Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Bylinky na bolest zubů. Vyzkoušejte hřebíček, šalvěj nebo řepík

Jana Langová

Jana Langová

29. 3. 2018

Bolest zubů občas potrápí všechny z nás, ať už se jedná o rostoucí zuby moudrosti, zánět dásní nebo zubní kaz. Zatímco nejlepší radou je návštěva zubaře, někdy se zuby rozbolí v ten nejnevhodnější čas a my si musíme poradit sami. V takovém případě vyzkoušejte bylinky na bolest zubů.

Správná péče je základ

Abyste předcházeli problémům, je třeba o zuby pořádně pečovat. A to nejenom ve formě pravidelného a pečlivého čištění, mezizubních kartáčků a kontrol u zubaře, ale zaměřit byste se měli i na stravu.

Zuby mají nejradši potravu s nízkým obsahem cukru a bílé mouky, radost jim naopak nedělají kyselé potraviny. Cukry a kyselé prostředí pomáhají mikrobům v množení, a to vede k tvorbě kazů a zubního kamene.

Zuby stejně jako svaly potřebují pravidelné cvičení. Čím více žvýkáte a zatěžujete je, tím lepší mají kondici a drží se v dásni. Pokud máte tendenci jídlo hltat a ještě máte v oblibě měkkou stravu, vynahrazujte to zubům aspoň žvýkačkami.

Pomůže hřebíček, cibule či česnek

Rozbolel vás v noci zub a nechcete se ládovat prášky? Jako první pomoc vyzkoušejte hřebíček, který obsahuje znecitlivující látky. Nadrťte ho nebo rozkousněte a přiložte na bolavé místo. Bolest by měla začít ustupovat.

Pokud z nějakého důvodu nechcete hřebíček použít, nahraďte ho cibulí nebo česnekem. Česnek je výborné přírodní antibiotikum, které utiší bolest, cibule má zase antiseptické vlastnosti. Česnek nejlépe nadrťte se solí a potřete touto směsí bolavé místo, cibuli stačí žvýkat nebo přiložit.

Další bylinky na bolest zubů

Výborná na bolesti zubů je také šalvěj, která má antiseptické i antibakteriální účinky. Použít jí můžete i na výplachy úst po trhání zubů. V lékárně si můžete koupit šalvějový čaj nebo použít sušenou šalvěj, kterou zalijete horkou vodou. Odvarem si 2x až 3x denně vyplachujte ústní dutinu.

Účinné jsou i další bylinkové čaje, jako je mátový nebo řepíkový. Staletími prověřený je i odvar nebo čaj z heřmánku.

Ulevit vám může i tymián, který má taktéž antiseptické vlastnosti. Stačí povařit listy tymiánu a odvar zcedit. Následně ho během dne popíjejte. Vyzkoušet můžete i žvýkání listů tymiánu.

Nebojte se zubaře

V případě jakýchkoliv problémů se zuby je nejrychlejší a nejúčinnější pomocí kontrola u zubaře. Návštěvu neodkládejte, infekce v ústní dutině není žádná zanedbatelná věc a může se rozšířit mrknutím oka, proto je vždycky lepší, aby se na ní odborník podíval.

Pokud nechcete mít brzy zubní protézu, pravidelné kontroly u zubaře a péči o zuby nic nenahradí.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bylinky na bolest zubů. Vyzkoušejte hřebíček, šalvěj nebo řepík