Menu
WomanOnly
Sex

Jak poznám těhotenství? Odhalte, že jste v tom!

Tereza Szkatulová

Tereza Szkatulová

18. 8. 2013

Zpoždění menstruace po pohlavním styku je u ženy téměř vždy spojeno s otázkami možného těhotenství.  Jak zaručeně poznáme, že nejde jen o zpoždění spojené se stresem? Jaké signály začne tělo vysílat?

Vynechání menstruace

Při zpoždění dvou, tří dnů není potřeba paniky. Váš cyklus kromě stresu spojeného se školou, prací, partnerem může opozdit i špatný jídelníček, nebo například vyšší fyzická aktivita. U zpoždění nad deset dní je pak na místě ptát se proč. V případě vynechání měsíčků z důvodu těhotenství, dochází v důsledku rapidních hormonálních změn často i k jiným fyzickým i psychickým příznakům.

Nevolnost a únava

Každá z nás slyšela o těhotenské nevolnosti provázející rána nastávajících maminek. Tato nevolnost pak tělo trápí právě od začátku těhotenství do zhruba 12 týdne. I únava se může stát příznakem těhotenství, zrychlený metabolismus maminek tělo vyčerpává, budete unavenější při práci i v průběhu celého dne.

Vůně, chutě, nálady

Hormonální poprask, který vzniká společně s očekáváním potomka, nadělá paseku ve vašich chuťových i čichových zvycích. Budete mít chuť změnit parfém, možná vás přepadne nálada na změnu jídelníčku. I vaše nálada vám dá zabrat, náhlá přecitlivělost se například s podrážděností mohou střídat z minuty na minutu i několikrát za den.

Chce se mi čůrat

V důsledku zvětšování dělohy, která už v prvních týdnech těhotenství začne tlačit na močový měchýř, bude intenzita vaší potřeby odskočit si stoupat. Stane se tak i díky vyššímu prokrvování orgánů pánevní oblasti.

Těhotenský test

I přes splnění všech příznaků těhotenství, těhotná být nemusíte. Vyšší jistotu vám přinese těhotenský test, který zakoupíte bez předpisu v jakékoliv lékárně za pár korun. Čím později od pohlavního styku ho použijete, tím zaručenější výsledek by měl test podat. Nejbližší termín pro otestování po obávaném styku by ale měl být alespoň dva až tři týdny.

Gynekolog, zaručená informace

Nejerudovanější verdikt padne z úst gynekologa. Jedině on bezpečně pozná, zda jsou vaše obavy opodstatněné. Objednejte se pro svou vlastní jistotu na nejbližší možný termín a zeptejte se přímo odborníka. Ve větších městech pak můžete využít i služby gynekologických ordinací, fungujících bez objednání, pro opravdu nejrychlejší zprávy o vašem stavu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznám těhotenství? Odhalte, že jste v tom!