Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak správně masírovat záda? Inspirujte se technikami profesionálů

Adéla Lišková

Adéla Lišková

30. 5. 2016

Bolavá a ztuhlá záda jsou důvěrně známá všem, kteří mají sedavé zaměstnání. Pokud se k nim ještě přidá stres a únava po náročném dni, pak vás může zachránit jediné – důsledná masáž zad. Jaké techniky vám zaručeně uleví?

O namasírování zad můžete požádat například partnera, anebo někoho z rodiny. Důležité ovšem je, aby měl dotyčný alespoň nějaké elementární znalosti ohledně provádění masáží. V opačném případě by totiž taková masáž zad mohla způsobit víc škody než užitku – bolesti se mohou ještě zhoršit.

Poloha při masírování zad

Co je tedy důležité vědět, než se pustíte do masírování zad? Při provádění masáže byste měli ležet na pevné podložce. Nemusíte mít k dispozici zrovna profesionální masérské lehátko, tělo by však mělo být v rovné poloze – postačí vám tedy tvrdší válenda nebo zem a podložka na cvičení.

Nohy natáhněte a ruce si dejte podél těla, případně pod hlavu, kterou si položte na jednu stranu. Po pár minutách masáže hlavu vždy přetočte na druhou stranu, abyste si zbytečně nenamáhali krční páteř. Během masírování zad by mělo být tělo dokonale uvolněné.

Jak masírovat záda

Správná poloha je však pouze prvním krokem přípravy dokonalé masáže zad. Dalším krokem je rozehřátí těla. Maséra požádejte o nahřátí ručníku, který vám poté položí na záda. K masírování použijte masážní olej, který se ještě před masírováním doporučuje zahřát v dlaních. Dobré je pořídit si speciální masážní olej, který se hned nevstřebá jako obyčejné tělové mléko či krém a udrží pokožku dlouho vláčnou. Navíc éterické oleje v nich obsažené příjemně voní.

Postup masáže zad

Základní technikou masírování je kroužení. Kroužky lze dělat celou pěstí či dlaní, anebo všemi či jednotlivými prsty, zejména palci. Taková masáž zad je příjemná zejména v oblasti beder či podél páteře. Pro oblast beder je vhodná také metoda ležaté osmičky – dlaněmi či prsty malujete v této oblasti osmičku.

Dále můžete zkusit techniku celoplošné masáže – na bedra masér položí celé dlaně a dělá velké elipsy, přičemž postupuje nejprve po vnitřní straně zad od dolní části zad směrem ke krku a opět zpátky po vnější straně zad. Masáž zad můžete zkombinovat s masáží krční páteře či masáží šíje.

Jiné techniky masáže zad

Dalšími technikami jsou rolování a roztírání. Rolování spočívá v opření ukazováčku o kůži a následně jejím nahrnutí k ukazováčku. Takto se postupuje směrem zdola nahoru a na každé straně zad. Při roztírání si masér stoupne k masírovanému bokem, dlaně položí k páteři a střídavě jimi přejíždí směrem k okraji zad.

Jak nemasírovat

Výše uvedené techniky můžete libovolně kombinovat. Masér by se však měl zejména vyhýbat kostem a netlačit na ně víc než je nezbytně nutné. Také pokud masírovaný cítí bolest, měl by masér zmírnit tlak, případně masáž zad ukončit.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně masírovat záda? Inspirujte se technikami profesionálů