Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak si uklidit ve skříni už navždy? Uspořádat šatník dokonale chce čas a odvahu

Adéla Beranová

Adéla Beranová

6. 6. 2014

Podle výzkumů má každý v šatní skříni minimálně 20 % oblečení, které nenosí a už ani nikdy nosit nebude. S tím padá výmluva, že nemůžete mít ve skříni pořádek, protože máte prostě málo místa. Poradíme vám, jak uklidit šatní skříň, aby se nezměnila opět v chaos během týdne.

Uklízení skříně může být i zábava, znovu objevíte věci, na které jste dávno zapomněla a přijdete třeba na nové kombinace, které vás předtím nikdy nenapadly. Je ale potřeba mít tu správnou náladu a třeba i skleničku vína k tomu. Na třídění šatníku je ideální ponuré nedělní odpoledne, kdy už po prováleném víkendu nevíte co s časem.

Všechno musí ven

V prvním kroku vyndejte na postel nebo kamkoli jinam úplně všechno oblečení, které ve skříni máte. Pak není na škodu vytřít police vlhkým hadrem, chcete přeci opravdu čerstvý začátek.

Oblečení pak berte kousek po kousku a třiďte na tři hromádky: 

  1. Oblečení, které pravidelně nosíte a ani by vás nenapadlo se ho zbavit.
  2. Ty kousky oblečení, které jste už minimálně rok neměla na sobě, ale pořád si nejste jistá, jestli nepřijde jejich chvíle.
  3. Poslední hromádku udělejte z oblečení, které jste neměla víc než dva roky na sobě a prostě už cítíte, že se k nim nevrátíte.

Třetí hromádku oblečení dejte do igelitky nebo pytle a odneste do speciálního kontejneru na oblečení, uděláte třeba radost někomu, kdo ho opravdu potřebuje. Pokud jsou mezi ním i dražší kousky, které nenosíte jen proto, že vám nesedí nebo jste do nich nikdy nezhubla/nepřibrala, můžete uspořádat soukromý hrabák pro kamarádky. Navrhněte, ať přinesou svoje nenošené oblečení a pak vyměňujte!

Prostřední hromádka, tedy oblečení, které jste dlouho neměla na sobě, ale vlastne nevíte proč, se zdržíte nejdéle. Všechno postupně vyzkoušejte a zjistěte, jestli vám sluší a sedí. Když ne, nemilosrdně s tím do pytle k ostatnímu, než si to rozmyslíte.

Chce to systém

Druhou fází je skládání oblečení zpět do skříně. Jako správný organizátor si nejprve vytvořte plán, klidně si ho i nakreslete. Zhodnoťte, kolik máte reálně místa (polic, ramínek, šuplíků) a porovnejte to s oblečením, které vám zůstalo. Podle toho odhadněte, kam se nejlépe vejdou všechna trička, do kterého šuplíku pohodlně naskládáte spodní prádlo a kolik oblečení může mít tu výsadu a viset na ramínku.

Pak si rozmyslete, jak chcete oblečení rozdělit. Nejjednodušší a asi nejpřehlednější je mít komínek triček a vedle tílka. Ty byste měla mít ve výši hrudníku. Do police nad ní se nejlépe hodí svetry, saka, sukně i kalhoty. Do police pod trička dejte třeba sportovní oblečení nebo oblečení na doma.

Tip: Na spodní prádlo a ponožky si pořiďte košíčky, ve kterých je budete mít pohromadě a pěkně přehledně.

Boty patří do botníku

Hodně lidí hřeší tím, že dává boty do šatní skříně. To ale není zdaleka ideální řešení. Pokud nemáte místo na velký botník, kupte si alespoň nějaký menší. Do něj dejte sezónní boty, které zrovna nosíte. Ty ostatní pečlivě umyjte, vyvětrejte, naskládejte do krabic a pak teprve dejte na dno šatní skříně. Hodit se vám bude nějaká ta speciální vůně mezi oblečení nebo obyčejné aromatické mýdlo.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si uklidit ve skříni už navždy? Uspořádat šatník dokonale chce čas a odvahu