Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak správně namasírovat krk? Naučte se základní techniku

Jana Langová

Jana Langová

26. 11. 2016

Všichni to známe: výsledkem sedavého stylu života bez dostatečného pohybu jsou bolavá záda, bolesti hlavy až migrény. Tohle vše se dá napravit jednoduchou domácí masáží, ať už tzv. automasáží, kdy masírujete sami sebe anebo masáží od partnera či člena rodiny. Zvlášť v partnerském životě to může být příjemné zpestření a prohloubení vašeho svazku. Vždyť kdo by jemné dotyky na kůži nemiloval. Víte, jak správně namasírovat krk?

Co může masáž krku nabídnout?

Masáží si můžete pomoci nejenom od bolavých zatuhlých svalů, ale dostatek dotyků vás zbaví i stresu. Budete uvolnění a zrelaxovaní, odpočinete si od problémů a vyčistíte hlavu. Protože velká část bolestí hlavy pochází od namožené krční páteře, může vám to vyřešit i tuto nepříjemnost. Oleje používané při masáži jsou velmi mastné a perfektně se vsáknou do pokožky, výsledkem tak je hebká kůže.

Příprava na masáž krku

Ve vybrané místnosti je vhodné navodit relaxační atmosféru, protože masírovaný člověk se musí úplně uvolnit. Ztuhlé svaly se zkrátka masírují špatně. Můžete vytvořit romantiku v zešeřelé místnosti, kterou osvětlují pouze svíčky a k masáži hraje příjemná hudba. Anebo přijde-li vám to zbytečně kýčovité, přizpůsobte místo jakkoliv sami sobě tak, abyste se tam cítili dobře a uvolněně. Důležitá je dostatečná teplota, aby nedošlo k prochladnutí. Masírovaná osoba se vysvlékne do půli těla a ženy si samozřejmě svážou vlasy, aby nepřekážely.

K masáži můžete použít jakýkoliv krém, který máte doma, ale nejvhodnější jsou masážní oleje, které se do kůžekompletně vsáknou a účinek masáže ještě zesílí.

Uvelebte se

Nejvhodnější pozicí je sed, ať už na posteli nebo židli. Uvolněte se, ale hlavu nechte mírně vzpřímenou a nehrbte se. Pokud vám tahle pozice úplně nesedí, máte tendence tvořit kulatá záda, posaďte se ke stolu. Hlavu položte na malý polštářek a ruce si dejte pod hlavu. Je možné masáž provádět i v leže na tvrdší posteli, ale zvlášť začátečníci mají problém se správným provedením masáže v této pozici.

Pro začátek zahřejte svaly

Jak už bylo řečeno, ztuhlé svaly se masírují špatně. Krk a šíji proto před samotnou masáží prohřejte. Pokud je máte doma, tak použijte lávové kameny, v opačném případě dobře poslouží i nahřátý ručník. Efekt navodí i hlazení a jemné tření. Máme prohřáté svaly? Výborně, můžeme se posunout k dalšímu bodu!

Jak správně namasírovat krk

Nejdřív si řekneme pár základní masírovacích pohybů. Základním jsou krouživé pohyby pomocí všech anebo jednotlivých prstů, popřípadě celými dlaněmi. Můžete použít i zatnutou pěst, ale celou dobu masáže si dávejte pozor, aby tlak nebyl příliš silný a masáž nebolela. To platí pro všechny pohyby! V průběhu se masírované osoby ptejte, jestli je vše v pořádku a masáž je mu příjemná, jinak mu příliš nepomůžete. Dále můžete kůži hníst, roztírat či rolovat, kdy mezi palec a ukazováček vezmete část kůže, nahrnete je k sobě a takhle postupujete po celé oblasti. Vyhýbejte se přímé masáži páteře, vždy masírujte pouze svaly.

Masáž krku a šíje

Jedná se o jednu z nejpříjemnějších masáží, která zahrnuje i ramena. Masážní olej by měl být aspoň pokojové teploty, rozhodně ne studený! Před aplikací ho můžete zahřát v dlani. Začátek masáže jsou jemné hladivé pohyby celými dlaněmi, kdy projedete celou oblast. Krouživými pohyby začneme přejíždět od týlní kosti po obou stranách krku, pak do oblasti ramen a zase zpátky. Masáž můžete natáhnout i na ruce, jejichž svaly jemně hněteme. Od ramen se zase vrátíme ke krku, přitlačíme a takhle objedeme několik kol. Kroužení prokládáme hnětením, roztíráním a rolováním. Zvlášť příjemné jsou kroužky podél krční páteře, kdy postupujeme zezdola nahoru. Na závěr můžete provést ždímací pohyb, kdy obě ruce položíte na jednu stranu šíje a jednou pojedete nahoru a druhou dolů. Pak už jen opět jemným hlazením přejedete celou oblast jako na začátku.

Co po masáži?

Masírovaný člověk by se měl opatrně zvedat a obléci do teplejšího oblečení, aby byl stále v teple. Po zbytek dne by měl hodně pít – vodu anebo neslazený čaj, aby se odplavily škodliviny. Také platí zákaz fyzicky namáhavých činností, jako jsou sporty. Nechte svaly relaxovat a dopřejte odpočinek celému tělu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně namasírovat krk? Naučte se základní techniku