Menu
WomanOnly
Rodina

Jak připravit dítě do první třídy? Těchto 5 věcí nepodceňte

Adéla Beranová

Adéla Beranová

19. 8. 2014

Máte doma nastávajícího prvňáčka a chtěli byste mu první dny ve škole nějak ulehčit? Chcete ho dostatečně připravit na to, co ho čeká a zbavit co nejvíce obav? Máme pro vás tipy, jak můžete jednoduše svému dítku zpříjemnit první školní dny.

1. Jděte se na školu podívat

Sice už jste byli na zápise, ale od té doby si vaše dítě začalo uvědomovat, že ho čeká velká změna. Jde do úplně nového prostředí, nového kolektivu a vůbec netuší, co ho tam čeká. Některé děti se těší, jiné mají strach, ale ve všech dřímá určitá nejistota. Teď je proto ideální čas se vypravit podívat na školu. Projděte si nebo projeďte cestu, která od teď bude vašeho prvňáčka čekat každý den.

Je dost dobře možné, že škola umožňuje i týden předem jít se podívat i dovnitř. Neváhejte! Dítě uklidní už jen to, že bude dopředu vědět, kde je šatna, kam má jít do třídy a kde jsou třeba záchody a jídelna. Bude o moc klidnější a školu si oblíbí o něco rychleji.

2. Seznamte dítě s budoucími spolužáky

Je možné, že se vaše dítě v první třídě potká se svými spolužáky ze školky, ale nemusí tomu tak být. Zkuste si zjistit, kdo z okolních rodičů dává svého prvňáčka do stejné třídy a seznamte vaše děti ještě před prvním školním dnem. Ve dvou se to lépe táhne a není nad to, když mají děti nějakého kamaráda do prvních bojů.

3. Vysvětlete dítěti, co ho čeká

Vaše dítě se bude přirozeně ptát, co ho ve škole čeká. Pro vás je to samozřejmost, ale pro něho první velký krok a obrovská změna. Určitě ho zbytečně nestrašte úkoly, přísnou paní učitelkou a náročným rozvrhem. Spíš mu v klidu a s nadšením reálně popište, co se pro něj změní a jak bude jeho den ve škole probíhat. Snažte se ho motivovat, aby se do lavice těšilo.

4. Vybavení vybírejte společně

Až půjdete nakupovat aktovku, penál, obal na svačinu a třeba oblečení na tělocvik, vezměte svého prvňáčka s sebou a nechte ho vybírat. Samozřejmě nejprve proveďte předvýběr vhodného vybavení, ale třeba obrázek, vzor či tvar si už přece vaše dítko může vybrat samo. Bude se mu s ním daleko lépe učit a pochopí, že se věci mění a na něm je teď víc zodpovědnosti. Nikam nespěchejte a užijte si tyhle jedinečné okamžiky.

5. Vyberte mimoškolní aktivity

Prvňáček má sice nově spoustu úkolů a povinností, ale měl by mít i plnohodnotně zaplněný volný čas. Proto společně vyberte volnočasové kroužky, které ho budou bavit a ve kterých si najde kamarády. Měli byste se pokusit obsáhnout nejrůznější oblasti, chybět by neměl sport, nějaká umělecká aktivita (kreslení, hudební nástroj nebo třeba divadelní či literární kroužek) a „vědecký“ kroužek. Ať má vaše dítě možnost odhalit svůj přirozený talent.

U malých dětí přibližně do třetí třídy je běžné, že si kroužky často mění a mají jich víc, aby si mohli vybírat. Až později pomalu donuťte dítě, aby si dva nebo tři vybralo na stálo a věnovalo mu plnou pozornost a snahu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak připravit dítě do první třídy? Těchto 5 věcí nepodceňte