Menu
WomanOnly
Móda a styl

Jak si správně vybrat sluneční brýle. Chraňte si oči a buďte přitom šik.

Redakce

Redakce

14. 9. 2013

Sluneční brýle se staly díky módním trendům často nošeným doplňkem, který o majiteli něco vypovídá, ale také chrání oči a jejich okolí a napomáhá k lepšímu vidění. Důležitá je správná volba slunečních brýlí. Chyb, kterých se při výběru můžete dopustit, je několik. Musíte sledovat nejen módní trendy, ale také barvu skel, tvar, vlastnosti a korekci.

Barva skel/čoček

Většina z nás považuje za nejlepší brýle ty s nejtmavšími skly, což je špatně. Jsou čtyři základní druhy barevných čoček chránících oči.

Hnědý odstín zlepšuje kontrast, pohlcuje UV záření a modré složky spektra. Je vhodný pro všechny nositele, ale nemusí vyhovovat těm, kteří jsou přecitlivělí na světlo.

Zelený odstín stejně jako hnědý, zlepšuje kontrast, pohlcuje UV záření a infračervené záření. Je vhodný pro všechny typy nositelů.

Pro jedince s přecitlivělostí na světlo je vhodný šedý odstín, který snižuje intenzitu slunečního záření, nezkresluje barvy, ale nezlepšuje kontrast vjemu.

„Světloplaší“ nositelé nosící sluneční brýle ve vnitřních prostorách by měli nosit modrý odstín. Tento odstín není vhodný na venkovní využití.

Správné vlastnosti

Důležité je si uvědomit, k jakým účelům brýle potřebujete. Pro řidiče jsou vhodné polarizační čočky, s nimiž je vidění ostré a čisté. Pokud běžně nosíte dioptrické brýle, je potřeba na tuto skutečnost myslet i při výběru slunečních brýlí nebo použít kontaktní čočky.

Vybírejte brýle s ochranou UV 400. Při zvolení tmavých skel bez UV ochrany se rozšíří panenky, ale oči nejsou chráněné. UV záření zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu a jiných očních onemocnění. Sluneční brýle noste venku celoročně. UV záření jste vystaveni, i když nesvítí slunce!

Tvar obruby

Brýle musí být pohodlné a nikde nesmí tlačit. Jaký tvar zvolit? Obličej dělíme na pět základních typů: hranatý, kulatý, trojúhelníkový,oválný a hruškovitý.

Majitelky hranatého obličeje by měli zvolit asymetrické nebo oválné obruby pro jemnější dojem. Pokud nechcete zdůraznit ostré rysy, vyhýbejte se obdélníkovým a hranatým obrubám.

Kulatý obličej je pravý opak hranatého. Volte hranaté a výrazné obruby nebo naopak brýle bez obruby. Zapomeňte na kulaté tvary, příliš velké a malé brýle.

Obličeji do trojúhelníku lichotí jemnější obruby s výraznou dolní linkou bez horního okraje.

Pokud váš obličej připomíná tvar hrušky, sáhněte po brýlích s výraznou horní linkou a decentní spodní částí.

Máte oválný obličej? Gratuluji! Pro tento tvar obličeje není žádné omezení. Záleží na vkusu nositelky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si správně vybrat sluneční brýle. Chraňte si oči a buďte přitom šik.