Menu
WomanOnly
Móda a styl

Kreativní tipy, jak si vyrobit roušku bez šicího stroje

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

23. 3. 2020

Koronavirus řádí a roušky v lékárnách dávno došly. Zajímá vás, jak si doma udělat roušku? Někteří lidé roušky ve velkém vyrábějí na stroji pro své blízké, sousedy i široké okolí. Můžete si však poradit i bez šicího stroje – výroba roušky je nenáročná a rychlá. Přinášíme instrukce, jak si ušít roušku ručně.

Jak si vyrobit roušku – střih není složitý

V ideálním případě máte doma nejen látku, ale také prádelní gumu, která by měla pohodlně sedět za ušima, a drátek pro lepší přilehnutí na nos. Látka by měla být hustě tkaná a použijte jí minimálně dvě vrstvy. Virus je mnohem menší než bakterie a může snadno rouškou projít. Proto také obyčejná rouška nechrání zdravého, ale spíše brání nositeli virus šířit do svého okolí. Nemáte-li ponětí, jak na to, přečtěte si následující návod na výrobu roušky.

Návod na roušku střih příliš detailně popisovat nemusí. Důležité je, aby velikost odpovídala vašim rysům – tvar se přizpůsobí ohnutím drátku na nose. Odměřte dva, lépe však tři, čtverce nebo obdélníky plátna, které vám zakryjí na výšku celý obličej a na délku téměř od ucha k uchu. Položte všechny na sebe a pracujte s nimi jako s jedním kusem.

Kreativní roušky pro zábavu i reklamu

Návod na šití roušek

Horní okraj zahněte a všijte do něj drátek. Hustota látky se zvýší, když ji následovně poskládáme do cik-cak tvaru harmoniky ve vodorovných proužcích. Záhyby sešijeme a získáme tím plochý a hrubý obdélník, který pokrývá nos, ústa, tváře a bradu.

Ustřihněte si dva kusy gumy a jejich konce přišijte do pravého a levého horního rohu obdélníku. Pro vyměření správné délky gumy si vyznačte střed horní strany roušky. Roušku si zkusmo přiložte na obličej, tímto středem na nos. Drátek přitiskněte, aby se přizpůsobil obličeji, a najděte si na levé i pravé gumě ten správný bod, kde ji přišít do dolního rohu.

Čím menší a preciznější stehy použijete, tím bude rouška pevněji držet. Sešívejte ideálně zadním stehem, který navíc hezky vypadá. Po přišití gumy se pro celkové zpevnění radí celou roušku ještě obšít po okraji.

Návod na ušití roušky s kapsou pro filtr

Nejúčinnější roušky mají speciální nanofiltr, který viry efektivně zachycuje. Ten začala ve velkém vyrábět například Technická univerzita v Liberci. Počty vyprodukovaných filtrů se zvýšily na 20 tisíc kusů denně po rozhodnutí přestat šít celé nanoroušky a zaměřit se na filtry samotné. Roušky si totiž lidé mohou ušít sami – důležité tedy je vytvořit v roušce kapsu o velikosti 15×20 cm, kam se filtr poté vloží. Pokud nemáte filtr, je vhodné do kapsy vložit poskládaný papírový kapesník.

Návod na roušky s kapsou může vypadat velmi podobně jako bez ní. Kapsu vytvoříte tak, že dvě vrstvy roušky vytvoříte ohnutím jedné jediné napůl. Přehyb se stane dolní stranou roušky. V horní straně nechte otevřený otvor mezi tyto dvě vrstvy, sešijte jen boky, popřípadě po horním okraji přišijte jen třetí vrstvu.

Jak si udělat roušku, když má galanterie zavřeno

Návod na ušití roušky počítá i s tím, že v mnoha galanteriích už guma i látka úplně došla či byly zavřeny z karanténních důvodů. Nepropadejme panice. Doma se bezesporu vždy něco najde. Podívejte se do prádelníku po starším povlaku na polštář nebo do skříně po obnošeném tričku.

Nemusíte se vybavit novým suknem a klubíčkem gumy. Přesto při samotném šití můžete následovat náš návod na roušku. V případě, že nemáte prádelní gumu, poslouží tkanička nebo šňůrka. Ta se může zavazovat za ušima nebo také za hlavou. Jestliže vám chybí drátek, mezery vzniklé po stranách nosu můžete vyplnit našitím látkových vycpávek.

Rouška z podprsenky

Rouška z podprsenky

Najdete-li starou podprsenku s vycpávkami z textilního materiálu, i to je cesta, jak si vyrobit masku proti šíření nákazy. Vycpávky poskládáme do tvaru, který kryje ústa a nos. Jsou celkem hrubé, proto je stačí překrýt jednou vrstvou látky. Vezmeme delší pruh látky a jeho střed přistehujeme k tomuto základu.

Konce pruhu od uší rozstřihneme podélně, čímž vznikne na každé straně horní a dolní tkanice. Můžeme je vázat opět buď za ušima a nebo kolem celé hlavy. Pro větší pohodlí doporučujeme tyto krajní pruhy ještě nůžkami ztenčit, aby vás na hlavě netlačil jejich velký uzel.

Rodiče malých dětí mohou využít i papírové pleny

Rouška z dětských plen

Kreativitě se meze nekladou a ve světě se již objevují fotografie lidí, kteří místo papírových roušek používají elastické jednorázové papírové plenkové kalhotky, které přetáhnou celé přes hlavu. Papírové boky poté poslouží jako jednorázová rouška. Nechce-li se vám do šití a nebojíte se výstřednosti, můžete se inspirovat. Plen je totiž zatím dostatek.

Ohodnoťte tento článek:
1,7
Právě čtete

Kreativní tipy, jak si vyrobit roušku bez šicího stroje