Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak spočítat vlastní index tělesné hmotnosti BMI? Co to vůbec znamená?

Redakce

Redakce

31. 7. 2013

Chcete si vypočítat BMI index a zjistit tak, zda vaše váha není zdraví ohrožující nebo zda si v jídle raději ještě dopřávat? Není nic jednoduššího, než se nechat vést naším vzorcem.

 

BMI (Body Mass Index) je speciální měřítko, podle kterého můžeme určit, zda je naše tělesná hmotnost známkou podvýživy, ideální váhy či obezity. BMI je však číslo relativní. Neohlíží se na spoustu dalších faktorů, jako je například množství svalstva. U vrcholových sportovců se proto počítat nedá.

A jak se nejlépe změřit a zvážit? Ideální je vážit se na lačno s rozložením váhy na obě nohy, bez obuvi a pouze ve spodním prádle. O měření výšky postavy platí totéž. Zjištěné údaje zapíšeme a vypočítáme svůj BMI podle vzorce.

Index tělesné hmotnosti vypočítáte tak, že vydělíte váhu (v kilogramech) výškou (v metrech) na druhou.

BMI = váha (kg) / výška (m)2

Například při 1,75 m a 70 kg vychází po propočtu BMI index 22,6. A řadí se tak do ideální váhy. Výsledek vašeho výpočtu pak už jen stačí zařadit do následujícího rozmezí:

vše pod 18,5 = podváha
18,5 – 24,9 = normální váha
20 – 29,9 = nadváha
30 – 34,9 = obezita
35 – 39,9 = obezita 2. stupně
vše nad 40 = obezita 3. stupně

Pokud se váš výsledek nevešel do kolonky ideální, nezoufejte. Máte ještě pár měsíců na lehkou dietku a přípravu na plavkovou sezonu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak spočítat vlastní index tělesné hmotnosti BMI? Co to vůbec znamená?