Jak správně sušit bylinky? Kromě půdy můžete k sušení využít i troubu
Adéla Lišková
23. 6. 2017
Pro sbírání bylinek má slabost nejedna kuchařka. A není se čemu divit – při vaření stačí přidat trošku zeleně a hned je o skvělou chuť postaráno. Jak ale bylinky správně usušit, aby se jejich účinky uchovaly až do zimy?
Bylinky milujeme ze spousty důvodů. Nejenže dokáží i z obyčejného jídla vykouzlit doslova královský pokrm, ale také mají blahodárné účinky na naše zdraví. Proto mnoho lidí suší bylinky také na čaj. Právě účinné látky v bylinkách jsou ovšem tím, co by se nesprávným sušením mohlo vytratit. Platí to ovšem i o jejich chuti a vůni. Jak správně sušit bylinky, aby neztratily své vlastnosti?
Jak a kdy sbírat bylinky
Ještě než se dostaneme k tomu, jak se suší bylinky, je důležité si připomenout, jak bylinky vůbec sbírat. Ať už sbíráte květy, stonky, anebo listy, rostlina by měla být svěží. To znamená, že ideální dobou pro sběr bylinek je léto, kdy jsou byliny ve své růstové fázi. Rostliny trhejte za suchého a teplého počasí, kdy máte záruku, že posbíráte jen ty nepoškozené. Ideální denní dobou je pozdní dopoledne, kdy už zcela opadla ranní rosa.
Jak sušit bylinky
Kdy sušit bylinky? Pokud se je v brzké době nechystáte spotřebovat, měli byste se na sušení bylinek vrhnout ihned po sesbírání. Bylinky naskládejte na rošty, síta či do papírových krabic, které nejprve vyložíte savým papírem, případně pokud máte celé natě, můžete je svázat do kytiček a pověsit na šňůru. Bylinky neskládejte do vrstev přes sebe, mohly by se zapařit a znehodnotit. V žádném případě je před uskladněním neperte ve vodě.
Jak dlouho sušit bylinky
Pokud již máte bylinky rozprostřené v nádobách, uložte je na suché a větrné místo, typicky na půdu. Pokud je teplé počasí, můžete je vynášet ven, ale spíše do stínu, aby se nespálily. V každém případě jsou nevhodná vlhká místa, sušení bylinek totiž musí být důkladné a rychlé, jinak by mohly zplesnivět nebo by je mohli napadat různí parazité.
Dobře usušené bylinky poznáte podle toho, že při mnutí v rukou se vám budou lámat a drolit. Bylinky poté uchovávejte ve skleněných láhvích s uzávěrem, nikoli v papírových či plátěných sáčcích, kde by se mohly stát snadným terčem molů.
Jak sušit bylinky v troubě
Jak sušit bylinky, pokud nemáte k dispozici bezpečné suché místo? Možností je usušit bylinky v troubě. Obecně je doporučována teplota kolem 30 stupňů Celsia, jak dlouho sušit bylinky v troubě ovšem nelze s jistotou říci. Z hlediska času je tedy potřeba sledovat, až budou bylinky křehké a suché, a poté je vyndat. Bylinky v troubě sušte rozložené na pečícím papíře a často je otáčejte.
Bylinky na bolest zubů. Vyzkoušejte hřebíček, šalvěj nebo řepík
Jak sušit bylinky v sušičce
Jednou z moderních vychytávek pro sušení bylinek je sušička na bylinky. Jednodušší zařízení seženete za několik stovek, za kvalitnější sušičky na byliny pak dáte i několik tisíc korun. U každého přístroje je postup sušení bylinek trochu jiný, proto se držte informací na obalu.
Jak sušit bylinky v mikrovlnce
Dále je možné také sušení bylinek v mikrovlnce pomocí silikagelu, ovšem kvůli jeho toxičnosti lze pak usušené byliny použít nanejvýš jako dekoraci, nikoliv na vaření či třeba na čaj. Při této metodě se bylinky vloží do misky s trochou silikagelu a v cyklech 2 minuty sušení – 10 minut odpočinek se miska vkládá do mikrovlnky na nejnižší teplotu do doby, než jsou bylinky křehké a suché.