×
WomanOnly

Jak poznat, jestli má vztah cenu, když se často hádáme

Jsou hádky kořením vztahu, nebo jeho zkázou? Jak kdy, jak u koho… Když lidé řeknou, že se s partnerem nikdy nepohádali,vždycky zbystřím. Leckdy se pak ukáže, že mají jen posunutý práh toho, co je pro ně už hádkou, někdy jde o vyjímečně klidnou a smířlivou dvojici, často však jde o pár, kde pod zdánlivým klidem bublají skryté, ale velmi silné emoce – možná právě proto, že nemohou ven. Místo hádky pak ale často řešíme „bouřlivé“ mlčení.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Pokud se ve vztahu někdy pohádáte a je to obdoba prudké letní bouřky, po níž za chvíli zase vyjde sluníčko, emoce vypění, ale pak nastane oboustranné zklidnění a udobřování, není co řešit, naopak je vidět, že dokážete dobře zvládnout návrat do pohody.

Pokud jde o stravující hádky, které se do sebe zacyklí a nedopřejí vám oddechu, pak je to samozřejmě problém, protože kazí vztah – pohodu, důvěru, intimitu. Takové přicházejí nejen před rozchodem, ale také u dvojic, které spolu zůstat chtějí, ale nedokážou zvládnout život v páru i s tím, co může být nepříjemné, totiž zákonitý vývoj, kdy se od všeobjímajícího společného „my“ zase ke slovu dostávají rozdílnosti – a že jich ani u stabilních dvojic nebývá málo!

Někdy může být zajímavé podívat se na hádající se pár očima někoho jiného – můžeme pak vidět dvojici, kde oba chtějí mít ve všem to poslední slovo, můžeme také vidět, jak do sebe zapadají „útočnost“ jednoho a „obranářství“ druhého nebo také pár, kde jeden či oba jsou choleričtí a podle toho pak jejich komunikace vypadá, když se nechají ovládnout svými vzbouřenými emocemi.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Pokud jsou lidé schopni náhledu na své vlastní jednání („no ano, vždyť já ho přece umím vytočit, já vím, co mám říct, aby ho to zasáhlo – a udělala jsem to“), pak je cesta k řešení otevřená, stejně jako může pomoci poznání, že to, co vypadá na první pohled jako boj o moc, může být ve skutečnosti v daném páru snahou zařídit pro druhého to nejlepší (často ovšem bez domluvy s ním, protože „je to přece jasné, že to tak má být, když mě to tak vyhovuje“).

Zkrátka, pokud si uvědomíme, že při hádce často nejde o tu konkrétní věc, o niž se hádáme, ale nejdůležitější roli hrají emoce (bráním něco, co mi je drahé, prosazuji to pro mne správné apod.) pak je šance zkusit s tím něco udělat, například najít způsob, jak jinak s tím společně nakládat, protože tomu budeme i jinak rozumět (od porozumění „jak může chtít rozhodovat za mně?!?“ se posunu např. k „chce mi ulehčit tím, že rozhodnutí vezme na sebe“). V první variantě se potká „oprávněná obrana“se stejně „oprávněným“ prosazováním správného řešení, při změně porozumění na obou stranách dojde i ke společnému vyjasnění, kdo co potřebuje a jak se k tomu dostat.

Jak vztah zlepšit?

Pokud se má něco ve vztahu změnit – a neplatí to jen pro hádky, je vždycky dobré začít od sebe, varovným signálem pro kohokoli, kdo chce být tomu nápomocen, jsou prohlášení typu „až se změni on/ona, tak já se taky změním, ale on/ona musí udělat ten první krok“. Pokud se partneři neshodli, že chtějí na změně pracovat společně, pak může zkoušet i jen jeden z nich činit změny alespoň u sebe (v případě hádek například pracovat na tom, jak zůstat klidnější nebo jak jinak dávat najevo, že mu něco vadí apod.) s nadějí, že i drobné změny mají tendenci se na sebe nabalovat a přinášet do vztahu zmítaného hádkami úlevu a lepší atmosféru.

Když se vrátím k úvodní otázce, pak bude hodně záležet na tom, jaký význam jsou partneři zvyklí hádkám připisovat. To často hodně vychází z toho, nač jsou zvyklí ze své původní rodiny, z jiných vztahů, zkrátka co se jim zdá pro ně „přirozené“. S každým novým vztahem se partneři stejně jako u jiných rozdílů musejí i s hádkami naučit nově zacházet. Nikdy není úplně „hotovo“, protože nedorozumění je přirozenou součástí mezilidské komunikace – nejde však o to nehádat se, ale umět se usmířit a mít vzájemou důvěru, že je to možné spolu zvládnout.2 Komentáře Jak poznat, jestli má vztah cenu, když se často hádáme

  1. Přítelkyně leží vedle mě v posteli a chatuje na seznamkách co to znamená?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*