Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak se připravit na těhotenství? Začněte včas

Adéla Beranová

Adéla Beranová

30. 6. 2014

Každá nastávající maminka si prochází složitým obdobím, kdy se snaží dbát na to, aby svému tělu dodala vše potřebné pro správný vývoj očekávaného potomka. My vám přinášíme několik tipů, čeho je pořeba se před a během těhotenství vyvarovat a co je naopak pro správný vývoj miminka nejlepší. 

Očistěte své tělo

Ačkoliv se objevují názory, že není potřeba tělo na těhotenství připravovat zbytečně brzy, v případě užívání toxických látek toto tvrzení rozhodně neplatí. Pokud plánujete otěhotnět, na kouření a alkohol nebo jiné drogy rovnou zapomeňte. Odborné studie potvrdily, že kouření podporuje rychlejší stárnutí vajíček a způsobuje tak sníženou plodnost kuřaček v porovnání s nekuřačkami až o 60 %.

Pokud matka během těhotenství kouří, ohrožuje své dítě následujícím:

 • nízká porodní váha,
 • astma,
 • snížená plodnost v dospělosti,
 • diabetes,
 • genetická vada,
 • poporodní závislost na nikotinu,
 • zvýšená pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí novorozenců

Když už nestihnete s kouřením přestat během před otěhotněním, snažte se svého neduhu zbavit co nejdříve. Studie novozélandských vědců ukázala, že pokud ženy přestanou kouřit do 15. týdne těhotenství mají šanci zmírnit dopady na plod téměř na minimum.

Mějte pod kontrolou svůj zdravotní stav

Ženy, které mají vážnější zdravotní problémy, nemusí mít nutně obavy o své dítě. Je ale potřeba, aby vše konzultovaly s odborníky. „Žena, která trpí chronickým onemocněním – vysoký krevní tlak, cukrovka, porucha štítné žlázy, astma či jiné – by měla plánovat těhotenství na dobu, kdy je tato nemoc stabilizovaná,“ vysvětluje lékař Richard Sabol z kliniky Zámeček Malvazinky.

Tip: „Pokud se snažíte otěhotnět, vysaďte po konzultaci s lékařem léky, které nemusíte nutně užívat,“ radí doktor Sabol.

Základem je správná výživa

V těhotenství se nesmí zapomínat na vyváženou stravu, která je nezbytná pro správný vývoj plodu. Není potřeba se v jídelníčku příliš omezovat, ale v množství platí zásada „všeho s mírou“.  Svůj jídelníček byste měla obohatit o následující:

 • vitamíny (ovoce, zelenina),
 • bílkoviny (maso, mléčné výrobky),
 • esenciální mastné kyseliny (ořechy, mořské plody),
 • železo (vejce, červené maso, játra),
 • jód (mořské plody, mléko)

Vyvarovat byste se měla naopak tepelně neupraveným masům a sýrům z nepasterizovaného mléka, které lze koupit spíš v zahraničí než u nás.

Pozor na vitaminové doplňky

Nastávající maminky by to neměly přehánět ani s vitamínovými doplňky, které jsou stále velmi populární. Ačkoliv nedostatek vitamínů a bílkovin může vést k nedostatečnému vývoji mozku či vrozeným vývojovým vadám dítěte, i vitamínové doplňky mohou v nadměrné míře uškodit.

„Pokud nemá žena poruchu příjmu potravy, drastickou dietu nebo poruchu trávení některých živin, nepotřebuje žádné komplexní vitamínové doplňky,“ vysvětluje Sabol.

Nezapomeňte na kyselinu listovou

Zvýšený příjem kyseliny listové je ženám doporučován již v době plánování těhotenství. „Je prokázáno, že užívání kyseliny listové snižuje riziko spontánního potratu a některých typů vrozených vývojových vad. Pro naplnění těchto tvrzení je optimální nebo spíše nutné, aby žena začala s užíváním kyseliny listové již několik týdnu před samotným početím,“ vysvětluje Richard Sabol.

Tip: Kyselina listová je obsažena například v listové zelenině, kvasnicích a játrech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se připravit na těhotenství? Začněte včas