Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak se naučit hrát na klarinet? Plnit si své sny můžete v každém věku

Alena Zelová

Alena Zelová

12. 1. 2014

Zalíbily se vám tóny klarinetu a rády byste se na něj naučily hrát nebo byste byly rády, kdyby na něj hrály vaše děti? Hurá do toho!

Kdy začít?

Nejlepší je začít v co nejnižším věku, ale také ne úplně u malého dítěte. Žádný věk není ideální, přesto doporučuji 6-8 rok dítěte. Nástroj má i určitou váhu, tak aby jej dítě udrželo. Pro začátek zvolte zobcovou flétnu, u které se naučíte základy – noty, délky not…, ale zároveň dostanete určitý návyk, co se týče držení těla, držení nástroje apod. Už nejste malé dítě a přece jen byste chtěli hrát na klarinet? Nezoufejte, začít můžete v jakémkoliv věku, pokud tedy ovšem neplánujete hvězdnou kariéru, i takový zázrak se může stát, ale moc s tím nepočítejte. Chcete-li se stát profesionálem, je třeba tvrdý a dlouhý trénink pod vedením profesionála.

Samouk nebo učitel?

Určitě budete potřebovat učitele, který vás povede. Prstoklad lze vyčíst, ale co nelze vyčíst je „nátisk“, uchopení hubičky do úst. „Nátisk“, kdy spodní ret je mírně ohnut přes spodní zuby, je u klarinetu velmi důležitý! Také se může stát, že poprvé fouknete do klarinetu a nic se neozve. Nezoufejte a zkoušejte, musíte přijít na ten správný grif. Taktéž učitel pozná lépe, zda hrajete správně či nikoliv. Snad vše mluví pro to, najít si učitele.

Motivací vám může být i zapojení do některé z hudebních kapel. Poznáte nové přátele a učení vám půjde snadněji a s úsměvem.

Cena?

Nový klarinet není nejlevnější záležitost. Koupit jej můžete už za 3.000 korun, ale samozřejmě cena za nový nástroj může být i mnohem vyšší. Pro začátek vám postačí i nástroj z druhé ruky. V bazarech se často objevují kvalitní a ne moc drahé nástroje. Vyberete-li si tuto variantu, určitě se poraďte s odborníkem. Vezměte svého učitele hudby do prodejny, aby vám poradil, který nástroj vám bude nejlépe vyhovovat. Nástroj si lze i zapůjčit. Některé hudební školy vlastní nástroje, které půjčují za symbolickou cenu.

Cena za učitele hudby se nejčastěji pohybuje kolem 2.000 korun za pololetí. Určitě naleznete i individuální lekce, které jsou samozřejmě dražší. Chcete-li navštěvovat lekce na základní umělecké škole a už jste starší, neobávejte se, většina škol dává lekce i dospělým.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se naučit hrát na klarinet? Plnit si své sny můžete v každém věku