Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak si správně čistit uši? Na vatové tyčinky raději zapomeňte!

Redakce

Redakce

27. 1. 2014

Jedna část populace tvrdí, že čištění uší je škodlivé, zatímco druhá polovina je přesvědčena, že uši se čistit musí. Když se lidé nemohou dohodnout ani na této základní otázce, jak pak mohou vytvořit správně fungující systém v našem státě? To už je však trochu jiné téma, vraťme se proto zpět k našemu čistění uší. V každém případě, když už chceme čistit, tak musíme vědět jak na to.

Přestože mnoho z nás ještě nedávno, možná ještě dnes, používalo vatové tyčinky k čištění sluchovodu, podle mnoha odborníků se jedná o úplně nevhodný nástroj. Nejenom že si můžete zatlačit maz příliš hluboko do ucha, ale ještě navíc si můžete přivodit zalehnutí uší nebo nepříjemný zánět.

Využijte ručník

Trochu lepším řešením může být smotaný cíp ručníku, který použijeme ihned po koupeli a vyčistíme jím sluchovod a to velmi jemným způsobem. Účelem totiž nesmí být maz zatlačit co nejdále do ucha, ani odebrat veškerý maz, ale spíše by se mělo jednat pouze o estetickou úpravu šlechtění našich uší.

Ve skutečnosti totiž maz uším spíše prospívá, a proto bychom se neměli snažit ho úplně odstranit. Kromě toho, primář ORL z pražské nemocnice tvrdí, že ucho má samočistící funkci a podle jeho rad je zbytečné si uši čistit. Měli bychom tedy tomu nechat volný průběh a čistit pouze v ojedinělých případech. Pokud však cítíme, že sluch nefunguje, tak jak má, nebo není něco v pořádku, pak určitě raději navštívit lékaře, než se snažit dokonale pročistit sami doma.

Kupte si speciální kapky

Pokud však patříte k populaci, která by nemohla být bez dokonale vyčištěných uší, pak volte raději sprej nebo speciální ušní kapky, jejichž ceny se pohybují již od zhruba 50 korun. Samozřejmě sežene i takové, které stojí kolem dvou set korun a více. Je tedy jenom na vás, kolik do svých uší hodláte zainvestovat. Když už se však rozhodnete pro tuto investici, nejdříve se podívejte, zda-li kapky obsahují přírodní látky. Zároveň by měly obsahovat emulzi, jenž se skládá z oleje a vody. Velmi známý je také olej z meruňkových jader, který zároveň prospívá jemné ušní kůži a změkčuje maz.

Je to jenom na vás

Jak se tedy zachovat je vlastně na každém z nás. Nelze poskytnout jasnou a ověřenou radu, jak správně o náš sluch pečovat. V každém případě je dobré se řídit vlastním rozumem a instinktem. A pokud není něco v pořádku, raději jít k doktorovi než se snažit si pomoci sami. Buďte tedy obezřetní, vždyť sluch máme jenom jeden. A život bez sluchu může být o mnoho složitější, než si vůbec dovedeme představit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si správně čistit uši? Na vatové tyčinky raději zapomeňte!