Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak se stát úspěšnou manažerkou aneb když žena velí mužům

Veronika Tichá

Veronika Tichá

25. 1. 2015

Žen ve vedoucí pozici je sice stále jako šafránu, ale už si pomalu vydobývají rovnocenné místo vedle svých mužských protějšků. Jsou ženy-šéfky širokou veřejností stále brány jako přírodní úkaz?

Muži touží po moci, ženy po rodině

Ve srovnání s muži zastoupenými ve vedoucích funkcích je žen stále velmi málo. Čím je to dané? Mnohé z žen by mohly svými schopnostmi těchto pozic dosáhnout, ale netouží po nich. Jejich nejdůležitější rolí je role matky a jejich postoj tedy pramení především ze snahy hledat rovnováhu mezi rodinným a profesním životem.

Většinu mužů přitahuje dobrodružství, mnohem častěji riskují, jsou agresivnější, netrpělivější a soutěživější, zatímco ženy takto dravé nebývají. Mužům se přisuzuje touha po slávě, poctách a uznání. Počítá se u nich s tím, že je pro ně kariéra a zabezpečení rodiny na prvním místě, ženy jsou stále vnímány jako ochránkyně rodinného krbu. Přesto jsou ženy ve vedoucích pozicích v naší zemi respektovány a zpravidla nemívají problém s autoritou, i když dělají nadřízené mužům.

Bourání stereotypů

Mnoho lidí ale nemá tušení, co některé ženy ve vedoucích funkcích prožívají. Jde právě o střet mezi její profesní rolí a úlohou matky. Má dojem, že čím úspěšnější bude při budování kariéry, tím horší začne být matkou. Snadno pak může mít pocit viny z toho, že v této roli selhává. Úspěšné zvládnutí mateřské funkce bude asi ještě dlouho komplikovat naprostou rovnost pohlaví.

Receptem na úspěch je především zůstat ženou.  „Chyba, kterou ženy dělávají, je, že se snaží připodobnit mužům a při výběrovém řízení se staví jako člověk, který zvládne to, co muž,“ říká psycholožka Zdeňka Židková.

Legální ženské zbraně

Žena podle ní musí při výběrovém řízení poskytnout jasnou představu o tom, co nabízí, tzn. její pozitiva a zbraně, díky kterým funkci zvládne. Měla by také oplývat takovými vlastnostmi jako ctižádostivost, sebejistota a schopnost vyrovnat se s neúspěchem. Pro ženy, které jsou od přírody citlivější, můžou být ve vedoucí funkci tyto vlastnosti klíčové.

Zdeňka Židková pokračuje: „Používání ženských zbraní rozhodně neodsuzuji a podporuji. Jsou stejně kvalitním prostředkem spolupráce jako jiné zbraně, například praxe v oboru. V mnoha profesích jsou ženy, které umějí dosáhnout cíle uměním přesvědčit, dokonce platnější než na slovo vzatí experti,“ tvrdí Zdeňka Židková. Proč tedy nevyužít právě ženskosti k dosažení svých cílů?

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se stát úspěšnou manažerkou aneb když žena velí mužům