×
WomanOnly

Jak správně jíst špagety? Buďte jako Italové!

Jak správně jíst špagety

Špagety patří k oblíbeným pokrmům u nás i v zahraničí. Jejich konzumace ale není zrovna jednoduchá. Doma si se špagetami hlavu většinou nelámeme. Problém přichází až ve chvíli, kdy si tuto pochoutku objednáme v restauraci. Jak správně jíst špagety, abychom si neuřízli ve společnosti ostudu?

 Mistři Italové versus etiketa

Italové špagety podávají jako jeden ze dvou hlavních chodů hned po studeném předkrmu. Místní zvládnou jíst i velmi dlouhé těstoviny, jako jsou špagety, makarony, tagliatelle nebo linguine jen s pomocí vidličky. Absence lžíce se v tomto případě nevykládá jako prohřešek proti stolovací etiketě, ale naopak je znakem mistrovství v pojídání špaget. Italové si vidličku opřou o zaoblení talíře a tím špagety jednu po druhé jednoduše namotávají. Do určité míry jim v tom pomáhá i rozpuštěný sýr, díky kterému drží dlouhé těstoviny mnohem lépe u sebe.

Berlička ve formě lžíce

Pokud nejste v pojídání špaget tak zdatní jako Italové a se samotnou vidličkou se cítíte nejistí, můžete sáhnout po lžíci. V prohlubni lžíce si na vidličku namotáte jednu špagetu a vzniklý smotek vložíte do úst. Nezapomeňte ale na to, že lžíce patří do levé ruky a slouží jen jako pouhý pomocník. Do úst se vkládá pouze vidlička, nikoliv lžíce. A to dokonce ani v případě, že máte špagety zalité omáčkou. Pokud jsou těstoviny uvařené správně, tedy al dente, jsou lehce lepivé a omáčka k nim jednoduše přilne. Jelikož se těstoviny v žádném případě nekrájí, nebudete potřebovat nůž. Dalším šikovným tipem, jak správně jíst špagety, je vaše poloha u stolu. Během jídla se snažte sedět vzpřímeně a nesklánět příliš hlavu k talíři.

Jak připravit špagety al dente? Pomohou vám zhubnout

Dojedli jste?

Chcete-li si dát během jídla krátkou pauzu, příbory na talíři překřižte. Tím naznačíte číšníkovi, že jste ještě nedojedli a nechcete, aby vám talíř odnášel. V případě, že chcete nandat další porci, položte vidličku křížem přes nůž tak, aby hroty vidličky ležely přes ostří nože. Ve chvíli, kdy dojíte, položte příbor rovnoběžně vedle sebe na talíř tak, aby hroty vidličky mířily nahoru.

Jak správně jíst špagety? Buďte jako Italové!
2.9 (57.78%) 36 hlas[ů]


8 Komentáře Jak správně jíst špagety? Buďte jako Italové!

  1. Kdyby se stalo to neštěstí a někdo mi přinesl špagety na stůl, s klidem bych je rozřezal na malé kousky po česku. Člověk se ztrapní tak jako tak. Jako se mi to stalo kdysi v Egyptě. Doma bych si je ale nedal, u nás se stejně podávají buď s rozteklým sejrem nebo rajským protlakem, což ani jedno zásadně nejím.

  2. Tak asi tam kde porce stojí litr tohle dodržují. V normální restošce platí jen to překřížení, že vám to mají ještě nechat.

  3. Pokud to jíte doma, před uvařením si je nalámejte na třetiny! V restauraci se klidně ztrapněte… 🙂

  4. kašlu na přehazování náčiní…
    lžíce v levačce je pro praváka nepřizorená a kupodivu neumím pravačkou otáčet vidličkou a motat špagety, levačkou to přitom zvládám s přehledem

  5. uz vidim jak se cisnik hrne s navalem dalsi porce, pokud polozim vidlicku krizem pres nuz ….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*