Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak správně sportovat se sporttesterem? Vezměte si kalkulačku

I sport se stává módní záležitostí, a tak i toto odvětví zaplavily tisíce zbytečných pomůcek, které vám ke krásné postavě nepomůžou. To však neplatí pro sporttestery, které by se naopak měly stát vaším společníkem na každém sportovním kroku. Říkáte si proč je to tak důležité? Potom čtěte dál!

Proč je důležitá tepová frekvence

Pokud chcete efektivně a správně hubnout je nutné se vyvarovat mnoha chybám, které mohou vaši snahu znehodnotit. Není důležité abyste během cvičení lapala po dechu a pohybovala se na hranici vyčerpání. Je však velmi podstatné, abyste si hlídala svou tepovou frekvenci, tedy počet stahů srdce za minutu.

Pokud to totiž s tréninkem přeháníte a vaše srdce bije jako o závod frekvencí kolem 170 a více úderů za minutu, můžete si být jisti, že se dřete téměř zbytečně. Vaše tělo není schopno v tomto stavu spalovat tuky. Spotřebováváte pouze cukry a pokud i ty tělu dojdou začne spalovat svalovou hmotu!

Čeho se snažit docílit?

Abyste efektivně hubla, tedy spalovala tuky, musíte docílit tzv. aerobní činnosti. To je dlouhodobá sportovní činnost s délkou nad 20 minut se stálou zátěží pro organismus, u níž vaše srdce tepe optimální rychlostí. Tato optimální tepová frekvence se pohybuje mezi 120 – 145 tepy v závislosti na pohlaví, věku, výšce postavy a hmotnosti. Je nutné ji tedy vždy počítat pro každého jednice individuálně.

Individualita je klíč k úspěchu

Každá z nás je jinak vysoká, jinak váží a jsme rozdílného věku. Proto je důležité, abyste si vypočítala svou vlastní ideální tepovou frekvenci při sportu. Na to existuje rovnice výpočtu, která může vypadat na první pohled velmi složitě. Rozhodli jsme se tedy ukázat vám ji na jednoduchém příkladu!

Příklad výpočtu tepové frekvence:

Př.: Je-li můj věk 32 let a naměřil jsem si klidovou TFmin 70 tepů / min pak je má optimální TF 141 tepů za minutu. Podle vzorce: (((220 – 32) – 70) * 0,6) + 70 = 141,4

Nasadit sporttester a hurá na věc

Když znáte svou optimální tepovku pro hubnutí, stačí zadat všechny údaje do sporttestru, zapnout hrudní pás a hlídat si hodnoty na „hodinkách“. Váha už půjde dolů sama.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně sportovat se sporttesterem? Vezměte si kalkulačku