Menu
WomanOnly
Láska

Jak se konstruktivně hádat s partnerem? Neponižujte se

Všichni to známe. Partnerský vztah není jen procházka rajskou zahradou. Ve chvíli, kdy Eva nabídne Adamovi jablko a stane se to, co je nevyhnutelné, následuje hádka, kdo za to všechno vlastně může. Eva to myslela dobře, Adam také, nejlepší bude svést to na hada. Vyčítáme si první poslední a zapomínáme na to, co vlastně bylo cílem hádky. Umíme se vlastně hádat?

Cílem hádky není zesměšnit a ponížit toho druhého ani dosáhnout svého. Cílem hádky je vyřešit problém!

Tohle je základní fakt, na který většina z nás dost často zapomíná. Každá hádka se zpravidla zvrhne ve vzájemné napadání a osočování, vytahování starých záležitostí, vyčítání a citové vydírání. Tohle je destruktivní způsob, který nikam nevede. Pokud už bychom v tomto případě hledali nějaký cíl, je jím dosáhnout svého a dokázat tomu druhému, že máme pravdu a on je ten největší blbec na celém světě.

Učme se respektovat a tolerovat názory druhých

Pokud má člověk jiný názor než já, vůbec to neznamená, že se tímto stává mým nepřítelem. Naopak. Pokud mám někoho rád, mám ho rád takového jaký je. Nepotřebuji mít rád a být s někým, kdo je stejný jako já a kdo má stejné názory jako já. To bych mohl být sám. Sám se sebou. A i to je někdy těžké. Dokonce by se dalo říct, že nejtěžší. Pokud člověk nedokáže být sám se sebou, nedokáže být ani s nikým jiným a totéž platí i naopak.

Hádejme se konstruktivně!

  1. Hádejme se v pravý čas ( neodkládejme hádku na pozdější dobu a nepotlačujme v sobě emoce, které potřebujeme vyventilovat; zároveň však volíme takový čas, kdy je partner schopen a ochoten nás poslouchat)
  2. Nikdy se nehádejme před dětmi ( nehádejme se v přítomnosti jiných osob, které by mohly ovlivňovat a zasahovat do našich záležitostí, což ve většině případů situaci ještě komplikuje; nikdy se nehádejme před dětmi, mějme na paměti, že jim tímto velice ubližujeme! )
  3. Dejme partnerovi na rovinu najevo, co si myslíme a co cítíme ( partner není jasnovidec, pokud mu neřekneme, co se děje a čekáme, že na to přijde sám, tak bychom se nedočkali! )
  4. Nikdy nevytahujeme staré záležitosti jako příklady ani nezmiňujeme argumenty a příklady jiných lidí ( Důležité je to, co se děje v daném okamžiku, pokud se hádáme kvůli zmeškanému obědu s přáteli, nebudeme do toho plést loňské Vánoce )
  5. Mějme na paměti, že cílem hádky není nadávat a ponižovat partnera!
  6. Dejme prostor partnerovi, aby také něco řekl ( vyvarujme se hysterického monologu, po kterém odejdeme z místnosti s demonstrativním prásknutím dveřmi, aniž bychom nechali partnera cokoli k tomu říci )
  7. Snažme se dojít k nějakému cíli a vyřešení problému ( snažme se hádku ukončit a uzavřít, například také vyjádření pochopení nebo omluvou )

Tip:

Pokud máte komunikační problémy s partnerem a máte pocit, že každý váš pokus o komunikaci končí hádkou, nevěšte hlavu! Pište si smsky, maily, dopisy, vzkazy. Tohle je výborný způsob, jak donutit partnera k tomu, aby vás vnímal a poslouchal, aby dostal slovo každý a dokonce měl i čas na to promyslet si, co vám napíše.

Pokud vlastníte diktafon, není na škodu se při hádkách nahrávat. Takto si přesně zaznamenáte to, co kdo řekl či neřekl a nemusí tak kvůli tomu vzniknout další hádka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se konstruktivně hádat s partnerem? Neponižujte se