Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak přežít karanténu? Tipy na hry na papír s dětmi i se seniory!

Pandemie koronaviru nás všechny zavřela doma. Pokud máte děti, možná se jim kromě domácího vyučování snažíte neustále vymýšlet nějaký program, aby se zabavily a neseděly nonstop u počítače nebo nevymýšlely lotroviny. Poradíme vám, jak si můžete společně s dětmi zahrát několik tradičních a oblíbených her. Potřebovat k tomu budete pouze papír a tužku. Zapojit můžete klidně i dědečka nebo babičku.

Jak zabavit děti v karanténě

Tipy na hry s dětmi doma jsou nyní potřeba. Následující hry jsou vhodné pro děti, které již umí číst a psát, tedy pro školáky. Mezi oblíbené hry patří například šibenice, jméno, město, zvíře, věc, piškvorky nebo překládání papírků. Mladším dětem můžete ukázat dokreslování obrázků, hádání kreslených předmětů, různé rébusy na papír, třeba jak nakreslit domeček jedním tahem a podobně. Bavit je určitě také bude hra na hádání předmětů přikrytých šátkem, která umožňuje procvičování krátkodobé paměti. Tato hra je také vhodná pro seniory.

Možná si na spoustu her vzpomínáte ze svého vlastního dětství. Pokud se vám zrovna žádná hra na papír s dětmi nevybavuje, přečtěte si následující tipy. Třeba se necháte inspirovat a společně se s dětmi krásně zabavíte. I když je pravda, že tyto tradiční hry se mezi lidmi předávají podobně jako ústní slovesnost a může vás tedy překvapit, že v každé rodině se tradují úplně jiná pravidla!

Nejlepší vtipy o koronaviru. Jak si Češi zpříjemňují těžké časy v karanténě

Rodinné hry na papír pobaví malé i velké: Šibenice – hádání slov

Tato morbidní hra má své příznivce. Podstatou je uhodnout slovo, které pro vás nachystá váš soupeř. Pokud se vám to nepodaří, pověsí vás. Tedy ne přímo vás, ale legračního panáčka, který zastupuje vaši osobu. Při této hře si můžete s dětmi užít spousty zábavy. Stačí mít k dispozici papír a tužku, počítejte s tím, že se bude kreslit. Děti by měly umět číst a psát, aby tuto hru mohly s vámi hrát.

Hra šibenice je určena pro dva hráče. Jeden si zvolí slovo, které však nikomu neprozradí. Na papír napíše pouze jeho první a poslední písmeno, zbytek písmen tvořících dané slovo nahradí čárkami, nad které také může jako nápovědu doplnit diakritická znaménka. Soupeř se doptává, které písmenko se ve slově nachází. Pokud uhodne, zadávající hráč písmenko do slova doplní. Jestliže však písmenko není správné, zadávající hráč začne kreslit šibenici. Ta se kreslí rovněž podle jistých pravidel, začíná se odspodu a hráč vždy může udělat pouze jeden tah.

Vyhrává hráč, který uhodne celé slovo. Pakliže slovo neuhodne v určitém časovém limitu, než spoluhráč nakreslí šibenici a na ní se houpajícího se panáčka, znamená to, že prohrál. Oba hráči se pak mohou v hádání slov střídat.

Procvičování češtiny s dětmi a hry na slova pro více hráčů

Další oblíbenou hrou pro více hráčů je hra na jméno, město, zvíře a věc, což je hovorový název tradiční hru pro děti na papír. Každý hráč si nalinkuje vlastní papír, na který si připraví několik sloupců a řádků. Pro snadnější práci je vhodné zvolit linkovaný papír. Sloupce bude potřeba nadepsat. Obvykle se uvádí Jméno, Město, Zvíře, Věc, Rostlina a Body. Kolonku pro body stačí udělat úzkou. Nyní vylosovaný hráč začíná hru tím, že v duchu odříkává abecedu. Slovo “a” obvykle ještě pro upozornění řekne nahlas. Druhý zvolený hráč ho v libovolné chvíli zastaví slovem “stop”. První hráč musí všem sdělit písmeno abecedy, které zrovna v duchu odříkával ve chvíli, kdy byl zastaven.

Nyní všichni hráči doplňují připravenou tabulku. Do každého sloupečku na řádek je potřeba napsat jméno, zvíře a tak dále, začínající na vylosované písmenko. Hráč, který stihne jako první doplnit celou tabulku, může všechny ostatní hráče zastavit a je také na řadě s dalším odříkáváním abecedy. Podle toho, kolik kolonek hráč doplní, se stanovují body. 20 bodů se uděluje za slovo, když další hráči mají kolonku prázdnou, 10 bodů za odlišné slovo a pouze 5 bodů za stejné slovo, které má i váš spoluhráč. Body se pak sečtou a napíšou na konec řádku do sloupečku s názvem Body. Ve stejném duchu hra pokračuje až na konec papíru. Vyhrává hráč, který má nejvíce bodů.

Jak nezničit vztah s partnerem během karantény? Řiďte se těmito radami

Hry na papír pro více hráčů – na překládání papírků

Chcete-li si s dětmi procvičit slovní druhy, nic nebrání tomu, abyste si s nimi zahráli oblíbenou a velice vtipnou hru s pracovním názvem Na překládání papírků. Piškvorky všichni znají, ale pojďme se zaměřit na tuto hru. Potřebovat k ní budete několik úzce nastříhaných dlouhých papírků, které si můžete rozdat mezi všechny hráče. Samozřejmě si připravte také tužky. Každý hráč na papír napíše libovolně zvolené slovo dle šablony, která určuje pořadí slovesných druhů, poté slovo přeloží tak, aby nešlo přečíst. Hráči si papírky vymění a pokračují v dalším psaní.

Tvoříte příběh, to si uvědomte. Děti se budou radovat, protože překládáním papírků a střídáním slovesných druhů vznikají opravdové perly, nad kterými se může pořádně zasmát celá rodina. A smíchu není nikdy dost! Tedy nejprve se píše přídavné jméno (jaký), po výměně se přidá podstatné jméno (kdo), následuje sloveso (co dělal), poté příslovce kdy, pak kde a nakonec s kým. Někdo také ještě přidává proč. Děti si rády navymýšlejí spoustu věcí, to budete koukat. Ale krásně tvořit a hrát si jako malé děti mohou samozřejmě i dospělí. Vyhněte se však raději vulgarismům. Tato hra k nim totiž vyloženě lehce navádí!

Jakmile se dostanete na konec hry, následuje vítězoslavné čtení a spousta smíchu. Hráči jeden po druhém přečtou ten papírek, který k nim po výměně zrovna dorazil. Výměna mezi hráči by měla probíhat vždy stejně, ideálně po směru hodinových ručiček. Užijte si skvělou zábavu!

Hra na procvičení krátkodobé paměti

Procvičování krátkodobé paměti je důležité hlavně u seniorů. Tuto hru si tedy určitě můžete zahrát také s nimi. Pokud máte prarodiče, babičku, dědečka v karanténě či praprarodiče, určitě si s nimi můžete zahrát i rodinné hry na papír, které jsou určeny opravdu pro všechny. Tato hra může bavit každého a oblíbí si ji i malé děti, které ještě neumí číst a psát! I jejich rozvoj paměti je důležitý! Jak se tedy hra na hádání předmětů hraje?

Připravíte si několik různorodých předmětů z domácnosti tak, aby je nikdo jiný neviděl. Může jich být klidně i 8 nebo 10 kusů. Hádání více předmětů by možná již bylo pro někoho obtížné. Předměty rozložte na stůl nebo na gauč a přikryjte je šátkem. Nyní můžete zavolat hráče, babičky, dědečky, děti a další osazenstvo bytu či rodinného domku. Každý z nich má připravený svůj papír a tužku. Vy odkryjete šátek na 10 sekund a pak všechno zase zakryjete. Jejich úkolem je napsat všechno, co si zapamatovali.

Pokud jim to půjde, můžete zkrátit dobu, po kterou jim šátek odkryjete a předměty ukážete, anebo třeba lze i zvýšit počet předmětů. Uvidíte, jak je kdo dobrý a v jakém stavu svou krátkodobou paměť má. Hru lze hrát i pouze ve dvou a také s malými dětmi, které neumí ještě psát, ty vám to pěkně pošeptají, co všechno bylo pod šátkem schované.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak přežít karanténu? Tipy na hry na papír s dětmi i se seniory!