vám banka účtovat úrokovou sazbu kolem 20 % p. a. Platba kreditní kartou je bezpečná, protože při ní disponujete penězi banky, ne svými. Podobně fungují i úvěrové karty některých nebankovních společností, u těch ale budete platit navíc za výpisy a roční poplatky.

Platba až za dva týdny

Pokud potřebujete nakoupit ihned, ale výplata vám přijde až za týden či dva, je možností i nákup s odloženou platbou. Zboží můžete mít doma dnes a zaplatíte za něj až za 14 dní. Takovou službu nabízí poměrně nová platforma MALL Pay. Během dvou týdnů si můžete výrobek v klidu vyzkoušet a ověřit a do dvou týdnů zaplatíte pouze cenu produktu a nic navíc. Jedná se tak o jedinou službu, která nefunguje jako půjčka a neplatíte u ní žádné úroky ani poplatky.

Kontokorent

Správně povolený debet nebo úvěrový rámec vám dávají možnost jít krátkodobě na svém účtu do mínusu. Nemělo by se to však přehánět, abyste si nevytvořili větší závazek, než zvládnete splácet. Počínejte si opatrně, dluh musíte vyrovnat většinou do 6 až 12 měsíců, a dejte si i pozor na výši úroku.

Spotřebitelský úvěr od banky

Pokud na nákup nespěcháte, můžete si zřídit spotřebitelský úvěr (leckde jej ale můžete podepsat přímo v obchodě), často také nazývaný jako nákup na splátky. Většinou mívá nízkou úrokovou sazbu, přesto se však vyplatí porovnat konkurenční instituce a vybrat si tu nejvýhodnější. Mimo úroků se zajímejte i o poplatky za vedení účtu a o možnost předčasně půjčku splatit. Kvůli času na rozmyšlení je lepší si půjčku i nákup předem naplánovat.

Půjčka od nebankovní společnosti nebo od rodiny

Finanční zapůjčení peněz od nebankovní společnosti je velmi rizikové. Většinou si je na bedra berou ti, kterým banky už nepůjčí. Jedná se ale o nejméně výhodnou možnost, částku často přeplatíte o stovky procent. Založit vás může i rodina nebo přátelé, v tomto případě ale vezměte v potaz snadné nabourání vztahů v případě nesplácení.

Vždy si promyslete všechny důsledky

Při všech možnostech nákupu na dluh myslete i na následky. Snažte se své pohledávky splatit co nejdříve a neberte si další, abyste se nedostali do dluhové spirály, která vám rychle přeroste přes hlavu. Myslete na pravidlo, podle kterého by měla mít kupovaná věc delší životnost, než je doba jejího splácení. Pokud to jen trochu jde, snažte si spíše na zboží předem našetřit nebo využijte odloženou platbu MALL Pay, která je zcela zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak platit na internetu a v kamenných obchodech