Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak prát prádlo? Máme pro vás přehled podle materiálů

Adéla Beranová

Adéla Beranová

24. 9. 2014

Určité látky vyžadují opatrné zacházení, jiné by se neměly žehlit či ždímat. Vyznáte se v praní prádla z nejrůznějších materiálů? My ano a rádi vám poradíme, jak vyprat třeba brokát, kašmír, krajku či hedvábí.

Akryl vyžaduje časté praní, protože při pocení zapáchá. Obvykle je možné ho prát v pračce, ale je dobré si tuto informaci ověřit na etiketě, při praní se navíc vyhýbejte vysokým teplotám. Akryl sušte na rovné ploše nebo na šňůře.

Brokát – dbejte na to, aby se při praní neuhladit plastický vzor. Perte ho ručně v chladné vodě nebo dejte do čistírny, rozhodně brokát nikdy neždímejte. Zehlete na rubu a líc s reliéfem podložte ručníkem.

Kašmír  je drahá tkanina a zaslouží si péči odborníka. Perte ho ručně v chladné vodě s dobře rozpuštěnými mýdlovými vločkami, dobře vymáchejte a neždímejte. Žehlete naruby ještě vlhký vlažnou žehličkou.

Manšestr je sice pevná látka, dbejte ale na to, aby se nepřimáčkl vlas. Perte vždy naruby podle symbolu na etiketě buď v ruce, nebo na jemný program v pračce. Manšestr žehlete naruby, když je ještě rovnoměrně vlhký. Vlas uhlaďte měkkým hadříkem.

Bavlna se dá prát spolu s jinými látkami, můžete ji prát v pračce při vysoké teplotě, vždy ale oddělte bílé prádlo od barevného. Sušte v sušičce nebo na šňůře, bavlněné prádlo nechte úplně uschnout, jinak se špatně žehlí.

Džínovina je silná tkanina, která s může srazit a bledne. Proto ji perte naruby a zvlášť, pokud si nejste jistí, že nepouští. Sušte na šňůře nebo v sušičce a ještě vlhkou džínovinu žehlete hodně horkou žehličkou.

Krajka je neobyčejně choulostivá, proto ji perte a sušte opravdu opatrně. Skvrny vyčistěte před ručním praním ve slabém saponátu, nepoužívejte bělidlo, jinak krajka zežloutne! Sušte narovnané na bílém ručníku a chraňte před přímým sluncem. Žehlete jen, je-li to nutné přes bílý ručník.

Kůže a semiš se mohou kupodivu prát, ale ověřte si to na etiketě. Před ručním praním oděv přestříkejte speciálním sprejem, aby se na něm nevytvořily skvrny.

Hedvábí je jemná tkanina, která vyžaduje speciální péči. Perte ji ručně v teplé vodě, některé oděvy z hedvábí můžete prát i v pračce na jemný program. Sušte na šňůře a žehlete ještě vlhké přes kus látky.

Vlnu perte a sušte opatrně, protože vlněné prádlo snadno ztrácí tvar. Vlnu můžete sušit na rovné ploše, na šňůře nebo na sušáku na svetry. Nedávejte ji ale do sušičky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak prát prádlo? Máme pro vás přehled podle materiálů