Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak zvládnout ženské problémy? Vyzkoušejte ženské kruhy

Redakce

Redakce

12. 9. 2013

Na ženských kruzích “nedrbeme”. Co jsou vůbec ženské kruhy? Feministický spolek? Kolektivní drbání? Čaj o páté a vyšívání polštářků? Jsou myšlené pro aktivistky nebo zoufalé manželky?

“Ženský kruh”, stejně tak jako demokracie, globalizace, tantra a další slova nabitá významem a zároveň úplně prázdná slova, můžou zahrnovat nespočet věcí, a mohu tedy mluvit jen za kruhy, které vedu já a moje blízké kolegyně…

Ženská setkání nejsou myšlená jako vyšívací kroužek ani aktivistický spolek, ale jako bezpečné místo, kde se ženy mohou potkat v kruhu a vzájemně si poskytnout podporu, porozumění a prostor na vyprávění svých příběhů. Je to místo, kde můžeme vycházet za hranice osobních a společenských tabu a otevírat témata, která si většina žen nedovolí otevřít ve svém okolí. Poskytujeme si tak informace, zkušenosti, inspiraci a dělíme se o tíhu těžkých prožitků. Velice často jen zjištění toho, že nejsem sama v tom, co prožívám, může přinést obrovskou úlevu. Například téma porodu, potratu, sexuality, ale i znásilnění a mnohé jiné.

Žena pravidelně vyhledává totální pochopení, přijetí a podporu –nejčastěji u svého muže, který už jen proto, že nikdy neprožije sexualitu v ženském těle, ani porod, ji nemůže plně porozumět. Naopak, další žena – třeba i úplně cizí – její prožitky může často pochopit již z půlky slova, protože má podobnou zkusenost v těle. Ženský kruh tak poskytuje místo, kam můžeme pro tuto podporu chodit, aniž bychom musely zatěžovat svůj intimní vztah nesplnitelnými požadavky.

Feministický klub?

Paradoxně, často zrovna muž posílá svoji ženu na ženské kruhy – dokonce jí ho často i platí. Prvotní podezíravost se rozpustí, jakmile vidí, že manželka se vrací domu šťastnější, odpočatá a vášnivější. Když si žena dovolí věnovat si chvíli sama sobě v kruhu žen – stává se víc « ženská », víc smyslná, více cítí svoje tělo, a velice často se v ní takto probouzí její vášnivá stránka , což ocení i její muž po návratu domů. Z vyprávění vím, že je poměrně časté, že noc po kruhu přináší nové roviny rozkoše. Vyhrávají tedy oba.

Je pravda, že pokud ale žena dlouhodobě žije ve vztahu, který jí spíš ubližuje, tak zrovna ženský kruh jí může poskytnout oporu pro to, aby si začala stavět zdravé hranice anebo vztah opustila.

Zensky_kruh_venku

Zdroj: lilia.cz

Sestry nebo soupeřky?

Jednou z největších překážek pro ženy, které do kruhu přijdou (nebo aby tam vůbec šly!) jsou zkušenosti zrady, závisti a podvodu ze strany dalších žen, často velmi blízkých, a logická nedůvěra vůči ženám. Obecně jako ženy se mnohokrát bojíme projevit radost, úspěch, štěstí a chválit svůj život, aby nám náhodou někdo nezačal závidět, a ubližovat. S tímto tématem vždy pracujeme zvlášť, jelikož stejně tak jako kruh sester může poskytnout nenahraditelnou podporu, ženská závist často způsobuje hodně bolesti a jizev.

Paradoxně, a to i dle sociologických výzkumů, tento problém má geniální klíč – zpravidla ženy, které mají tendenci ubližovat, nejsou spokojené samy se sebou nebo se svým životem. Takže pokud začínáme u sebe a hledáme způsoby, jak se dostat do souladu se svým životem a do pocitu pohody a rozkoše v těle, tak automaticky vyvoláváme spíš chuť rozdávat radost, a podporovat štěstí v ženách kolem nás. Šťastná žena nechce být sama v poušti štěstí. Když se cítím plná, mám z čeho dávat, a moje zkušenost je, že kruh skutečně vytváří podporující pole, kde jsou ženy schopné se vzájemně ocenit a přát si.

Anonymita jako záruka důvěry

Na ženských kruzích platí přísná pravidla – které je v zájmu všech udržovat. Cizí příběhy nelze vynášet ven z místnosti. Nejčastěji je úplně nejtěžší mluvit o důvěrných tématech s těmi, kteří nám jsou v životě blízcí – rodina, přátelé… Je tam velké riziko odsouzení, následků – není to bezpečné. V kruhu neznámých žen, pod vedením lektorky jejíž schopnosti vytvářet pevné hranice věřím, se můžu otevřít paradoxně snáz. Děláme to všechny, jen do míry, do které si to každá přeje, a pokud je kruh dobře veden, tak přichází jen pochopení a přijetí – bez nevyžádaných rad, posuzování a nebezpečí. Nespočetkrát se mi stalo, že žena na kruhu pověděla velice intimní a často bolavý příběh, který nikdy nikomu neříkala, a zatím toho nikdo nelitoval – naopak, dostávám pravidelně děkovné emaily o tom, jaká tíha spadla z ramen, když vytáhla kostlivce ze skříně a zjistila, že je to ok – že i taková je vítaná, přijímaná a milovaná. A dostáváme se tak k uvolnění, sebelásce a radosti.

(Ne)dotýkej se mne!

Mužská fantazie ženských orgií se neplní, ale je pravda, že pomocí jemného doteku – hlazení vlasů, masáže chodidel, aromaterapie – můžeme poskytnout chybějící uvolnění i na fyzické rovině. Navíc, dotek pomáhá ženě se spojit s tělem a zacítit, jak ji doopravdy je. Každá si však přesně volí míru doteku, která je jí příjemná a samozřejmě může jen pozorovat – každé “cvičení” je jen otevřenou pozvánkou, a příležitostí se naušit určovat si své zdravé hranice.

Ženský kruh je tedy bezpečný prostor, příležitost, kde můžeme nacházet inspiraci a uvolnění, ale hlavně podporu a péči, kterou tak často hledáme jinde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zvládnout ženské problémy? Vyzkoušejte ženské kruhy