Menu
WomanOnly
Krása

Jak probíhá plastika nosu? Odpovídal ten nejpovolanější

Redakce

Redakce

30. 11. 2016

Plastická operace nosu neboli rhinoplastika dokáže dramaticky ovlivnit život člověka. Zkušenosti s operací nosu má řada žen i mužů, kteří vnímají obrovskou změnu ve vnímání sebe sama v období před a po plastice.  Jak probíhá operace nosu a na co je třeba před zákrokem myslet? Prozradil doc. MUDr. Jan Měšťák z kliniky Esthé.

Operace měkkého a tvrdého nosu

Existují dva typy operace nosu. Lidem, kteří mají opravdu velký a křivý nos nebo trpí vrozenou vadou, je při zákroku nutné zasáhnout do kostry nosu a chirurg provádí snesení hřbetu či hrbolu. Jedná se o takzvanou operaci tvrdého nosu.

Pacientům, jež nemají výrazně velký nos a chtějí pouze úpravu tvaru, postačí operace měkkého nosu, kdy je operována pouze chrupavka. Tento zákrok nepředstavuje takový zásah. Výběr vhodné operace je vždy třeba pečlivě prokonzultovat s lékařem.

Při volbě zákroku je nejdůležitější rozvaha

Docent Jan Měšťák z plastické chirurgie Esthé má za sebou již stovky operací nosu a proto ví, že před samotným zákrokem je nejdůležitější rozvaha. „Někomu je vhodné vzít větší část chrupavčité přepážky, někomu je zase nutné více snížit hrbol. Záleží na typu nosu,“ říká. Z velkého nosu lze podle chirurga udělat středně velký a ze středního malý.

Nereálné požadavky na zmenšení nosu Jan Měšťák odmítá, protože ví, že by nebylo možné dosáhnout dokonalého výsledku a přehnaná změna by mohla příliš zasáhnout do osobnosti člověka. „Žena, která nemá dokonalý nos, může být krásná. Naopak existují ženy, které mají krásný nos a nejsou tolik atraktivní,“ vysvětluje plastický chirurg. Celý tým lékařů z kliniky plastické chirurgie Esthé ctí jednu zásadu – neoperovat za každou cenu.

V celkové nebo lokální anestezii?

Spousta pacientů se obává toho, že jim plastika nosu způsobí bolest. Ve skutečnosti je zákrok nejčastěji prováděn v celkové anestezii, takže si pacient průběh operace nepamatuje. „Plastika tvrdého nosu je vždy prováděna v celkové anestezii. V 90 % případů však provádíme narkózu také při operaci měkké části nosu,“ popisuje doc. Měšťák.

Plastika měkkého nosu v lokální anestezii není u pacientek příliš oblíbená. Přináší s sebou právě obavy z bolestivosti a sníženého komfortu při samotném zákroku. „Šetrný plastický chirurg přitom dokáže udělat operaci měkkého nosu zcela bezbolestně,“ přesvědčuje o opaku Jan Měšťák. I přesto operuje na přání pacientek téměř 100 % případů v celkové anestezii.

Rekonvalescence po plastické operaci nosu

Doba hospitalizace po operaci měkkého nosu je jeden den a rekonvalescence trvá obvykle poměrně krátce. V případě operace tvrdého nosu se doporučuje dvoudenní hospitalizace a také doba hojení je delší. Podle doc. Jana Měšťáka však u většiny pacientů při sundání sádry po 14 dnech nikdo nepozná, že jsou čerstvě po rhinoplastice.

Plastika nosu: Ano nebo ne?

Operace křivého nosu s sebou samozřejmě nese určitá rizika. Lékaři na klinice plastické chirurgie Esthé často opravují nepovedené operace nosu, které vznikly na neprofesionálních pracovištích.

Mít veškeré informace a správně zvolit kliniku je tedy před zákrokem velice důležité. Zájemcům mohou pomoci například reference klientů doplněné o fotografie před a po operaci.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak probíhá plastika nosu? Odpovídal ten nejpovolanější