Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak probíhá darování vajíčka? Pomožte jiné ženě mít dítě

Redakce

Redakce

27. 2. 2014

Neplodnost je bohužel stále častějším problémem, kterému musí současná společnost čelit. Může být způsobena hned několika faktory a stejně tak existuje i několik možností, jak tento problém řešit. Jednou z nich je darování vajíček. 

Darování vajíček, neboli oocytů, je určitě složitějším procesem než darování spermií a je to běh na dlouhou trať. Pokud se pro dárcovství přeci jen rozhodnete, je dobré vědět, že je potřeba projít mnoha testy a celý proces nese i určitá rizika. Jestliže jste ale vhodný dárce, chcete do toho jít a vše se podaří, pomůžete páru, který by bez vás třeba jinak neměl potomka.

Čím musíte projít před samotným dárcovstvím?

Připravte se na to, že vás bude čekat mnoho vyšetření a testů, které mají za cíl odhalit, zda jste vhodným dárcem. Podle zákona vám musí být mezi 18 a 35 lety, neměly byste trpět obezitou a ani žádnými chorobami.

Nejprve si musíte najít centrum asistované reprodukce, kde vyplníte dotazník ohledně barvy očí, vlasů, tělesných proporcí a rodinnou anamnézu.

Následně podstoupíte hormonální testy, které zjistí kvalitu a tvořivost vajíček v těle. Na toto vyšetření je potřeba zajít v době, kdy menstruujete. Pak vás čekají genetické testy, které vyhodnotí genetické předpoklady, testy na přítomnost drog v těle a na pohlavně přenosné choroby. A samozřejmě také gynekologické vyšetření.

Následuje období stimulace

Pokud projdete veškerými testy, budete zařazeny do darovacího programu a během 2 – 3 měsíců vám bude nalezena vhodná příjemkyně vajíček. S touto příjemkyní je pak nutné sjednotit vaše menstruační cykly a když jsou cykly sjednoceny, musíte si cca 14 dnů píchat do oblasti vaječníků injekce s hormony, aby tělo produkovalo co nejvíce vajíček.

I během této etapy vás čeká další docházení do centra a kontroly lékařem. Během této fáze nesmíte užívat antikoncepci a měla byste se vyvarovat např. kouření, pití alkoholu apod.

Samotný zákrok

Narkóza není jediným případným rizikem

Zákrok probíhá v celkové narkóze a trvá cca 10 – 20 minut. Přes stěnu dělohy se ve vaječníku odebere několik vajíček, která se následně zamrazí, a pokud proběhne vše tak, jak má, jdete ještě ten den domů.

Kromě rizika spojeného s narkózou, mohou nastat také komplikace po odběru vajíček. Dalším rizikem může být také zmiňované podávání hormonů, které může způsobit jak zdravotní, tak psychické problémy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak probíhá darování vajíčka? Pomožte jiné ženě mít dítě