×
WomanOnly

Jak se naučit odpouštět? Začít musíme sami u sebe!

Každé z nás se už stala nějaká věc, kdy jsme museli zvažovat, zda máme odpustit či ne. Může to být pomluva, nevěra, zklamání. Každopádně vždy to byla nějaká situace, která nás emocionálně a někdy i fyzicky zasáhla. V okamžiku, kdy odezní prvotní šok, začneme přemýšlet nad tím zda budeme schopny odpustit či ne. Měli bychom odpouštět?

 

Určitě ano. I když někdo ranil vás, musíme si uvědomit, že každý člověk někdy za život provedl něco, za co mu muselo nebo mohlo být odpuštěno. Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že dělají vše správně, mají vždy pravdu a nikdy nikomu neublížili. Jenže spousta lidí si neuvědomuje, že stačí jedno neuvážené slovo a můžeme ranit člověka na spoustu let, aniž bychom úmyslně chtěli.

Existují lidé, kteří ubližují úmyslně a baví se tím, že ostatní trpí. Nemělo by nám takových lidí být spíše líto? Neskrývá se pod tou zákeřnou maskou něco, co to odstartovalo? Takový člověk mohl být raněn v dětství a nikdy neodpustil, proto se snaží si svůj žal vybít na ostatních.

Měli bychom si vždy položit základní otázky:

1)      Ubližuje mi dotyčná osoba opakovaně?

2)      Ublížila mi osoba úmyslně?

3)      Nezpůsobila jsem to i vlastní vinou?

Stále se to opakuje?

Pokud vám dotyčná osoba ubližuje opakovaně, musíte si uvědomit, proč ji stále odpouštíte. Zda se jen nechcete trápit a mít klid, nebo to jen ve vás přetrvává a necháváte si stále ubližovat. Zkuste najít dost odvahy k tomu, abyste dotyčnou osobu nějakým způsobem vyčlenila ze svého života. Pouze vám ubírá na optimismu a chuti do života. Přemýšlejte, zda by vám bez ní nebylo lépe a nenechejte si opakovaně ubližovat.

Byl to úmysl?

Položte si otázku, zda vám osoba ublížila úmyslně. Pokud zjistíte, že ano, vezměte rozum do hrsti a řekněte, že jste silná a dokážete odpustit i takovému člověku, který ubližuje úmyslně. Když mu odpustíte, sobě dodáte sílu a zároveň jemu ukážete, že se ho nebojíte. Budete silná a vyrovnaná.

Je to moje vina?

Někdy si ubližujeme i samy, ani o tom nevíme. Slovo je nejsilnější věc na světě, někdy si neuvědomujeme, co pouhým slovem způsobíme a můžeme tak odstartovat hořkost, chuť po pomstě či ublížení. Měli bychom si pořádně promyslet, zda neneseme také vinu na tom, co se stalo. Musíme odpustit druhé osobě, ale co je nejtěžší, odpustit sami sobě.

Každé odpuštění chce čas, jak se říká, čas je nejlepší lékař. Dokáže zahojit jakékoliv rány, prázdnotu i mysl. Nevytvářejte si žádné domněnky a vždy hledejte pravdu. Naučte se odpouštět a budete silnější a svobodnější. Odpouštět umí jen málokdo, ale ten kdo to opravdu umí, je šťastný člověk, protože si v sobě nenese hořkost jen pohodu a klid v duši.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*