Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak předejít infarktu. Může pomoci specializované vyšetření

Infarkt je velmi vážné onemocnění, které většinou postihuje více muže než ženy, ovšem ani jim se bohužel nevyhýbá. To jestli nás infarkt postihne, nebo ne, můžeme do jisté míry ovlivnit i my sami. Za stále vyšší počty pacientů s diagnózou infarktu může především špatná životospráva a všudypřítomný stres. Přitom stačí dodržovat pár pravidel, díky kterým minimalizujete riziko výskytu infarktu.

Kuřáci, zamyslete se

Pokud jste vášnivou kuřačkou, koledujete si o vážné zdravotní komplikace. Ostatně upozorňují vás na to všudypřítomné vědecké i lékařské studie, dokonce vás varují i na každé cigaretové krabičce. Rozhodně byste nad těmito varováními neměla mávnout rukou, ani je přehlížet. Pokud totiž kouříte, riziko toho, že vás postihne infarkt je o polovinu vyšší než u nekuřáka! Toto tvrzení podporuje i Britský výzkum, který se zaměřil na vliv aktivního i pasivního kouření na počet infarktů. Vliv se definitivně potvrdil, když byl v Británii schválen zákaz kouření na veřejných místech. Po zákazu došlo ke snížení počtu infarktů o celých 10%!

Nechte se vyšetřit

V dnešní době už existuje speciální přístroj, kterým se může pacient nechat preventivně vyšetřit, jestli je nebo není v rizikové skupině pro infarkt. Tento přístroj mají především na specializovaných pracovištích, avšak zakoupili si ho i některé ordinace praktických lékařů. Vyšetření probíhá tak, že lékaři pomocí speciálního ultrazvuku zjišťují krevní tlak v cévách nohou. Pokud lékař zjistí, že jsou cévy zúžené a tlak v končetinách je vysoký, je velká pravděpodobnost, že tomu tak je i v jiných částech těla. Tímto způsobe se dá riziko infarktu včas zachytit, léčit a díky tomu i onemocnění předejít!

Zakládejte si na životním stylu

Druhou nejhorší neřestí, díky které jdeme infarktu naproti, je špatný životní styl. V dnešní uspěchané době se lidé často vymlouvají, že nemají čas na zdravou stravu a pravidelný sport. To jsou ovšem opravdu pouze výmluvy, je totiž jen velmi mizivé procento lidí, kteří na správný životní styl nemají čas. Přitom stačí občas si zasportovat, nejíst ve fast foodech a udržovat si optimální váhu. Ano, jen tak málo stačí, abyste infarktu předešla.

Vyhýbejte se stresu

Stres často lidé přecházejí se slovy „Dnes je každý ve stresu, je to normální“, normální to ale určitě není. Navíc je prokázáno, že také stres zvyšuje pravděpodobnost vzniku infarktu, a to především u lidí starších 40 let. Proto se snažte být v relativní pohodě a udělejte si sem tam čas jen pro sebe. Ne vždy to samozřejmě jde, ale věřte, že není nic příjemnějšího, než prostě vypnout a užívat si.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak předejít infarktu. Může pomoci specializované vyšetření