Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se dělá samovyšetření prsu? Provedeme vás celým procesem

Redakce

Redakce

2. 9. 2014

Rakovina prsu je nejčastějším rakovinovým nádorem u žen, byť může postihnout i muže. Tento typ rakoviny je v dnešní době již poměrně dobře léčitelný, ale pořád jde o smrtelné onemocnění a zkušenost s odstraněním nádoru (často i celého prsu) a následnou chemoterapií si jistě každá z nás ráda odpustí.

A právě proto je nutné pravidelně provádět samovyšetření prsu. Tomu by se měly dívky věnovat zhruba již od 20 let, zvláště v případě, že se rakovina vyskytla v jejich rodině. Doprovodnou prevencí je také mamograf, hrazený ženám nad 45 let pojišťovnou.

Vyšetření zrakem

Samovyšetření prsu je třeba provádět minimálně jednou za měsíc, ideálně v době po skončení menstruace. Postavme se před zrcadlo s dobrým osvětlením a nejprve prsa prohlédněme. Zatímco například krvácení z bradavky nebo zarudnutí kůže je vidět hned, pečlivěji musíme hledat ďolíčky a zatažení kůže. Prsa nejprve prohlížíme ze všech stran se spuštěnýma rukama, následně ruce pomalu zvedáme a celý proces opakujeme. Podezřelé jsou změny, které se objeví zvláště jen na jednom prsu.

Vyšetření hmatem

Následuje prozkoumání prsu hmatem, zvlášť s ohledem na možné bouličky či další změny. Nesmíme zapomenout na žádnou část prsu, jinak ztrácí samovyšetření význam. Při vyšetření zevní části prsa zvedneme nahoru bližší ruku, zatímco tou druhou prs vyšetřujeme krouživými pohyby, ideálně třemi prsty. Nezapomeňme rovněž vyšetřit podpaží, kde jsou ukryty uzliny, za normálního stavu skoro nenahmatatelné.

Nepanikařte, zvětšené uzliny však mohou být rovněž příznakem prodělané chřipky či jiného onemocnění.

Vnitřní části obou prsů vyšetřujeme zároveň, neboť změny snadněji odhalíme při porovnávání. Opět používáme 3 prsty a pomalé, krouživé pohyby. Vzhledem k tomu, že některé části žlázy mohou zasahovat až k zádům či vysoko na hrudníku, je třeba vyšetřit i tato místa. Ale hlavně si musíme si uvědomit, že zdraví je to nejdůležitější. A věnovat mu půlhodinku měsíčně je to nejmenší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se dělá samovyšetření prsu? Provedeme vás celým procesem