Menu
WomanOnly
Apetit

Jak se udí ryby? Vytvořte si alternativu tradičním grilovačkám

Redakce

Redakce

15. 3. 2014

Uzení ryb patří k nejstarším způsobům jejich zpracování a je to i skvělá vychytávka, jak mít doma po ruce vždy něco chutného a zdravého.

Kolem a kolem o uzených rybách

Udit můžete jak sladkovodní, tak mořské ryby. Nejvhodnější jsou přitom ty s vyšším obsahem tuku. Proto se také nejčastěji udí makrela, losos, treska, pstruh, úhoř, sumec, cejn či kapr.

Uzením získá ryba výraznou nezaměnitelnou chuť, takže není třeba ji dále nějak zvlášť upravovat. Právě možnost okamžité konzumace u nás řadí uzené ryby k  velmi oblíbeným jídlům.

Domácí uzení

Uzenou rybu lze samozřejmě koupit v kterémkoli obchodě, přesto ale není nad domácí pořádně vyuzenou rybku. Pokud máte chalupu blízko u vody či dům se zahradou, může se z uzení stát i příjemné rodinné setkání, například takové jako u oblíbené domácí grilovačky. Nakonec, kdo říká, že nemůžete dělat jedno i druhé?

Příprava

Před uzením rybu vykuchejte, zbavte šupin a důkladně omyjte. Hlavu můžete ponechat. Rovnoměrně osolte a naporcujte na podkovy. Zavěšené na potravinářském provázku (případně na háčku nebo volně položené na roštu) vložte maso do domácí udírny. Jednotlivé porce by se neměly dotýkat, aby se k sobě nepřilepily.

Než dojde na uzení, můžete také rybu na několik hodit naložit do marinády. Na tu nejjednodušší budete potřebovat na každý litr vody 10dkg soli, šťávu z poloviny citrónu a několik rozmačkaných stroužků česneku. Po vytažení z marinády nezapomeňte rybu omýt a osušit.

Jak udit

Uzení trvá zhruba tři hodiny. Nejprve maso při teplotě kouře 45 °C až 60 °C na hodinu předsušte. Poté při teplotě 80 °C až 100 °C alespoň hodinu i déle propékejte.

Nakonec nechte rybu při tzv. zakuřování kolem teploty 50 °C asi na půl hodinu vybarvit.Ryba díky tomu bude zlatavě lesklá a získá požadované aroma. Po vyndání z komína nechejte maso trochu vychladnout. Podávejte s chlebem.

Uzení v přírodě

Udit ryby můžete i u vody, kde byl partner či manžel zrovna něco nachytat. Má to svoji atmosféru, čerstvě vyuzená ryba je skutečná lahůdka a postačí vám k tomu teleskopická udírna vhodná do volné přírody nebo přenosná stolní udírna. Ideálním dřevem k uzení je buk, olše či švestka.

Na závěr je třeba ještě dodat, že uzené ryby nepatří k trvanlivým potravinám. Vydrží sice o něco déle než čerstvé ryby, přesto je vždy lepší uzenou rybu včas spotřebovat než se ji snažit po delší dobu uchovávat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se udí ryby? Vytvořte si alternativu tradičním grilovačkám