Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak prát bundu na lyže a nezničit ji? Chraňte ji před aviváží

Anna Cajthamlová

Anna Cajthamlová

8. 2. 2013

Nepromokavou a zároveň prodyšnou bundu ocení na svahu každý. Cena takových bund však není zanedbatelná. Proč ji tedy chcete zničit tím, že ji nevhodně vyperete?

Bundy na lyže či snowboard jsou vyrobeny tak, aby do nich nezatékalo. Jejich povrch ochraňuje speciální membrána, která si žádá i speciální ošetření a především šetrnou péči při praní.

Ovšem pokud myslíte, že šetrně vyprat znamená nastavit program pračky na čtyřicet stupňů bez ždímání, rychle vás vyvedeme z omylu.

Rozhodně se vždy řiďte tím, co doporučuje výrobce. Na většinu materiálů je nutné používat jen speciální přípravky. Ty neporuší membránu a udrží nepromokavost. V žádném případě do praní nepřidávejte aviváž či jiné změkčovače prádla, které naruší strukturu a pevnost vláken. Samotnou bundu pak perte na pouhých třicet stupňů.

Nesušte na topení

Bundu si můžete celkem snadno zničit i následním sušením. Zapomeňte na to, že byste ji dávali na topení či do sušičky. Ideálně stačí, když ji pověsíte na ramínko do vzdušného prostředí, kde doschne.

Škoda napáchána

Pokud už se stalo, že jste nedodrželi postup a bundu špatně vyprali, funkčnost materiálu se dá ještě zachránit. Obnovit ji mohou alespoň z části vhodné impregnační přípravky, které sežene v každém obchodě se sportovním oblečení nebo v e-shopu výrobce, od něhož jste bundu koupili.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak prát bundu na lyže a nezničit ji? Chraňte ji před aviváží