Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak se vyrovnat s rozchodem. Víte, jakými fázemi si musíte projít?

Redakce

Redakce

28. 9. 2017

Připadáte si smutní, zoufalí, rozčilení a nemilovaní? Vaše pocity se mění jako jízda na horské dráze. Rozchod ve vás může vyvolat celou řadu nejrůznějších reakcí. Každá z nich má v určitém období ve vašem životě své místo. Dopřejte si čas a nechte všemu postupně průchod. Co vás v následujících dnech a týdnech čeká? A jak se vyrovnat s rozchodem?

Známé rčení říká, že čas je tím nejlepším lékařem.  Naše psychika není vůči takovým událostem jako je rozchod nebo rozvod imunní. Nebojte se vyhledat pomoc u přátel, blízkých a někdy i u odborníků. Věc, co v tuto chvíli potřebujete nejméně, je samota. To hlavní, co bychom sem se měli pokusit ze svého života v takovou chvíli vytěsnit, je snaha po pomstě nebo naopak sebemrskačství, kdy se budete obviňovat ze všeho, co se mezi vámi a vaším ex přihodilo.

Rozchod jako životní trauma

Partnerské rozchody označují psychologové za jedny z nejtraumatičtějších událostí v životě každého z nás. Poznamenávají nás dlouhodobě a v některých případech jsou pro nás časem významným ponaučením do budoucna. Ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že takovouto zkušenost má za sebou dříve či později takřka každý člověk. Důležité je z této těžké životní situace najít přijatelné východisko, začít žít bez myšlenek na bývalého partnera či partnerku. Jedině tak jsme plnohodnotně schopni nastartovat svůj vztah s jinou důležitou osobou v našem životě.

Jak projít rozchodem

Možná jste již od někoho ze svých přátel zaslechli, že každý člověk, který se rozchází, si musí projít několika fázemi. Bez ohledu na to, zda jste ochotni to navzdory všem právě prožívajícím emocím připustit, je to pravda. Situace je o to těžší, že každý z partnerů při rozchodu prochází ve stejnou chvíli něčím jiným. Co cítí ten druhý, si nedokážeme představit. Můžeme o tom jen spekulovat. Než projdeme všemi fázemi, může to trvat půl roku, ale také tři nebo pět let. Je to tím, že proces, jakým je rozchod, nezaměstnává jen naše vzpomínky a náš reálný život, ale odehrává se i v rovině fantazie.

1. fáze rozchodu – fáze latentní neboli skrytá

A právě to bývá často největší problém v 1. fázi rozchodu. Často se snažíme rozpadající se vztah ještě zachránit, a to nám více ubližuje, než pomáhá. Jeden z páru se obvykle snaží rozchodu zabránit, avšak netuší, že přilévá poslední kapky do poháru trpělivosti toho druhého. Navrhovatel rozchodu již může být citově interesován někde jinde a druhý partner nic takového ještě třeba ani netuší. Partneři si často v tomto období dělají naschvály a jeden druhého třeba i očerňuje nejen před sebou, ale i před přáteli. Rozchod je na dosah a jeho navrhovateli se zdá nesnesitelné soužití se stávajícím partnerem. Jedná se o takzvanou relativní frustraci.

2. fáze rozchodu – fáze spouštěcí

Zatímco latentní fáze je pro druhého partnera prakticky neviditelná neboť probíhá v myšlenkách a představách druhého z partnerů, spouštěcí fáze může být pro jednoho z nich relativně klidná. Člověk má pocit, jako by se nic nedělo, ale druhá strana se pomalu připravuje na oznámení o rozchodu. Pro druhého z páru pak může vypadat oznámení o rozchodu jako blesk z čistého nebe. Opouštěný partner se po oznámení stává obráncem vztahu a jeho reakce jsou často zbrklé, impulzivní a postrádají jakýkoli smysl.

3. fáze rozchodu – fáze asymetrických rozhodnutí

Opouštěný partner se pokouší vztah zachránit anebo dokonce obnovit. Obránce vztahu je jednoznačně pro jeho zachování, zatímco navrhovatel rozchodu odmítá všechny možné návrhy na jeho zachování. Odtud pojmenování fáze jako období asymetrického rozhodnutí.

4. fáze rozchodu – fáze fantazijní

V páru došlo k roztržení a fyzickému odloučení. Ti, kteří žili dosud spolu, bydlí zase každý zvlášť. Celý proces rozchodu však ještě není uzavřen. Fantazie na straně opuštěného partnera mohou být nebezpečnou obrannou reakcí. Záludnost nejrůznějších představ a smyšlenek si opuštěná osoba vykládá jako realitu a snaží se donutit druhou osobu k návratu. Nepomáhá to, neboť vyfantazírovaná postava nic z toho neřeší.

5. fáze rozchodu – fáze paradoxní

Jak již název napovídá, v této fázi se mění role zúčastněných. Obránce vztahu už povolil a vidí, že všechny možnosti boje za zachování vztahu již vyčerpal. Pomalu se začíná smiřovat s koncem vztahu, zatímco navrhovatel rozchodu o těchto jeho úvahách nic neví. Může ale být neustále myšlenkami připoután k obránci vztahu a přemýšlí nad tím, jaké kroky zase podnikne. Fyzické odloučení a to, že obránce s ním již nechce mít nic společného, ho paradoxně přivedou často k tomu, že sám začne usilovat z jakési nostalgie opět o sblížení. Tak se paradoxní fáze stává momentem, kdy vzniká jakási druhá šance o opětovné navázání vztahu. Nebezpečné na paradoxní fázi je to, že obvykle dorazí v době, kdy opuštěná strana už vlastně o žádné obnovení vztahu ani nestojí.

Jak se vyrovnat s rozchodem po letech

Vyrovnat se s rozchodem po mnoholetém vztahu může být mnohem těžší, ale na druhou stranu i snazší. Záleží na tom, jak jste se v dlouholetém vztahu cítili a jestli jste v něm byli nebo nebyli šťastní. Možná váš vztah už upadl do stereotypu a nevyvíjel se. Chtěli byste snad v takovém vztahu vytrvat další roky? I když se vám to nyní zdá nemožné, měli byste si konečně přiznat pravdu a začít pracovat sami na sobě.

Zkuste z této situace udělat vaší výhodu do budoucnosti. Mnohaleté vztahy totiž nejsou o chemii, ale o tom, zda dva lidé spolu dokáží dobře fungovat a spolupracovat. Zamyslete se nad vašimi hodnotami, zhodnoťte, co se vám na vztahu líbilo a co ne a poučte se z toho při hledání nového partnera. Dejte si na vše čas. Pokud si chcete dalšího partnera najít tak, aby váš vztah vydržel, nepouštějte se do nového vztahu emočně nevyrovnaní a rozmrzelý z předchozího rozchodu. Takového zbrklého kroku budete nejspíš po čase litovat.

Oddávali jste se příliš tomu druhému? Šel váš osobní život dosud stranou? Začněte tady, pracujte na vylepšení sebe sama, posilujte své sebevědomí, věnujte se svým koníčkům. Dělejte zase to, co máte rádi vy sami, a ne to, co jste dělali kvůli někomu jinému. Opět vás to dostane do formy.

Jak se vyrovnat s rozchodem s milencem

Láska bolí a bolí hodně. Zvlášť, když se blíží její konec a je neodvratný. A u milenecké lásky je tomu tak mnohem častěji. Milenci mnohdy slibují, že zůstanou s vámi, že se rozvedou, protože vy jste pro ně ta pravá/ten pravý. Mnozí z nás se již poučili a šli dál. Někteří ale tápou a jsou přesvědčení, že když si všechno urovnají v hlavě a důkladně promyslí, ještě najdou nějaké ty paprsky naděje. Zatímco třetí skupina už má jasno, svého milence/milenku poslali k vodě a jdou dál. Neopětovanou láskou ani rozchodem přece život nekončí. A než se trápit nad nesplněnými sliby milenců/milenek, vhodnější je udělat radikální řez a nenechat sebou manipulovat. Kdo by chtěl věčně čekat, až si na vás druhá strana udělá konečně čas i o víkendu anebo o svátcích, že?

Jak se vyrovnat s rozchodem s pomocí psychologa

Zamilovat se do někoho, kdo vaši lásku neopětuje, kdo vás zklame anebo si s vámi jen zahrává, to je sebetrýznění. Takový člověk ve vás dokáže vyvolat jedině pocity naprosté bezcennosti a ztracenosti. I když si někde v hloubi duše uvědomujete, že byste měli více myslet na sebe, myslíte stále na svou lásku a nejde to s tím zapomínáním tak snadno, jak by mělo. Pak je na místě vyhledat pomoc psychologa. Odborník ví, jak mohou láskou trýznění lidé trpět, dokáže je nejen vyslechnout, ale také jim poradit, kam by měli upnout své zraky a jakým směrem zaměřit svou energii. Poradí, jak se máte rozmazlovat, co si dopřát a jak se opět vrátit sám k sobě a necítit se tak bezcenný a k ničemu. Řekne vám, jak jít životem zase dál.

Jak se vyrovnat s rozvodem

Ve vašem vzájemném vztahu nadešla chvíle, kdy už nezbývá nic jiného než trápení, hádky a vzájemné nepochopení. Bolestně zápasíte s končícím manželstvím, se vztahem, který nemá budoucnost? Možná nemáte na výběr a byli jste partnerem postaveni před hotovou věc, a je třeba se s tím vyrovnat. Rozvod pro vás nemusí být jen špatný. Určitě na něm časem najdete i pozitiva. Soustřeďte se nyní hlavně na děti, které při rozvodu rodičů velmi trpí.  Nesmíte se vůči dětem tvářit, jako by se nic nedělo a že vlastně pro ně všechno zůstane při starém. Nezůstane, a vy to dobře víte. Jen nevíte, jak si s tím vším poradit. Nejste první ani poslední, komu se něco takového přihodilo. Naštěstí máte možnost se v takových situacích obrátit například na bezplatné poradny pro rodinu, na právníka, psychologa, popřípadě i psychiatra. Nejste na to sami! Tak neváhejte a vyhledejte odbornou radu.

Rozchod a rozvod jsou vždy smutné záležitosti, které mohou zainteresované osoby doslova ochromit. Těžko vysvětlit někomu, kdo takovou zkušenost ještě nemá, že smutek pomine a čas všechno zahojí.  Je to ale pravda. A rozchodem si musí bohužel projít každý sám, a to i tehdy, pokud se odhodlá vyhledat pomoc. Rady, které se k němu dostanou, budou dobře míněné, ale ne každého uspokojí a ne každý se jimi bude řídit. Jsme totiž jako lidé každý jiný. Spolehlivý univerzální návod na to, jak se rychle odmilovat neexistuje, u každého zabere něco jiného. Někdo se v těžkém životním období věnuje výhradně sobě a svým starostem, někdo dokáže začít pomáhat druhým a někdo si třeba pořídí psa, jehož láska je bezúplatná a stálá. Pes, a zvláště pak štěně a jeho výchova zabere člověku hodně času a přivede ho opravdu na jiné myšlenky. A navíc, je to láska na celý život, tedy na celý psí život.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se vyrovnat s rozchodem. Víte, jakými fázemi si musíte projít?