Menu
WomanOnly
Apetit

Jak správně udělat biftek na pánvi, aby nebyl jako podrážka

Redakce

Redakce

20. 1. 2014

Jistě má každá z nás ráda sladké, ale občas se stane, že se přesladíte a čokoláda nebo zákusek jde potom stranou. Přesto vaše chuťové pohárky nespí a vy hledáte způsob, jak je uklidnit. Řešení může být mnoho, ale pokud si chcete opravdu pochutnat, zkuste si udělat domácí biftek. Jestliže se ho naučíte správně připravit, nejenom, že si pochutnáte, ale můžete se stát na nejedné party opravdovou hvězdou.

Jak začít?

Než začneme něco kuchtit, musíme nejdříve v obchodě, vlastně ještě lépe u řezníka, vybrat to správné maso. A z čeho že se biftek, nebo-li beef steak, vlastně dělá? Samozřejmě, že nejlepší volbou je pravá hovězí svíčka či roštěnka. Je dobré vědět, že maso by mělo být dostatečně odleželé, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků. Například 10 dnů, po této době získá lehce nahnědlou barvu.

Plátky pak nakrájíme trochu jinak, než jsme zvyklí. Místo těch tenkých, téměř průhledných dietních plátečků, vytvoříme řezy vysoké 2-3 centimetry. I když to mnohé z nás bude jistě lákat, naklepávat toto luxusní masíčko by byl hřích. Ale můžete použít hřbet ruky k jeho lehkému promasírování.

Nesolit, jinak nebude šťavnatý

Výhodou steaků je, že není nutná vůbec žádná příprava předem. Takže zapomeňte na jakékoliv nakládání. A solit před samotnou přípravou není vůbec vhodné. Můžeme jej trochu opepřit, okořenit a potřít olejem. Co dále? Aby bylo dosaženo dokonalého efektu, pak si musíme pánev dokonale rozpálit. Nejlepší je využít speciální pánvičku, která se dokáže maximálně rozehřát. Málokdo z nás má však doma potřebnou litinovou nebo grilovací pánev. Což je škoda, protože právě na ní lze připravit pravý steak.

Gurmáni tvrdí, že připravovat biftek na obyčejné pánvi nemá smysl, pokud však jinou možnost nemáme, nic jiného nám, alespoň pro začátek, nezbude.

Jak dlouho?

Na dokonale rozehřáté pánvi necháme dvě až tři minuty z každé strany. Pak vezmeme biftek i pánev a dáme do trouby, předehřáté na 200 stupňů celsia. Pokud chcete tzv. rare či very rare, to je ten, z kterého ještě pomalu teče krev, pak vytáhneme za 4 až 5 minut. Pokud se vám při pohledu na krev nedělá dobře, vytáhněte ho raději až za 7 minut a získáte tak biftek zvaný medium. Tento typ je v restauracích oblíbený snad nejvíce. A pokud máte raději všechno pěkně propečené, tedy well done, pak nechejte v troubě zhruba 8 až 9 minut. A pokud z trouby nevytáhnete do deseti minut, pak už očekávejte jenom tzv. podrážku.

Po grilování ihned nejezte, ale nechejte svůj výtvor několik minut dozrát. Je doporučováno 5 až 10 minutek. Dosáhnete tak lepší chuti, protože maso se ještě trošičku dogriluje a odpočine si.

A jak biftek úspěšně pokazit?

Tak například celkový efekt může pokazit již zmíněná sůl. Není dobře ji používat, protože celkem spolehlivě vytáhne z masa všechnu šťávu. Stejně tak jediné píchnutí vidličkou či jiným předmětem do křehkého kousku masa zaviníte, že steak už nebude vůbec šťavnatý.

Dalším chybným krokem by bylo grilovat jej na nedobře rozpálené pánvi. A hlavní je vědět, že celá polovina úspěchu spočívá ve správném výběru masa. I když takové kvalitní masíčko může stát kolem 500 korun za kilo, určitě má cenu jednou za čas zainvestovat a trochu poškádlit naše nezkrotné chutě.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně udělat biftek na pánvi, aby nebyl jako podrážka