Menu
WomanOnly
Apetit

Jak správně vybrat doplňky ke svému stylu? Pamatujte na základní zákony estetiky!

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 10. 2023

Jak sladit outfit a doplňky, aby to vypadalo vkusně? Bohužel neexistuje žádná univerzální cesta, která by každého dovedla ke stejnému výsledku. Buďte proto hlavně sami sebou! Nebojte se však nechat si poradit obecnými pravidly, která v sobě intuitivně nosíme. Díky těmto zásadám si vyberete ke svému oblečení perfektní doplňky, abyste se mohli cítit sebevědomě.

Jak barevně sladit oblečení a doplňky?

Velkou otázkou jsou barvy. Pokud si nevěříte se svým citem pro odstín, pomohou vám základy teorie barev. Nemusíte přitom pročítat učebnice optiky – stačí vám takzvaný colour wheel (česky „barevné kolo“). Řeč je o jednoduchém schématu základních barev seřazených podle spektra duhy a rozmístěných do kruhu.

Na lidské oko obraz většinou působí harmonicky, když se v něm vyskytují dvě barvy stojící v barevném kole naproti sobě: například červená se zelenou. Barvy stojící naproti sobě se nazývají doplňkové a jejich použitím dosáhnete v podstatě neutrálního výsledku. V jaké smyslu neutrálního? Čím blíže má barva k červené, tím více je „teplá“, barvy do modra zase evokují klid a nazýváme je „chladnými“. Použitím dvou doplňkových barev toto vyrovnáte. Černá a bílá jsou odstíny neutrální, proto se hodí ke všemu.

Jak sladit barvy oblečení a doplňků? Myslete na tři různé věci:

  • doplňkové barvy podle teploty
  • intenzita či tmavost barev
  • poměr zastoupení barev

Doplňkové barvy jsou jen jedna možnost, jak mít harmonický outfit. Překrásných výsledků docílíte i zvolením pouze teplého či pouze chladného spektra a jeho spojením s černou nebo jinou neutrální barvou. Byla by však škoda nemít žádný kontrast, proto jej místo v „teplotě“ barvy udělejte v její tmavosti: například hluboká tmavě zelená se zelenožlutou.

Módní doplňky mohou k oblečení ladit podobností odstínů nebo s ním naopak kontrastovat. Jednoduchý způsob, jak využít poměr zastoupení barev, je právě použití jednoho rozmezí barev na oblečení a jiného na doplňky. Nemějte všechno stejné, ale nadefinujte si základní barvu: například černé oblečení a červené doplňky. Boty, kabelka a šátek pak mohou mít různé tři odstíny červené, které si jsou podobné. Disharmonicky budou působit, je-li šátek červený do oranžova a taška do fialova – pak je to moc malý kontrast na harmonii jako u doplňkových barev, ale moc velký kontrast na harmonii podobnosti.

https://answear.cz/k/ona/doplnky/penezenky

Jak zkombinovat velikosti a tvary doplňků?

Když už jsme u těch velikostí barevných ploch, nesmíme opomenout, že věci nemívají vždy jen jeden odstín. Pro minimalistický look se hodí skvěle a není těžké je nakombinovat. Někteří však naopak preferují vícebarevné vzory nebo členité textury, díky kterým vypadá outfit zajímavě a důmyslně. Pak má však člověk více s čím pracovat a musí se více snažit, aby k sobě všechno vizuálně sedělo. Jaké jsou obecné zásady?

Určitě jste už například slyšeli, že by se nemělo míchat více různých vzorů. Důvod je prostý – nejdete-li na to zvlášť důmyslně, pak se vzory pravděpodobně budou „bít“. Co z toho obecně plyne? Podobný závěr, který lze získat i z estetické analýzy kombinací barev: klíčem je dosažení celkové rovnováhy, průměrnosti a neutrality. V módě se často setkáte s pravidlem „když někam přidáváš, jinde musíš ubrat“. Ke složitě vzorovaným šatům proto volíme spíše jednoduché a jednobarevné doplňky, velmi prostý outfit naopak můžeme oživit něčím důmyslně zdobným.

Aby se k sobě doplňky hodily i mezi sebou, zvolíme jeden statement piece, tedy dominantu. Tím může být něco většího než ostatní doplňky nebo něco barevně více odlišného od oblečení. Pokud tím má být například masivní náhrdelník, nechte to vyniknout tím, že si vezmete jen drobné náušnice. Výběr dominantního doplňku můžete podmínit svou oblíbenou či neoblíbenou částí těla. Upravte své křivky vysoko umístěným a širokým opaskem či korzetem! Nebo naopak: nechte například zazářit nové nehty tím, že je nepřebijete velkým blýskavým náramkem.

Kabelky a jiné módní doplňky pro ženy

Oblečení samo o sobě nemá pohlaví, takže se nemusíte omezovat. Pro zjednodušení si však rozepíšeme typické doplňky, které byste našli u tradičně ženských či naopak maskulinních outfitů. Vyberte si podle toho, ke které kategorii nejčastěji tíhnete, nebo si zaexperimentujte s obojím!

  • Výrazným, ale také velmi praktickým doplňkem k šatům je kabelka. Čím neutrálnější styl zvolíte, tím více bude okolností, kdy se bude dát nosit – a šatů, ke kterým se bude hodit. Noste však tašku, která je nejen praktická, ale zároveň na pohled reprezentuje, kým jste.
  • Dámské boty se vyrábějí v nepřeberném množství stylů a barev. Neutrální černé lodičky na formální večírky mohou skvěle ladit i k outfitům na jiné příležitosti. Svou ženskost však můžete vyjádřit i v něčem pohodlnějším.
  • Opasek lze na ženské figuře umístit níže nebo výše a tím podtrhnout či trochu skrýt tvar postavy. Všechna těla jsou ale krásná, na to nezapomínejte! Nebojte se na břiše s hrdostí nosit doplněk ve své oblíbené barvě.
  • K ženskosti patří také samozřejmě šperky. Většinou platí, že byste se měli držet buď stříbrného, nebo zlatého odstínu a moc to nemíchat. Zlatá je teplá a stříbrná chladná – slaďte šperky s odstínem vaší pleti, s barvami oblečení nebo obojí. Nebojte se ani jiných než kovových materiálů.

Které módní doplňky pro muže se k vám budou hodit?

I muži mají právo zajímat se o módu a estetiku – proto přidáváme tři rady o doplňcích také k typicky mužskému stylu odění.

  • Začněme obuví. Funkčnost je důležitá, ale můžete mít zároveň i styl. Co si nazout, abyste nešlápli vedle? Módní pánské kotníkové boty seženete v různých klasických odstínech, jako je neutrální černá, hnědá i béžová. Pokud je na vysoké boty moc horko, nazujte polobotky nebo klidně botasky. Podle vhodnosti na danou společenskou příležitost si můžete dát záležet také na stylu ponožek.
  • Přece nezabijete outfit ošoupaným batohem! Ke stylu patří i pánské tašky a batohy. K večernímu obleku i na papíry do kanceláře se hodí klasická kožená aktovka, ne každému však připadá praktická. Ať už preferujete ruksak či nějakou tašku přes rameno, na trhu je naštěstí mnoho modelů. Většina těch látkových bude vypadat ležérně a každodenně, ale akcenty různých materiálů, třeba kůže, vinylu a kovu tašku snadno posune na vyšší úroveň estetiky.
  • Ke klasickému mužskému stylu patří většinou minimalismus. Šperky pro muže proto nejsou moc časté, ale vašemu outfitu dají osobnost. Postačí pár náramků či prstýnků, nemusí to být nic extra zdobného. Noste na krku něco, co má pro vás symbolický význam, nebo si pořiďte třeba praktické a stylové hodinky.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně vybrat doplňky ke svému stylu? Pamatujte na základní zákony estetiky!