Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit skvrn na koberci? Vyzkoušejte jednoduchý trik

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 10. 2015

Zašlapané skvrny na koberci zkazí dojem i z nejelegantnějšího obýváku či jídelny. Poradíme, jak se jich zbavit.

Tadyhle jste rozlili kávu, támhle se vám vysypal květináč a jinde zase zůstaly obtisknuté podrážky. Váš koberec skrývá spoustu vzpomínek, zašlé skvrny však nevypadají hezky. Koupě nového by ale mohla být velkým zásahem do rodinného rozpočtu. My vám tedy raději povíme, jak s nimi zatočit za pár korun.

1. Namíchejte čistidlo

Na výrobu zázračného čistícího prostředku budete potřebovat vodu, ocet a jedlou sodu. Začněte tím, že smícháte vodu a ocet v poměru 1 : 1. Vzniklý roztok vody a octa pak namíchejte opět v poměru 1 : 1 s jedlou sodou.

2. Vzhůru na koberec

Nyní můžete začít se samotným čištěním. Pozor však na to, jaké skvrny se na koberci nacházejí. Většinu starých fleků octový čistič odstraní, na opravdu výrazné, odolné či mastné skvrny však bude potřeba něco agresivnějšího.

3. Nejprve jedlá soda

Na špinavý koberec nasypte jedlou sodu. Dejte pozor, aby byly všechny fleky opravdu pokryty. Nebojte se aplikovat silnou vrstvu. Koberec by pod sodou neměl být vůbec vidět.

4. Poté voda a ocet

Následně koberec pokrytý jedlou sodou postříkejte roztokem vody a octa. Pro rovnoměrnou aplikaci vám dobře poslouží prázdná láhev od čistícího prostředku opatřená rozprašovačem.

5. Počkejte

Jedlá soda vytvoří v kontaktu s octem chemickou reakci. Že vše funguje správně, poznáte podle počátečního pěnění směsi. Ocet a jedlou sodu nechte působit zhruba 2 až 3 hodiny. Počkejte, než koberec nebude úplně suchý.

6. Kartáč a lux

Koberec je nyní trochu tvrdý. Aby se z něj vzniklá kaše uvolnila, vykartáčujte jej. Na závěr všechnu tu spoušť vyluxujte a je hotovo. Koberec září jako nový!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit skvrn na koberci? Vyzkoušejte jednoduchý trik