Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak poznat heřmánek a znáte všechny jeho účinky?

Heřmánek je známá léčivka, která se spíše řadí ke kojencům, batolátkům, těhotným a kojícím ženám. Bezesporu je to bylinka určená hlavně pro maminky s dětmi, ale může pomoci komukoliv, navíc se také s úspěchem využívá v homeopatické léčbě. Co všechno o heřmánku víme, jaké má léčivé účinky a jak ho nejlépe využít? S jakou bylinkou se často plete a jak poznat heřmánek pravý?

Jak poznat heřmánek a s čím si ho můžeme splést

Jak vypadá heřmánek by měl vědět snad úplně každý, i dítě na základní škole. Tento bílý květ se žlutým středem je svým typem podobný třeba i sedmikrásce, anebo kopretině, ale tyto květy mají jinou velikost a heřmánek má zcela jiné listy. Vyloženě splést byste si ale heřmánek mohli snad jen s rostlinou zvanou rmen rolní, která vypadá velmi podobně. Heřmánek i rmen najdeme na suchých stanovištích, například na polích, takzvaných rumištích, sušších a slunečných loukách a pasekách.

Heřmánek je jednoletá nebo i dvouletá rostlina, kvete od června až do září. Sbírají se pouze květy heřmánku, které se pečlivě suší. Heřmánek je aromatická rostlina, která má svou typickou vůni, podle níž ho vlastně spolehlivě poznáme. Sbíráme heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), kterému se také říká heřmánek lékařský (Matricaria recuta), nebo také heřmánek římský, jenž má rovněž léčivé účinky a využívá i v aromaterapii. Pokud zaměníte heřmánek pravý za heřmánek římský, v podstatě se nic nestane.

Heřmánek si ale můžete při volném sběru v přírodě splést s plevelnými rostlinami – heřmánkovcem nevonným a hlavně také se rmenem rolním. Na rozdíl od heřmánku ale nepravý heřmánek nebo rmen vůbec nevoní. Dalším spolehlivým znakem je vyklenutý střed květu a duté okvětní lůžko, což má pouze heřmánek.

No poo aneb mytí vlasů bez šampónu. Proč má tato metoda stále více příznivců?

Co obsahuje heřmánek

Heřmánkový květ obsahuje spoustu silic, zejména chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Dále jsou to hořčiny, glykosidy, kumarin, rutin, cholin, hyperosid. Heřmánek se používá také v aromaterapii díky obsahu éterických olejů, modrý guajazulen (derivát azulenu) je obsažen v heřmánkové masti.

Heřmánek pravý a jeho účinky a využití

Heřmánek patří mezi univerzální léčivky s mnoha všestrannými léčivými účinky. Už podle svého latinského názvu a vzhledu (Matricaria – zřejmě od slova mater = matka nebo matrix = děloha; duté květní lůžko připomínající dělohu) lze usuzovat na podobnost mezi těmito znaky a skutečným tradičním léčivým využitím rostliny pro ženy a děti. Heřmánek má dezinfekční a protizánětlivé účinky, umožňuje regeneraci a hojení pokožky a ran, působí proti křečím hladkého svalstva (břišní koliky, průjmová onemocnění, kojenecké koliky, menstruace a podobně), celkově ulevuje od bolesti, například také bolesti zubů, a uklidňuje nervy a psychiku.

Heřmánek pomáhá i při nachlazení, při zánětech v dutině ústní, angíně, aftách, ale i při zánětech očí, uší a dutin, při nespavosti, nebo třeba zesvětluje vlasy. Zkrátka jeho využití je opravdu všestranné. Heřmánek má vnitřní i vnější použití, je známý jako čaj, ale také třeba jako heřmánková mast, připravují se z něj obklady a koupele. Pojďme si shrnout jeho vnější i vnitřní využití.

Heřmánek – vnitřní použití:

  • bolesti břicha, koliky, křeče
  • zánět močového měchýře a močových cest
  • silná a bolestivá menstruace
  • trávicí a střevní potíže
  • nachlazení, kašel, záněty dýchacích cest a virózy
  • při nervozitě, na uklidnění a na spaní
  • na snížení horečky

7 bylinek, které pomáhají v boji proti akné. Navraťte se k přírodě

Heřmánek – vnější použití:

  • na bolest zubů, dásní, při aftách
  • ke kloktání
  • na hemoroidy
  • při ekzémech, lupénce
  • na jizvy, rány, zanícená místa
  • na mokvavá ložiska na kůži
  • na spáleniny či omrzliny
  • na zesvětlení vlasů
  • k ošetření nečisté pleti
  • na rozpraskané bradavky při kojení
  • na záněty očí

Které bylinky a plody sbírat v říjnu a kam se na ně vydat?

Heřmánková mast

Modrá heřmánková mast je oblíbená od nepaměti. Využívá se na spáleniny, omrzliny, jizvy, akné, kožní defekty, zanícená místa, ekzémy, špatně se hojící jizvy a rány, hemoroidy, suché a rozpraskané rty nebo bradavky po kojení. Mast se využívá i ve veterinární medicíně. Je antimikrobiální, podporuje hojení a tlumí bolest.

Heřmánek římský a jeho účinky

S heřmánkem římským se můžete setkat v aromaterapii, kde má využití 100 % esenciální olej z heřmánku římského. Tento olej má uklidňující a dezinfekční účinky, používá se do aromalampy, na kapesník, anebo do nosného rostlinného oleje k uklidňujícím masážím.

Homeopatikum Chamomilla 15CH

Heřmánek se využívá také v homeopatii. Patří mezi základní konstituční léky a hojně je používán také při léčbě všemožných dětských potíží, včetně kolikovitých bolestí bříška nebo bolestech hlavy. Chamomilla v konkrétním ředění 5 CH, 9 CH nebo 15 CH, na doporučení homeopata, je vhodným homeopatickým lékem pro podrážděné, uplakané či ukřičené děti, které něco bolí.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Heřmánkový čaj pro děti

Heřmánek je velmi vhodný i jako kojenecký čaj. V různé kombinaci, například se šípkem, jahodníkem či maliníkem, ho mohou pít i miminka.

Heřmánkový čaj si můžete dopřát i na běžné pití, například je vynikající i se zázvorem, nebo medem a citrónem. Vždy vám uleví a uklidní vás. Nepijte zase heřmánek tak často, spíše tehdy, když cítíte, že by vám mohl pomoci.

Koupelový heřmánek

V lékárnách seženete také tzv. koupelový heřmánek, který je právě určen pro vnější použití, tedy ke koupelím, sedacím koupelím, oplachům a podobně.

Heřmánek a kontraindikace

U heřmánku pozor na případné nežádoucí účinky, vyvolává totiž u některých osob silnou alergii. Pokud ale na heřmánek nejste alergičtí, bez obav si ho můžete dopřát, je jinak neškodný a dá se používat i častěji a ve větším množství.

Bylinkové polštáře do ložnice vám pomohou se stresem i chrápáním. Které vybrat?

Heřmánek podle Matthioliho

Renesanční lékař a botanik Mathioli ve svém proslulém herbáři například také zdůrazňuje heřmánek jako vynikající lék na žloutenku a nemoci ledvin a močových cest, dále jako prostředek pro zdraví střev ve formě klystýru (odvar i heřmánkový olej), k hojení ran, na záněty očí, proti nadýmání a zkaženému žaludku, i malým dětem na bříško ve formě teplého obkladu. Dokonce píše, že zkušení lékárníci uměli z heřmánku vyrábět proslulý modrý olej…

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat heřmánek a znáte všechny jeho účinky?